Taşın Şiiri ANİ: Kültürlerin Kavşağında Bir Mimarlık Hazinesi

Taşın Şiiri ANİ: Kültürlerin Kavşağında Bir Mimarlık Hazinesi
  • İSTANBUL
  • Türü Diğer
  • Telefon(0212) 292 39 56 - 5
  • Tarih 2018-03-13 18:30
  • AdresDepo - Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
  • FiyatÜcretsiz
  • Web
  • Bağlantıları:
Bu içerik 216 kez okundu.
ETKİNLİK DETAY

Panel: Ani - Türkiye’de bir dünya kültür mirası 
14.03.2018, Çarş., 18:30, Cezayir

Konuşmacılar: 
Carsten Paludan-Müller (Eski Genel Direktör NIKU – Norwegian Institute for Cultural Heritage Research), 
Dr. Armen Kazaryan (Bölüm Başkanı, Antik ve Ortaçağ Şehir Planlaması Bölümü, Rusya Mimarlık ve İnşaat Bilimleri Akademisi), 
Yavuz Özkaya (Restorasyon Mimarı), 
Vedat Akçayöz (Araştırmacı-Fotoğrafçı)

Bu uzun bir tarihin kısaca anlatılan hikâyesi. Size çok eski zamanların, günümüzün hızlı yaşayan metropollerinin epey uzağında yer alan ihtişamlı şehir Ani’nin hikâyesini anlatmak istiyoruz. Ani, bir zamanlar İpek Yolu üzerinde hayranlık uyandıran bir şehir. 10. ve 11. yüzyıllarda en parlak devrini yaşayan şehrin tarihçesi ise çok daha eskilere gidiyor.

Tarih boyunca var olmuş her ticaret şehri gibi Ani’nin kültürel zenginliği de kültürlerin muhteşem biçimde iç içe geçmesinden kaynaklanıyor. Bu sergi, size bu kültürel zenginliği sunarken bu çok kültürlü ortamda ortaya çıkan ve sonrasında geniş bir coğrafyada etkili olan Ermeni mimarisinin olağanüstü örneklerini gösterecek. Her ne kadar bugün söz konusu ihtişamı tehdit altında olsa da, günümüzde Ani, surları, kiliseleri, manastırları ve camisi ile muazzam duruşunu koruyan bir şehir. Çorak arazide, terk edilmiş bir şehre ait bu kalıntılar, ziyaretçilerine tarihteki büyük gelgitlerin hissini duyuruyor. Şehrin altında ise yine o kadar etkileyici bir yeraltı dünyası yatıyor – şehrin altında kayalara oyulmuş başka bir şehir.

Bu sergide size Türkiye’den ve Ermenistan’dan uzmanların Ani ve çevresinde yer alan mimari mirası korumak için diğer ülkelerden kurum ve uzmanlarla biraraya gelerek nasıl çalıştığının hikâyesini de aktarmak istiyoruz. Sismik hareketlerin yoğun olduğu bir bölgede bu denli görkemli yapıların varlığı göz önünde bulundurulursa, bu hayli çaba isteyen bir iş.

Bu serginin, Ani ve çevresindeki değerli hazinelerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması için gereken daha fazla uluslararası desteği teşvik edeceğini umuyoruz. Ayrıca ümit ediyoruz ki bu sergi, kültür ve mekânın birleşerek zaman mefhumunu bambaşka bir hisse taşıdığı Ani’ye insanların yolunun düşmesine vesile olacaktır.