2. Meraklı Zihinler Bilim Şenliği Başladı

2. Meraklı Zihinler Bilim Şenliği Başladı

22 Kasım 2016 Salı
Beyoğlu’nda çocuklara bilimi eğlendirerek öğretmek amacıyla Taksim Meydanı’nda bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’ başladı. Bir birinden farklı bilim gösterileri ve atölye çalışmalarıyla dört gün boyunca meraklılarını ağırlayacak olan şenliğin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Keşif yapan meraklı zihinlere ihtiyacımız var. Dolayısıyla işin püf noktası bu. Bilim Şenliği’nin esprisi de bu. İnşallah bol bol icat çıkartan, inovasyon yapan, yenilikler keşfeden ve dünyaya bizi taşıyan gençler ülkemizde yetişecek” dedi.

‘Beyoğlu Hareketleniyor’ Festivalleri kapsamında Beyoğlu Belediyesi ve İTÜ Bilim Merkezi işbirliğiyle bu yıl ikincisi gerçekleştirilen‘Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’ Taksim’de düzenlenen açılış töreni ile başladı. Taksim Meydanı’nda her gün bir birinden farklı bilim gösterileri ve atölye çalışmalarıyla 19 Kasım 2016 tarihine kadar devam edecek olan şenliğin açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Bilim Merkezi Müdürü Aytekin Çökelez’in yanı sıra çok sayıda öğrenci ve veli katıldı. Törende, uzaya gidecek olan ilk Türk öğrenci Halil Kayıkçı da kısa bir sunum gerçekleştirdi.

BİZİ DEĞİŞTİREN EN ÖNEMLİ ŞEY MUCİTLERİN İCATLARIDIR

Açılışta yaptığı konuşmasına “İnanmış bir adam kâinata meydan okuyabilir” sözüyle başlayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,“İşin başında inanmak ve hedef koymak gerekiyor. Bir cümle daha var beğendiğim ‘Rotası belli olmaya gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez’. Çocuklarımız daha küçük yaştan itibaren hedeflerini belirlemeleri ve büyük düşünmeleri lazım. Bizi değiştiren en önemli şey mucitlerin icatlarıdır. O mucitler bir şey keşfediyor hayatı değiştiriyor. Onun için hayatı kökünden sarsan değişimlere konu olmuş icatlar var. Bunun en başında 1764 de Watt diye bir adam buharlı makineyi keşfediyor. Meraklı bir çocuk meraklı bir zihin. Bir şey keşfediyorsunuz her şeyin formu değişiyor. Binalar yollar ulaşım. İcatlar her şey.

KEŞİF YAPAN MERAKLI ZİHİNLERE İHTİYACIMIZ VAR

Başkan Demircan, “Siz dünyanın çok uzağına bir makine kurabilirsiniz. Bulduğunuz yerden de yazılımla o makineyi çalıştırabilirsiniz. Bu işler ilimle bilimle olur. O halde eğer dünyayı değiştirmek istiyorsak iddia koymak istiyorsak artık bu iş bilimle başka çare yok. İcat çıkartan çocuklara ihtiyacımız var. Keşif yapan meraklı zihinlere ihtiyacımız var. Yavrularımız yeter ki araştırsın. Ama biz büyükler olarak bize bir şey düşüyor. Çocuklara icat çıkartma demeyelim, icat çıkartsınlar. Dolayısıyla işin püf noktası bu. Bilim Şenliği’nin esprisi de bu. İnşallah bol bol icat çıkartan, inovasyon yapan, yenilikler keşfeden ve dünyaya bizi taşıyan gençler ülkemizde yetişecek.” ifadelerini kullandı.

BİLİMİN YAŞI YOKTUR

Böylesi bir etkinliğe öncülük ettiği için Başkan Demircan’a teşekkür eden İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da, “Böylesi bir etkinliğe ön ayak olan Sayın Başkanıma teşekkür ederim. Kendisi sadece alt ve üst yapıyla uğraşmıyor, topluma bilgi ve bilimi aktarma konusunda geçen yıl da bilim merkezimizin paydaşlarından birisi olmuştu. Biz üniversiteyiz ama temel amacımız toplumun her katmanına hizmet etmek. Bilimin yaşı yoktur. Bu konuda bizi bir partner olarak gören Belediye Başkanımıza, Milli Eğitim Müdürümüze ve Kaymakamımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARI SINIRLAMAYALIM

Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi ise, “Çocuklar zaten yaratılış itibariyle soru soran, araştıran ve merak eden canlılar. Ancak biz büyükler onları ‘fazla konuşma, sus, merak etme, her şeyi sorma, sen bilmezsin’ diyerek sınırlıyoruz. Bizim ben burada büyüklere seslenmek istiyorum. Bu konuda biraz dikkatli olalım. Çocukları sınırlamayalım. Çocuklar araştırsın, sorsun, merak etsin. Onlara merak etmeleri için zemin hazırlayalım. Çocuklarımızı geleceğe hazırlayalım. Onları özgür bir şekilde muhakeme edebilen insanlar olarak yetişmesi için vesile olalım. Onlar yarınlarımızı aydınlatacak” dedi.

4 GÜNDE 20 BİN ÖĞRENCİ ATÖLYE ÇALIŞMASI YAPACAK

Bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırmak için sahne şovları, gösteriler ve atölye çalışmalarıyla bu yıl ikinci kez vatandaşlarla buluşan Bilim Şenliğinde 24 kurumdan 40 farklı Atölye Çadırı bulunuyor. Şenlik kapsamında her gün randevulu 2500 öğrenci, 4 günde ise 10000 öğrenci, randevusuz olarak da 10000 öğrenci bire bir atölye çalışması yapacak. 4 gün boyunca 10-18 saatleri arasında ziyarete açık olacak şenlikte, gün boyunca bir birinden farklı bilim gösterileri sahnelenecek.

İSTANBUL’UN İLK BÜYÜK ÇAPLI BİLİM ŞENLİĞİ

Öğrencileri ve ailelerini görsel açıdan zengin bir içeriğin beklediği İstanbul’un ilk büyük çaplı bilim şenliğinde; bilimsel etkinlikler, öğrencilerin bilimi deneyimsel olarak öğrenme şansı yakalayacağı tematik atölye çalışmaları, öğrenci proje stantları, zekâ oyunları yer alacak. Bilime ilgi duyan 7-14 yaş arasındaki öğrencilerin çalışmalarının da sergileneceği şenlik kapsamında, Taşkışla yerleşkesindeki İTÜ Bilim Merkezi, bu tarihlerde ücretsiz olarak gezilebilecek.