Cihangir'in markalarından Savoy Pastanesi

Savoy Pastanesi’nin herkes tarafından bilinen hikayesi, 1950 yılında dönemin en seçkin semti Cihangir, Soğancı Sokak’ta Monsenior Koço tarafından açılışıyla başladı.

Cihangir'in markalarından Savoy Pastanesi
Bu içerik 1814 kez okundu.

Bundan on yıl sonra Monsenior Koço A.B.D.’ye yerleşince -1960 yılında- Musevi asıllı Erol Beri ve hemen ardından 1964 yılında Erol Beri’nin akrabası Mordo Levi tarafından devralındı. Bu yıllarda, Savoy Pastanesi’nin bugünkü sahibi Mahmut Taşçıoğlu, Mordo Levi tarafından çırak olarak işe alındı. Yılların azimli çalışmasının ardından, 1978 yılında Mahmut Taşçıoğlu iki ortağıyla Savoy Pastanesi’nin yeni sahibi oldu. Kendini devamlı yenileyen ancak kalitesinden ve çizgisinden asla vazgeçmeyen Savoy Pastanesi, bugünkü yeri olan Sıraselviler 181/183’e 1989 yılında taşındı.

Yarım asrı aşkın tecrübesi ve çağa ayak uydurma yeteneğiyle dünü bugüne sentezleyen Cihangir’in gözbebeği Savoy Pastanesi, 2003 senesinin yaz aylarında yeni çehresiyle lezzet ve kalite tutkunlarının karşısına çıktı. Nostaljiyi, efsanevi lezzetlerinde yaşatan Savoy, modern görünümüyle 21. yüzyılla arasındaki bağı güçlendirdi.

66 senedir, bilenler çok iyi bilir ki, olağanüstü lezzetlerin membağı olmaktan öte, yaşatıldığı her dönem, eşsiz benzersiz Cihangir ruhunun da yaşadığı yerdir Savoy…

savoy pastanesi cihangir