Yahya Kemal Sahaf Festivali' nde anıldı

Yahya Kemal Sahaf Festivali' nde anıldı

2 Kasım 2016 Çarşamba
Taksim Meydanında devam eden Sahaf Festivalinde, Ünlü Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın ölüm yıldönümü münasebetiyle bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide ünlü şairin kişiliğini ve bilinmeyen yönlerini anlatan Şair Harun Yöndem, “Yahya Kemal sağlığında hiçbir kitabı basılmamıştır. Dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır. Yahya Kemal eserlerini neden bir arada toplamamış sorusu akla gelir. Çünkü Yahya Kemal şiirlerinin bitmediğine inanıyordu.” dedi.

Beyoğlu Belediyesi tarafından Taksim Meydanı’nda düzenlenen "Beyoğlu Hareketleniyor" festivalinin dördüncüsü olan Sahaf Festivali, kitap dostlarının buluşma noktası olmaya devam ediyor. Her gün bir birinden değerli yazar ve şairleri hayranlarıyla buluşturan festivalin bu seferki konuğu ‘Yahya Kemal Beyatlı’ söyleşisi ile şair Harun Yöndem'di. Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden birsi olan şair Yahya Kemal Beyatlı’nın ölüm yıldönümü münasebetiyle düzenlenen söyleşide Yöndem, ünlü şairin kişiliğini ve bilinmeyen yönlerini anlattı. Şair Yöndem’in söyleşi sırasında Yahya Kemal'in şiirlerini de seslendirdi.

SAHAFLA YOLUMUN KESİŞTİĞİ NOKTA BU OLDU

Yahya Kemal ile birinci sınıfta ölüm haberini duyduktan sonra tanıştığını söyleyen şair Harun Yöndem, “Yahya Kemal'in öldüğünü bu kadar uzak köyde bile duyulması önemli bir şeydir. Yahya Kemal sağlığında hiçbir kitabı basılmamıştır. Dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır. Yahya Kemal eserlerini neden bir arada toplamamış sorusu akla gelir. Çünkü Yahya Kemal şiirlerinin bitmediğine inanıyordu. O hayattayken kendinden habersiz şiirleri basılmıştır. Servet Sami Uysal kendisini iyi tanır. Onun yazdığı kitabı aramak için sahaflara gelmiştim. Sahafla yolumun kesiştiği nokta bu oldu.”dedi.

ŞİİRLERİNİ SESLENDİRENLERİ BEĞENMEZDİ

Ünlü Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirlerinin eski şiirlerden esinlenme olduğunu da ifade eden Yöndem, “Beni en çok etkileyen şiiri "Kendi gök kubbemiz" dir. Günümüzde hala onun gibi aruz yazanlar var. Kim okumuş olursa olsun şiirlerini seslendirenleri beğenmezdi. Üsküp aksanını hiç bırakmamıştır kendi sesinden dinlerseniz şiirlerini bunu apaçık görürsünüz.” şeklinde konuştu.

Söyleşi şair Harun Yöndem'in Yahya Kemal'in 'Mehlika Sultan' şiirinin okuması ile son buldu.