Beyoğluspor Kulübü

Beyoğluspor Kulübü, 1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor. Ermis ismi, mitolojide Zeus’un çok çabuk koşan, çok hızlı karar veren, hayatı dolu dolu yaşayan oğlunun adından geliyor. Türkiye’de futbolun temel taşlarından olan kulüp, 1914-1923 yılları arasında Peraspor Kulübü, Cumhuriyetle beraber semtin adı olan Beyoğlu adını alıyor.

Beyoğluspor Kulübü
Bu içerik 1461 kez okundu.

Beyoğlu Spor Kulübü, kökleri Yunanistan’daki iki önemli kulübün de kuruluşuna vesile oluyor. 1922’de mübadele başlıyor ve nüfusun büyük bir kısmı göç ederek Fransa’ya, Yeni Zellanda’ya, Kanada’ya ve Yunanistan’a gidiyor. Selanik’e giden Beyoğluspor Kulübü üyeleri orada spora devam edip, ülkenin şu anda en önemli kulüplerinden biri olan PAOK’u (Panthessalonikeios Athlitikos Omilos Konstantinoupoliton) kuruyorlar. Atina’ya gidenler de AEK’yı (Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos) kuruyor. AEK,  sarı siyah renkleri ve İstanbul Atletik Birliği olarak tercüme edilen adı, PAOK da İstanbulluların Selanik’teki spor kulübü anlamına gelen adı ile Beyoğluspor’un Yunanistan’daki devamı niteliğini taşıyor.

Beyoğluspor KulübüLaki Vasiliadiz “Büyük kulüpler amatör kulüplerine destek verebilirler”

“Şimdi bu iki takım ile bağlantımız yok, yalnız kaldık ama sıfır bir bütçe ile hayatına devam eden, futbol, voleybol ve basketbol branşlarında yer alan bir spor kulübüyüz.” diyor Beyoğluspor yöneticilerinden Laki Vasiliadiz. “Spor eskiden amatör ruhla yapılıyordu, şimdi ise profesyonel yapılıyor. Sponsor yoksa ayakta duramıyorsunuz. Şu aşamada sponsorlar büyük kulüpleri destekliyor. Biz böyle bir yardım alma konusunda çok zorluk çekiyoruz. Önerimiz, büyük kulüpler bir veya iki amatör kulübü bünyesine alarak destek verebilirler, yaşatabilirler. Şirketler de destek olabilirler. Sonuçta gençlere spor yaptırmak çok kutsal bir şeydir. Biz bunu yapıyoruz.” diye ekliyor Vasiliadiz.

Beyoğluspor KulübüŞana şöhrete ulaşmış sayısız sporcu yetişti

O zamanlarda kürek takımı, masa tenisi, halter ve hentbol branşlarında faaliyet göstermesinin yanı sıra, Türkiye’de üç büyüklerde şana şöhrete ulaşmış sayısız sporcuyu yetiştirmiş köklü bir spor kulübü Beyoğluspor. Ordinaryus lakaplı milli futbolcumuz Lefter Küçükandonyanis, boduri lakaplı Nikola Büyükvafiadis, milli futbolcu Kadri Aytaç Beyoğluspor’dan yetişmiş önemli spor insanları arasında yer alıyor.

Beyoğluspor başarılarının yanı sıra, özellikle futbolda ülkedeki kıvılcımı ateşleyen, ilklere imza atan bir kulüp. İlk gece maçı 9 Eylül 1933’te, saat 21:00’de, Taksim Stadı’nda, Beyoğluspor ile Fenerbahçe arasında oynanıyor. Işıklandırma saha kenarındaki direkler arasında sallandırılan donanma ampulleri ile yapılıyor. Maçı Fenerbahçe 4-2 kazanıyor.  

Halterde olimpiyat şampiyonluğu elde etmiş, voleybol ve basketbolda art arda şampiyonluklar kazanmış, masa tenisinde Avrupa ve Akdeniz şampiyonlukları olan kulüp,  şu anda voleybol, basketbol ve futbol branşlarında bulunuyor. Santranç ve folklor faaliyetleri ile de kültürel etkinlikerine sıkı sıkıya devam ediyor.

Beyoğluspor KulübüTarihi ve heybetli bir bina

Kulübün binası, Beyoğlu Küçükparmakkapı Sokak’ta yer alıyor. Girişte “Beyoğluspor Kulübü” yazan kapının üzerinde takımın Rumca ismi yazmakta. İçeride bir spor salonu bulunuyor. Birçok branşta kazanılmış ödüllerin sergilendiği alanda büyüleyici bir atmosfer sarıyor insanı. Türk spor tarihinin derinliklerine doğru eşi benzeri olmayan bir tura çıkarıyor adeta.

2012 yılında Lefter Küçükandonyanis için binada yapılan anma ve veteran sporculara plaket verilmesi etkinliğine,  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Nikos Matthioudakis, Yunanistan ve Türkiye’den konuklar ve eski sporcular da katılmış. 

Türk spor tarihine altın harflerle damgasını vuran, komşumuz Yunanistan’daki iki büyük kulübün de kutsal babası,  sarı siyah renkleri ile Beyoğluspor, günümüzde de devam eden başarıları ile köklü bir spor kulübü. Kulüp yöneticilerinden Taki Bey’in de demeçlerinde belirttiği gibi, amatör ruhla başlayan heyecanları ile günümüzde de sıfır bütçe ile Türk sporuna büyük katkı ve emek veriyorlar.

İnanıyoruz ki, bundan sonra oluşturacağı heyecan ve dinamizm ile eski günlerinden de daha iyi noktalara gelecek, daha büyük başarılara imza atacak. Varlığın ve etkinliğin daim olsun devlerin kulübü!