Beyoğlu'nda Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mekan

Beyoğlu'nda Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Mekan
Bu içerik 929 kez okundu.

Aynalıkavak Kasrı

Beyoğlu'nun Kasımpaşa semtinde bulunan Aynalıkavak Kasrı, 
Yıl içerisinde birçok turist tarafından ziyaret edilmekle birlikte; ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Evliya Çebebi, Seyahatname kitabında Aynalıkavak Kasrı'ndan bahsetmiş ve kasrın Fatih Sultan Mehmet zamanında yapıldığını yazmıştır.İstanbul'un görülmeye değer tarihi kasırlarından biridir. Dönem dönem padişahlar tarafından genişletilmiştir ve günümüze son haliyle gelmiştir. Aynalıkavak Kasrı'nı ziyaret etmek için bir gününüzü ayırabilir ve bu kasrın yanı sıra İstanbul'un diğer tarihi turistik alanlarını gezebilme imkanı yakalayabilirsiniz. Haliç kıyısındaki bu tarihi yapıyı görmeden İstanbul'dan ayrılmayın.

Çiçek Pasajı

Beyoğlu'nun en güzel binalarından birinde yer alır ve Beyoğlu tarihinin en eski şahitlerinden biridir.Osmanlı'nın son dönemlerinde padişahların tiyatro seyretmek için gittiği Naum Tiyatrosu'na ev sahipliği yapmış Çiçek Pasajı ilk olarak. 1870'de çıkan büyük Beyoğlu yangınında tamamen harap olan tiyatro binasını ünlü Rum banker Hristaki Zografos satın almış ve onarmış. Zografos'un İtalyan bir mimara yeni baştan yaptırdığı bina Cité de Pera adını almış. İçinde 24 dükkan ve 18 konut olan bu 5 katlı yapı dönemin en ünlü ve gözde binalarından biri olmuş.Cumhuriyetin ilk yıllarında çiçek mezatı olarak kullanılmaya başlanması ile de bina Çiçek Pasajı olarak anılmaya başlanmış. 1940'lı yıllardan itibaren pasaja çeşitli restoran ve meyhanelerin açılması ile pasajda yer alan çiçekçiler başka yerlere taşınmış; pasaj daha çok eğlence ve yeme-içme mekanı olarak Beyoğlu'na gelenlerin uğradığı bir yer haline gelmiş. Günümüze dek birçok defa onarımdan geçmiş olan Çiçek Pasajı bugünkü haline 2005 yılında yapılan restorasyondan sonra kavuşmuştur. 
Her dönem Beyoğlu'nun en gözde mekanlarından biri olmayı başarmış Çiçek Pasajı tarihi atmosferi, muhteşem mimarisi ve en lezzetli yemekleri tadabileceğiniz güzel mekanları ile Beyoğlu'nda mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Fransız Sokağı

Beyoğlu Galatasaray Lisesi'nin arkasında bulunan Fransız Sokağı, Cezayir Sokağı olarak da bilinmektedir. Önceden çıkmaz bir sokak olan Fransız Sokağı'nda bir restorasyon yapılarak burada bulunan tarihi binalar renk renk boyanıp kaldırım taşları yenilenmiştir.İstanbul'un kültür, sanat ve eğlence alanlarında yerini alan Fransız Sokağı'nda aynı zamanda birçok lokanta ve sanat galerisi bulunmaktadır. Beyoğlu'nda dostlarınızla turladığınız sırada Fransız Sokağı'nda dinlenip hem canlı müzik dinleyebilir hem de yeni lezzetler tadabilirsiniz. Sokağın atmosferine dahil olduğunuz anda zamanın nasıl geçtiğini alamayacaksınız.

Galata Mevlevihanesi

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan ve 1491’de inşa edilen Galata Mevlevihane’si, İskender Paşa'nın isteği üzerine yaptırılmıştır. Tük kültürü üzerinde büyük etkileri olan Galata Mevlevihane’si, İstanbul’un en eski mevlevihanesidir.Dönemin kültür ve sanatını yansıtan bu mimari yapının ilk şeyhliğine Sinop’lu Safayi Dede getirilmiş ve 1925’te son şeyhi Ahmet Celaettin olmuştur. 1973’te Divan Edebiyatı Müzesi haline gelen mevlevihanenin mezarlığında, başta ünlü divan şairimiz Şeyh Galip olmak üzere birçok ünlü Mevlevi’nin mezarları mevcuttur. Mevlevihane’de; kütüphane, sebil, derviş hücreleri, şeyh dairesi ve hünkar mahfeli, semahane ve türbeler bulunan bir hazine kutusudur. Bu mistik ve büyülü atmosferi mutlaka yaşamalısınız.

Galatasaray Hamamı

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Galatasaray Hamamı, bu bölgedeki önemli tarihi yapılardan biridir. En eski hamamlardan biri olan Galatasaray Hamamı, Sultan ll. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. 
Dönemin zatlarında olan Gül Baba'ya söz veren ll. Beyazıt bu hamamı yaparak sözünde durmuştur. Yüzyıllar boyu kullanılan hamam, dönemin paşalarını, kadılarını ve padişahlarını ağırlamıştır. 
Geçmişteki özelliğini hala korumaya devam eden Galatasaray Hamamı, gün geçtikçe daha çok ilgi görmüş ve önem kazanmıştır. Aynı zamanda turistlerin ilgisini çekmekle birlikte birçok ziyaretçisine de hizmet sunmaktadır.