İstanbul' u aydınlatan tasarımlar Taksim' de görücüye çıktı

İstanbul' u aydınlatan tasarımlar Taksim' de görücüye çıktı

22 Ekim 2016 Cumartesi
İstanbul’un merkezi Taksim Meydanı’nda düzenlenen “İstanbul Design Week” Tasarım Festivali’ kapsamında düzenlenen Light Room İstanbul Sergisi, İstanbul’u aydınlatan tasarımları meraklılarıyla buluşturdu. Yerel tasarımcıların son yıllarda ağırlık verdiği ve öne çıkan aydınlatma tasarımların da sergilendiği festival katılımcılardan tam not aldı.

Beyoğlu’nda 50 gün sürecek “Beyoğlu Hareketleniyor” festivalleri kapsamında düzenlenen  “İstanbul Design Week” Tasarım Festivali, tasarım meraklılarının buluşma noktası olmaya devam ediyor. Her gün yerli yabancı binlerce kişiyi şehrin merkezi Taksim Meydanı’nda bir araya getiren festival kapsamında düzenlenen Light Room İstanbul Sergisinde İstanbul’u aydınlatan tasarımlar meraklılarıyla buluşturdu. Yerel tasarımcıların son yıllarda ağırlık verdiği ve öne çıkan aydınlatma tasarımların da yer aldığı sergi, tasarım tutkunlarının büyük beğenisini topladı.

 

BARRİER, ARTIK KULLANILMAYAN OBJELERE YENİDEN VAR OLMA ŞANSI VERİYOR

Sergide yer alan tasarım gruplarından biri olan Barrier, geçmişte farklı insanlar tarafından farklı amaçlar için tasarlanmış ve artık kullanılmayan objeleri, tekrardan tasarlayıp onlara farklı işlevler vererek yeniden var olma şansı veriyor. Bu objeler eski bir otomobilin yağ filtresi, eski bir evden çıkan bir latanın parçası, ya da yaşlı bir tren rayı olabiliyor ve bu malzemeler usta tasarımcılar tarafından ışığın gücüyle güzelleştirerek aydınlatma elemanı haline getiriyor.

 

ÖDÜLLÜ AYDINLATMA TASARIMLARI İLGİ ODAĞI OLDU

Hale Kayalar ve Koray Kırca tarafından tasarlanmış ve 2015’te A Design Ödülüne layık görülmüş Ring isimli aydınlatmaların da yer aldığı sergide, Nazar Şigaher’in Daedalus için tasarladığı Some aydınlatması da yoğun ilgi gördü. Bu aydınlatma hiç bir bağlantı elemanı kullanmadan 10 parça ahşaptan oluşuyor, geometrik yapısı ile hem ampulü saklıyor, hem de ahşap sayesinde daha yumuşak bir ışık veriyor. Sergide yer alan bir diğer önemli tasarım da, Muhammet Taşlı’nın Hamm Tasarım için tasarladığı ve demir ve pirinçten üretilen Yakarış. Bu tasarım da, yukarı doğru bakan ve duy etrafında birleşen sekiz ince çubuktan oluşan ve Yakarış’a benzeyen formunun yanı sıra sade ve mimari görünümüyle dikkat çekiyor.

 

Mobilya tasarımından modaya, grafikten aydınlatmaya kadar pek çok disiplinden bağımsız tasarımcı ve tasarım ofisleriyle üreticileri, genç yeteneklerle profesyonelleri ve tasarım tutkunlarını buluşturan “İstanbul Design Week” Tasarım Festivali’ 23 Ekim Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.