Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Başkan Yıldız’dan Taksim Camisi Müjdesi

Başkan Yıldız’dan Taksim Camisi Müjdesi

18 Şubat 2020 Salı
Yapımı devam eden Taksim Camisinde incelemelerde bulunan Başkan Yıldız, Taksim Camisi genel inşaatının yüzde 60’ının tamamlandığını belirterek, yılsonunda ibadete hazır hale geleceğinin müjdesini verdi.

Temeli 2 sene önce atılan Taksim Camisinde çalışmalar aralıksız sürüyor. 2 bin 482 metrekare inşaat alanına sahip caminin kaba inşaatı tamamlanırken mermer kaplama işlemlerinde ise sona gelindi. Tamamlanma aşamasına gelinen 61 metre yüksekliğindeki 2 minarenin taş kaplama işlerini takiben, minarelerde bulunan cephe iskelesinin sökümü gerçekleşecek. Ayrıca alt katlarında dekorasyon işlerinin devam ettiği caminin pencerelerinin takımına başlandı. Çalışmaları yerinde inceleyen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, caminin yapım aşamasını Beyoğlu Belediyesi olarak yakından takip ettiklerini söyledi.

YILI SONUNA KADAR İBADETE HAZIR HALE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Yıldız, mevsim şartlarının Taksim Camisi yapım çalışmalarını kısmen de olsa etkilediğini belirterek, “Caminin genel inşaatı yüzde 60 oranında tamamlandı. Caminin inşaatını 2020 yılı sonuna kadar tamamlayıp ibadete hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. Bir yandan caminin dış cephe işleri de devam ediyor. Minarelerin kaplamasında son aşamaya gelindi, 10 gün sonra cephe iskelesi kalkacak. Cam çerçevelerin montajına başlanmış olup, dış cephe işlerinin yüzde 95’i tamamlanmış durumda. Mayıs ayından itibaren içerideki ince işlere geçilecek. Bir yandan da alt katlarda çalışmalar devam ediyor. Görsel olarak cami ortaya çıkmaya başladı. Caminin estetik görüntüsünü önemsediğimiz için işçiliği titizlikle sürdürülüyor” dedi.

HER İKİ ESER DE BEYOĞLU’NUN TARİHİ ZENGİNLİĞİ

Başkan Yıldız, Beyoğlu’nun tarihi bir derinliğinin olduğunu da ifade ederek, “Taksim Meydanı’nda bir yandan Taksim Camisi, diğer yandan da Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yükseliyor. Bu iki eser Beyoğlu’nun tarihi ve kültürel zenginliğine değer katacak” şeklinde konuştu.