Beyoğlu’nda enflasyonla mücadele seferberliği

Beyoğlu’nda enflasyonla mücadele seferberliği

17 Ekim 2018 Çarşamba
Beyoğlu’nda, enflasyonla mücadele kapsamında başlatılan indirim kampanyasının startını veren Başkan Demircan, “Enflasyonla mücadele sadece kamu kurumları ya da bakanlıklar eliyle yapılacak bir iş değil. Beyoğlu'nun esnafı, tüccarı, simitçisi, kestanecisi, mağazası 200'e yakın esnafımız bu işin farkında. Bu duyarlılıkta üstümüze düşen ne varsa yapmanın milli bir vazife olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinin başarıya ulaşması için hükümet tarafından açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na bir destek de Beyoğlu’ndan geldi. Beyoğlu Belediyesi öncülüğünde Beyoğlu Güzelleştirme Derneği, Oda Başkanları ve Birleşmiş Markalar Derneği’nin katkılarıyla ‘Enflasyonla Mücadeleye Destek Kampanyası’ başlatıldı.  İstiklal Caddesinde bulunan 200’e yakın Mağaza, Marka ve Restoranın yanı sıra, kestane ve simitçilerin de en az % 10 indirim uygulayarak destek verdiği kampanya İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokakta düzenlenen etkinlikle başladı. Etkinliğe; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, Beyoğlu Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Nizam Hışım ile İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz’ın yanı sıra çok sayıda esnaf katıldı.

HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI VE TOPYEKUN MÜCADELE ETMELİ

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, son aylarda kurda meydana gelen spekülatif artışların yüksek enflasyona neden olduğunu belirterek, “Bu durum hepimizin hayatını etkiledi. Hükümetimizin gerekli tedbirleri ivedilikle almasıyla birlikte piyasalar durulmaya, dengesini bulmaya başladı. Enflasyonla mücadele sadece kamu kurumları ya da bakanlıklar eliyle yapılacak bir iş değil. Hepimiz taşın altına elini koymalı ve topyekun mücadele etmeliyiz. Beyoğlu'nun esnafı, tüccarı, simitçisi, kestanecisi, mağazası 200'e yakın esnafımız bu işin farkında ve üzerine düşen görevi yapmak için bir araya geldik. Taşın altına elimizi Beyoğlu olarak biz de koyuyoruz. Bugün bu seferberliğe katılan esnafımızla belirlenen ürün ve hizmetlerde en az %10 indirim uygulanacağını ilan ediyoruz. Bu duyarlılıkta üstümüze düşen ne varsa yapmanın milli bir vazife olduğunu düşünüyorum. Türkiye bu ekonomik saldırıyı da fırsata dönüştürmeyi başaracaktır.” dedi.

BEYOĞLU’NUN ENFLASYONLA MÜCADELESİ 15 YIL ÖNCE BAŞLADI

Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 17 yıl önce başladığını da ifade eden Başkan Demircan, “Biz de Beyoğlu’nda ilk adımı 15 yıl önce attık. Değerinde kullanılmayan Talimhane Bölgesi bugün Türkiye’nin en büyük turizm ve otelcilik havzası haline geldi. Restorasyon ve Renovasyon’da Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük hamlesini gerçekleştirdik. 6 bin tarihi binayı restore ve röleve ettik, atıl mekanları kamusal faydaya dönüştürdük. Okmeydanı’nda 50 yıllık tapu meselesini çözdük. Türkiye’nin marka konut projeleri Beyoğlu sınırlarında yükseliyor. Galataport, Haliçport, Okmeydanı, Örnektepe, Piyalepaşa ve Tarlabaşı gibi dev projelerin yanı sıra Atatürk Kültür Merkezi, Narmanlı Han, Maksim Sahnesi, Alkazar Sineması ve Dolapdere’deki yatırımlar. Onlarca sektörde, binlerce insanımıza istihdam imkanı sağlayacak. Beyoğlu artan marka değeriyle, Ulusal ve uluslararası yatırımcıları mıknatıs gibi kendine çekmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

ESNAFLARIMIZLA BİRLİKTE ÜÇ AY DİŞİMİZİ SIKACAĞIZ

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz da “Şuna inanıyorum ki, bu zor günde birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemdeyiz. Esnaflarımızla birlikte üç ay dişimizi sıkacağız. Çünkü bu enflasyon denen canavarın üstesinden birlik beraberlikle geleceğiz.” şeklinde konuştu.

DAHA PARLAK GÜNLERİN BİZİ BEKLEDİĞİNİ ŞİMDİDEN GÖRÜYORUZ

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise, “Buradaki bütün esnafın ve markaların omuz omuza duruşundan çok mutlu olduk. İnşallah Ekim, Kasım ve Aralık ayı itibariyle de enflasyonda çok önemli düşüşler sağlanarak yılı çok olumlu bir şekilde kapatacağız.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yıl sonuna kadar devam edecek kampanya için cadde üzerinde bulunan dükkanlara, ''Enflasyonla Topyekun Mücadele'' ve ''en az %10 indirim'' stickerı yapıştırıldı.