Yazılım Teknolojisinin Ön Planda Olduğu Bir Misyonu Yerine Getiriyoruz

Yazılım Teknolojisinin Ön Planda Olduğu Bir Misyonu Yerine Getiriyoruz

9 Kasım 2018 Cuma
Gençlere hizmet verecek bir eğitim platformu olarak tasarlanan Akademi Beyoğlu, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr Numan Kurtulmuş’un katıldığı törenle hizmete açıldı. Teknoloji derslerinden Görsel ve Sahne Sanatları’na, yabancı dil eğitimlerinden üniversite hazırlık kurslarına kadar bir çok branşta eğitimlerin verileceği Akademi Beyoğlu, kendini geliştirmek isteyen gençlerin buluşma mekanı olacak.

Beyoğlu Belediyesi, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin kişisel gelişimine katkı sunmak için hayata geçirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi. Beyoğlu’nun Bilim Teknoloji ve Kültür Sanat hayatına yeni ivme kazandıracak Akademi Beyoğlu İstiklal Caddesinde hizmete açıldı. Açılışa; AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr Numan Kurtulmuş ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Açılış programının ardından Başkan Vekili Kurtulmuş, Başkan Demircan ile birlikte Akademi Beyoğlu’nun hizmet binasını gezerek incelemelerde bulundu. Daha sonra Akademi Sahne de kısa bir sohbet gerçekleştirildi.  Yazılımdan klasik sanatlara, müzikten yabancı dil ve üniversite hazırlık kurslarına kadar birçok alanda gençlere yönelik eğitimlerin verileceği Akademi Beyoğlu; söyleşi, panel gibi kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak.

TÜRKİYE İÇİN ÖRNEK BİR PROJE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr Numan Kurtulmuş açılış töreninde yaptığı konuşmasında, Akademi Beyoğlu’nun örnek bir proje olduğunu belirterek, “Akdemi Beyoğlu’nun Beyoğlu için, İstanbul için, tüm Türkiye’miz için, genç nesillerimiz için hayırlı bereketli ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu projeyi umut verici ve heyecan verici diye iki kelimeyle tanımlamak mümkün. İçerisindeki dersliklerde, atölyelerde gençlerimiz geleceğe hazırlanmanın gayreti içerisinde, umudu içerisinde; Fransızcadan Türkçeye, robotikten spora kadar birçok alanda insanların hayatın içerisindeki güzel şeylere tutunma telaşı içerisinde genç nesillerin burada olduğunu, insanların geleceğe hazırlandığını görerek umutlarımız artıyor. Heyecan verici bir projeyle karşı karşıyayız. İstanbul’un kültürünün, sanatının, tarihinin merkezi olan Beyoğlu’nda böyle bir binanın açılması, aynı anda bütün İstanbul’a hitap eden bir kararlılığı ortaya koyuyor demektir.  Hatta Türkiye için örnek bir proje olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı Sayın Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Hakikaten alkışlanacak çok güzel bir hizmete imza attığını ifade etmek istiyorum.”dedi.

YAZILIM TEKNOLOJİSİNİN ÖN PLANDA OLDUĞU BİR MİSYONU YERİNE GETİRİYORUZ

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise, yeni bir dünyanın kurulduğunu belirterek, Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların beklentilerinin de değiştiğini belirterek, “İnsanların okul merkezli, eğitim merkezli, üretim merkezli, en önemlisi de bilgiye dayalı değil de tecrübeye dayalı eğitimin istendiği yeni trendlerden bahsediyoruz. Liseye gidiliyor, üniversiteye gidiliyor ama hayatın içerisinde günümüzü anlamlandıracak trend eğitimlere ihtiyacımızın olduğu aşikar. Velilerimizin arayışı bu. İşte Akademi Beyoğlu bu boşluğu doldurmak için var. Ne liseyle ne de üniversiteyle yarışıyor. Özellikle bu eğitim kurumlarının dışında tecrübeyi ön pilava çıkartan ve onları hayata entegre eden, çalışma hayatına entegre eden bir yapı organize ettik. Malumunuz gelecek çağda iki şey çok önemli. Sanayi 4.0, sivil hayat 4.0 her şey akıllı makinelerde, akıllı organizasyonlarda. O halde bilgisayarlı okuma yazmayı bilmediğimiz sürece hayatı anlamlandırmanız ve rekabet etmeniz mümkün değil gibi gözüküyor. İşte Akademi Beyoğlu’nun en önemli ayaklarından birisi teknoloji konusunda sunduğu fırsatlar ve imkanlardır. Teknoloji bizim için çok önemli. Yazılım teknolojisinin ön planda olduğu bir misyonu yerine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

ŞEHRİN NABZI AKADEMİ BEYOĞLU’NDA ATACAK

Beyoğlu’nun merkezinde, İstiklal Caddesi üzerinde hizmete açılan Akademi Beyoğlu, 2 bin 300 metrekare (8 kat) alanda hizmet verecek. Yıllık 10 bin öğrencinin istifade edeceği merkezde; Derslikler, Uygulama Laboratuarları, Atölyeler ve Çok Amaçlı Salon bulunuyor. Günümüzde şehirlerden beklenen en önemli unsurlardan birisi de sosyal ve kültürel hayat. Akademi Beyoğlu bu unsurları da karşılayacak nitelikte dizayn edildi. Söyleşi, panel ve toplantı gibi kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak merkezde ayrıca gençlerin nezih bir ortamda kahvelerini yudumlarken kitaplarını okuyabilecekleri Akademi Kafe bulunuyor.

DİJİTAL ÇAĞIN GEREKSİNİMLERİNE UYGUN OLARAK TASARLANDI

Akademi Beyoğlu’nda; Bakanlıkların, Üniversitelerin ve STK katkıları ile geniş tabanlı altyapı oluşturuldu. Dijital çağın gereksinimlerine uygun şekilde tasarlanan akademide; Yazılım Kodlama, Siber Güvenlik, Web Arayüz, Network Sistemleri, E-Spor Sistemleri, Fablab - Mini Maker, Dijital Tv Laboratuvarı, Dijital Radyo Laboratuvar, Robotik Kodlama Atölyesi ve Green Box gibi çok sayıda uygulama Laboratuarları ve Atölyeler bulunuyor.

TEKNOLOJİ’DEN KİŞİSEL GELİŞİME ONLARCA BRANŞTA KURS İMKANI

Dijital çağın olmazsa olmazı yapay zeka olarak adlandırılan yazılımlardır. Yazılımın bu denli önem kazanması, geleceğin nesillerini yetiştirmede yazılım kurslarının önemini daha da artırdı. Teknoloji Kurslarının öneminin farkında olan Beyoğlu Belediyesi, Akademi Beyoğlu’nda gençlerin Dijital Çağa adapte olmasına yardımcı olacak; Yazılım ve Kodlama, Network Sistemleri, Siber Güvenlik, Arayüz Tasarımı ve Arayüz Geliştirme, Arduino, Bilgisayar İşletmenliği, Grafik Tasarımı ve Web Tasarım başta olmak üzere çok sayıda eğitim kursunu hizmete açtı. Akademi Beyoğlu’nda teknoloji derslerinin yanı sıra Kişisel Gelişim Kursları, Yabancı Dil Kursları Hobi Kursları, Üniversite hazırlık Kursları ve Klasik Sanatlar başta olmak üzere birçok branşta da eğitimler veriliyor.