Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Sinemanın geliştiği yerin adı Beyoğlu’dur

Sinemanın geliştiği yerin adı Beyoğlu’dur

11 Ekim 2018 Perşembe
Beyoğlu’nda bu yıl 6.sı düzenlenecek Boğaziçi Film Festivali için geri sayım başladı. Sanatseverlerin merakla beklediği festivalin Basın Toplantısında konuşan Başkan Demircan, “Düşünce dünyası, üretim, akıl, fikir işlerinin çıktığı yer Beyoğlu’dur. Dolayısıyla bizim bu tür festivallere Beyoğlu’nda ev sahipliği yapıyor olmamız aslında asli görevimizi yapıyor olmamız anlamına geliyor." dedi.

Türkiye ve dünya sinemasının yerli örnekleri ile usta sinemacıları İstanbul’da sanatseverlerle buluşturacak 6. Boğaziçi Film Festivali için geri sayım başladı. 26 Ekim-3 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Festival öncesi Soho House İstanbul’da Basın Toplantısı düzenlendi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Festival Başkanı Ogün Şanlıer ve Festivalin Artistik Direktörü Emrah Kılıç’ın katıldığı toplantıda, festivalde yarışacak olan filmler açıklandı. Bent Hamer, Sergei Loznitsa, Paulo Branco gibi usta isimleri İstanbul’da ağırlayacak festivalde 41 ülkeden 90 yönetmenin 88 filmi gösterilecek.

SİNEMANIN DERİNLEŞMESİNE GELİŞTİĞİ YERİN ADI BEYOĞLU’DUR

Festivale ve basın toplantısına ev sahipliği yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu’nu bir "masalhane" olarak nitelendirerek, "Film festivalleri, sinema ve film hayatı bizim hayatımızın tamamını kuşatıyor. Gerek eğitim, sosyalleşme, kültürü paylaşma açısından beyazperdenin kıymeti ortada. Dijital hayatla birlikte yediden yetmişe herkes cep telefonunda kısa, uzun metrajlı filmler, tanıtımlar ve birçok şey ile orada muhatap oluyorlar. Artık ürettiğimiz ürünler, hizmetler ve tanıtımların hepsi kısa kısa organizasyonlarla cep telefonuna kadar geliyor. Dolayısıyla bu süre çok kıymetli. Bütün Türkiye’de kültür ve sanat hayatının, sinemanın en derinleşmesine geliştiği yerin adı da Beyoğlu. Onun için aslında Beyoğlu bir masalhane, hayalhane. Düşünce dünyası, üretim, akıl, fikir işlerinin çıktığı yer de Beyoğlu. Dolayısıyla bizim bu işlere Beyoğlu’nda ev sahipliği yapıyor olmamız aslında asli görevimizi yapıyor olmamız anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

YİNE DOPDOLU BİR İÇERİK HAZIRLADIK

Boğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer de zengin bir içerik oluşturduklarını ifade ederek, "6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’mizi bu yıl 26 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında yapacağız. Yine dopdolu bir içerik hazırladık. Çok zengin film içeriğimiz oldu. Bu süre içinde kültür sezonu da başladı. Birçok kültürel etkinlikler, festivaller hızlandı. Bizim festivalimiz de yine uluslararası boyutta çok güçlü olacak şekilde, dünyanın dört bir yanından konukların ağırlandığı, çok geniş bir coğrafyadan sinemacıları ülkemizde bizim sinemacılarımızla buluşturduğumuz kültürel bir organizasyon ve güçlenerek devam ediyor. Bu yıl yine filmler çok ödüllü, uluslararası festivallerden ödüller almış film içeriklerimiz var. Ekonomik gündemin çok yoğun olduğu bugünlerde böyle kültür sanat hayatına bir parça insanlarımız vakit ayırarak rahatlasın istiyoruz. Herkesi davet ediyoruz" dedi.

41 ÜLKEDEN 90 YÖNETMENİN 88 FİLMİ GÖSTERİLECEK

26 Ekim’de başlayacak olan 6. Boğaziçi Film Festivali, 3 Kasım’a kadar sürecek.

Bent Hamer, Sergei Loznitsa, Paulo Branco gibi usta isimleri İstanbul’da ağırlayacak festivalde 41 ülkeden 90 yönetmenin toplam 88 filmi gösterilecek. Festivalin açılışı ise 26 Ekim Cuma akşamı Grand Pera’da gerçekleşecek. İstanbul’da gerçekleşecek gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Kısa film gösterimleri için tüm biletler 5 TL, uzun metraj filmler içinse tam biletler 12.00 ve 16.00 seansları için 10 TL, 19.00 ve 21.30 seansları için de 15 TL’den satılacak. Öğrenciler için uzun metraj filmlerin biletleri tüm seanslarda 5 TL olacak.