Kültür gezilerine bu yıl da devam

Beyoğlu Belediyesi’nin ilçedeki öğrencilerin Beyoğlu’nun tarihini ve kültürünü tanımaları için hayata geçirdiği Pasaport Kültür Gezileri, bu yıl da devam edecek.

Kültür gezilerine bu yıl da devam
Bu içerik 691 kez okundu.

 

Beyoğlu Belediyesi, kendini yaşadığı kente ait hisseden, tarihi ve kültürel mirasına duyarlı gençler yetiştirmek için 12 yıl önce hayata geçirdiği Pasaport Programı Kültür Gezisi, bu yıl da devam ediyor. Hafta içi her gün 45 kişilik öğrenci gruplarının katılımı ile gerçekleştirilecek olan program, yeni eğitim sezonu boyunca 10 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Başladığı ilk yıldan itibaren her yıl aralıksız olarak devam eden programa kültür gezilerine, bugüne kadar 110 bine yakın öğrenci katıldı.

Kültür gezisine katılan öğrencilere ilk olarak 'Beyoğlu Pasaportu' ve 'Beyoğlu Haritası' dağıtarak kendilerini turist gibi hissetmeleri sağlanıyor. Gün boyunca gezdikleri yerler ile ilgili sorular sorarak notlar tutan öğrenciler, bir taraftan Beyoğlu ruhunu kavrarken bir taraftan da bir kenti gezme, anlama ve tanıma becerisini kazanmış oluyor.

Öğrencilerin rehberler eşliğinde tarihi, kültürel ve dini mekânlar ile müzeleri geziyor. Gezinin durakları arasında "Dolmabahçe Camii, Miniatürk, Galata Kulesi, Panorama 1453 Tarih Müzesi, Koç Müzesi, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, Osmanlı Arşivleri Müzesi, Turabibaba Kütüphanesi, Aynalıkavak Kasrı, Neva Şalom Sinagogu, Saint Antuan Katolik Kilisesi, Türker İnanoğlu Sinema Tiyatro Müzesi, İstiklal Caddesi, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi ve Beyoğlu Belediyesi" bulunuyor.