Festival Heyecanı Beyoğlu' nda Yaşanıyor

Festival Heyecanı Beyoğlu' nda Yaşanıyor

18 Mayıs 2017 Perşembe
Beyoğlu Belediyesi, 18 Mayıs’ta başlayan ve Kasım ayına kadar devam edecek olan Beyoğlu Festivalleri kapsamında bir birinden güzel etkinliklere imza atmaya devam ediyor. Taksim Meydanı’nda kurulan 5.000 metrekarelik alanda düzenlenen festivallerin startı Beyoğlu Gençlik Festivali ile verildi.

Daha sonra Açık Hava Film Festivali, Kültürlerarası Sanat Diyalogu Festivali, Gastronomi Festivali, 15 Temmuz Şehitlerini Anma Töreni ve Antika Festivali’ne ev sahipliği yapan etkinlik alanında; Altın Eller Festivali, Sahaf Festivali, Bilim Şenliği, Tasarım Festivali ve Sokak Lezzetleri Festivali düzenlenecek.Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği etkinlik alanı, birbirinden renkli görüntülere sahne olan festivallerle, şehrin kültür-sanat ve eğlence hayatına renk katıyor.

Beyoğlu Fetivalleri

GENÇLER EĞLENCEYE DOYDU

Taksim Meydan’ında kurulan etkinlik alanı ilk olarak Beyoğlu Gençlik Festivali’ne ev sahipliği yaptı. 18-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalde; Konser, dans, sinema gösterimleri ve söyleşileri, DJ performansları, oyun ve çeşitli spor etkinlikleri ile gençler doyasıya eğlendi.
Ayrıca etkinlik alanında kurulan sahnede her akşam Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen amatör müzik grupları da sahne alarak kendilerini ifade etme imkanı buluyor.

SİNEMANIN ÖNEMLİ İSİMLERİ GENÇLERLE BULUŞTU

Türk Sineması’nın yakın dönem en seçkin örneklerinin Taksim Meydanı’nda vatandaşlarla buluştuğu Beyoğlu Açık Hava Film Festivali 19-22 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.Film gösterimlerinin ardından Yüksel Aksu, Atalay Taşdiken, Murat Şeker ve Rıza Dönmez gibi gösterimi yapılan filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler yapıldı Festival kapsamında gençler; Osman Sınav, Zihni Göktay, Asuman Dabak, Ferdi Akarnur, Mesut Akusta, Gaffur Uzuner ve Ümit Çırak gibi önemli isimlerle söyleşi yapma imkanı da buldu.

Beyoğlu Fetivalleri

DÜNYANIN FARKLI KÜLTÜRLERİ BEYOĞLU’NDA BULUŞTU

Taksim Meydanı’nda kurulan Etkinlik alanı 23-25 Mayıs tarihleri arasında ise “Kültürlerarası Sanat Diyaloğu” etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Kültürlerarası Sanat Diyaloğu kapsamında Brezilya, Bosna Hersek, Tunus ve Malta gibi farklı ülkelerin etkinlikleri Taksim de vatandaşlarla buluşturuldu.

Gastronomi Festivali

LEZZETİN USTALARI TAKSİM MEYDANI’NDA BULUŞTU

23-25 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen ‘Beyoğlu Gastronomi Festivali’Türk ve dünya mutfağından farklı lezzetleri üç gün boyunca Taksim Meydanı’nda bir araya getirdi.Endonezya ve Kore gibi farklı ülke mutfaklarının yer aldığı Beyoğlu Gastronomi Festivali kapsamında Sahrap Soysal, Vedat Başaran, Ömür Akkor, Çiğdem Seferoğlu, Fikret Özdemir, Hakan Doğan, Deniz Orhun, Şenol Özbay, Rafet İnce, Mehmet Yalçınkaya, Elif Korkmazel, Esat Özata, Serkan Bozkurt, Murat Aslan, Gökmen Sözen ve Gizem Özdilli gibi pek çok değerli şef ve ünlü isim bir araya geldi.

Beyoğlu Fetivalleri

ANTİKA TUTKUNLARI TAKSİM MEYDANI’NDA BULUŞUYOR

İstanbul’un dört bir yanından Türkiye’nin en iyi 54 antikacısının yer aldığı “Antika Festivali”, 16 Ağustos 2017’de Taksim Meydanı’nda başladı. Antika tutkunlarını Beyoğlu’nda buluşturan Festivalde; söyleşiler, eski mobilya restorasyonuyla ilgili altın varak ve gomalak işlerinin canlı uygulamaları, antikanın tüm alanlarında en geniş sanatsal etkinlikler yer alıyor. Her gün müzik dinletileri, söyleşiler ve Mezat’ın da yapıldığı festival 1 Eylül 2017’de son bulacak.

Beyoğlu Fetivalleri

ALTIN ELLER FESTİVALİ 5-17 EYLÜL’DE

Taksim Meydan’ı Antika Festivali’nin ardından 5 Eylül’de Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Bu yıl 12. kez düzenlenecek olan festival, Türkiye’nin yedi bölgesinden çok sayıda zanaatkârı Beyoğlu’nda buluşturacak. Beyoğlu Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan festivalde, zanaatkârlar çömlek yapımından çiniciliğe, ahşap işçiliğinden tespih yapımına kadar pek çok geleneksel el sanatı dalında hünerlerini sergileyecek. Festival 17 Eylül’de sona erecek.

Beyoğlu Fetivalleri

11. SAHAF FESTİVALİ 18 EYLÜL’DE TAKSİM’DE

Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl 11.'si düzenlenen ‘Beyoğlu Sahaf Festivali 18 Eylül’de kitapseverler ile buluşacak. 1 Ekim’e kadar devam edecek olan festivalde onlarca sahaf ve on binlerce kitapTaksim Meydanı’nda okuyucularla buluşacak. Türk el sanatlarının kabul edilmiş en önemli sanatçıların katılacağı Sahaf Festivalinde asırlık kitaplar, tarihe tanıklık eden dergiler, eskiye ait yazılar ve fotoğraflar, film ve tiyatro afişleri, nadide levhalar, mektuplar, kartpostallar ve özel koleksiyonlar, stantlardaki yerini alacak.

Beyoğlu Fetivalleri

MERAKLI ZİHİNLER BEYOĞLU’NDA BULUŞACAK

5-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’ kapsamında; bilim gösterileri, tematik atölye çalışmaları, atölye/laboratuvar çalışmaları, bilim ve zekâ oyunları ile yarışmalar düzenlenecek, ‘Meraklı Zihinler Bilim Şenliği’nde proje stantları da yerlerini alacak.

Beyoğlu Fetivalleri

TASARIM FESTİVALİ 11-16 EKİM’DE

Beyoğlu Belediyesi tarafından11-16 Ekim tarihleri arasında Taksim Meydanı’nda düzenlenecek ‘Tasarım ve Zanaat Festivali’nde tasarımcılar hünerlerini sergileyecek. Festival Sergi, konferans, kitap ve görsel dokümantasyon çalışmalarını da kapsayacak.

FESTİVAL GEÇİDİ SOKAK LEZZETLERİ FESTİVALİ İLE SONA ERECEK

Yeme-içme kültürümüzde önemli bir yeri olan sokak lezzetlerini bir araya getirecek Beyoğlu Sokak Lezzetleri Festivali, 1-5 Kasım tarihleri arasında Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Ziyaretçiler; dumanı tüten köfteden nefis tavuklu pilava, kömürde kokoreçten balık ekmeğe kadar bir çok sokak lezzetinin tadını çıkaracak.