10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali Beyoğlu'nda başladı

10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali Beyoğlu'nda başladı

4 Ekim 2017 Çarşamba
Beyoğlu Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen "10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali" başladı. Yedi gün boyunca Türkiye’den ve Yurt dışından çok sayıda şair ve yazarı bir araya getirecek olan festival, 7 Ekim'de sona erecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Beyoğlu Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen "10. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali" başladı. Festivalin Grand Pera Emek Sahnesi'nde gerçekleştirilen açılış törenine sanat, iş ve medya dünyasının yanı sıra çok sayıda yerli, yabancı genç yazar ve şair katıldı. Almanya'dan Alexandru Bulucz, Belçika'dan Charlotte Van den Broeck ve Maarten Inghels, Macaristan'dan Hajnal Csilla Nagy, Hindistan'dan Sonnet Mondal, İspanya'dan Maria Sevilla ve Azerbaycan'dan Şehriyar Del Garani'nin kendi şiirlerini okuduğu gecede, Senem Diyici Trio da sahne aldı. Festivalin açılışında ayrıca Ahmet Kot'un küratörlüğünü üstlendiği ve ünlü şairlerin ilk şiirleri üzerinden tasarlanan "İlk Eserler Sergisi" de sanatseverlerle buluştu.

İSTANBUL’UN KALBİ KABUL ETTİĞİMİZ BEYOĞLU’NDA SİZLERİ AĞIRLAMAKTAN MUTLUYUM

Gaziantep'te düzenlenen 3.Turizm Şurası öncesi, Yerel Yönetimler ve Turizm Komisyonu toplantısına katıldığı için açılış programına gelemeyen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan gönderdiği mesajla konukları selamlayarak, “İstanbul’u muhafaza etmek ve güzelleştirmek bizim vazifemiz. Bu duygu dünyasını korumak sanatla, şiirle ve edebiyatla mümkündür. Buna yardım etmekse bizlerin görevidir. Tüm bunların yanı sıra bir sanat eseri gibi insanlığın ellerinde yükselen İstanbul’un, sanatla, şiirle, edebiyatla bağını güçlendirmek ziyadesiyle önemlidir. Emek Sinemasının çatısının altında, İstanbul’un kalbi kabul ettiğimiz Beyoğlu’nda sizleri ağırlamaktan çok mutluyum. Böyle kıymetli bir festivale ev sahipliği yapmak bizleri onurlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRK EDEBİYATI ARTIK DÜNYADA YETERİNCE TANITILACAK

Festivalin kurucu direktörü Adnan Özer, açılışta yaptığı konuşmada, festivale bu güne kadar 200'den fazla şairin katıldığını belirterek, "Türkiye'nin artık uluslararası platformda en genç kuşağa sunulabilecek çok kuvvetli bir dokümanı var. Bu projenin adı 'İstanbul29'. Türk edebiyatı artık dünyada yeterince tanıtılacak. Bu konuda edebiyatçılarımız adına Kültür ve Turizm Bakanlığına çok teşekkür ederim. Bu çalışmalar onların katkılarıyla hazırlandı." diye konuştu.

YURT DIŞINDAN GELEN BİRÇOK ŞAİR TÜRK EDEBİYATINI VE TÜRKİYE'Yİ TANIYACAK

Festivalin onursal başkanı Doğan Hızlan da İstanbul'un sanat alanında birçok yerin başkenti olduğunu ifade ederek, "ülkeleri ve o ülkelerin insanlarını tanıtmak edebiyatçılara düşer. Bu festivalde de yurt dışından gelen birçok şair Türk edebiyatını, onun ötesinde Türk insanını ve Türkiye'yi tanıyacak. Şiirimiz gerçekten çok önemli özellikleri taşıyan bir şiir. Onun için buradaki şairleri de yurt dışından gelen şairler tanıyacak. Bu tür dostluklardan bir edebiyat, bambaşka bir dünya doğacak." dedi.

TÜRKİYE’DEN VE YURTDIŞINDAN ÇOK SAYIDA ŞAİR VE YAZARI BİR ARAYA GETİRECEK

Danışma kurulu Prof. Dr. Turan Koç, Doç. Dr. Oktay Taftalı ve Mehmet Hakkı Suçin'den oluşan festivalde "Şiir Hatları Vapuru" etkinliğinin yanı sıra şiir okumaları, imza günleri ve söyleşiler gerçekleştirilirken, bu etkinliklerde Güray Süngü, Handan İnci, Turan Koç, Oktay Taftalı gibi isimler de gençlere moderatörlük yapacak. Bugüne kadar 42 ülkeden şairleri ağırlayan festivalin etkinlikleri bu yıl Grand Pera, Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi, Goethe Enstitüsü Kütüphanesi, Mephisto Kafe, İnsan Kitabevi, Fatih Pages Kitabevi, Caddebostan Kültür Merkezi ve Pera Müzesinde yapılacak. Türkiye'den yaklaşık 30 şairin katıldığı festivalde; Finlandiya, İrlanda, İtalya, Portekiz, Romanya, Mısır, Irak, Suriye ve Ukrayna'dan şairler de yer alacak. Festivali 7 Ekim'de sona erecek.