Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.
CAMİNİN ADI BÜYÜK PİYALE PAŞA CAMİİ CAMİNİN DURUMU Açık
İBADETE AÇILIŞ TARİHİ 11.10.1573 LOJMAN
YAPTIRAN
TELEFONU
MÜLKİYETİ
GÖREVLİ ADEDİ
İBADET ALANI m² MİNARESİ
İMAM-HATİP İshak DANIŞ, Semih IŞIK MÜEZZİN-KAYYUM Faruk GÜL
CEMAAT KAPASİTESİ
ISITMASI
AÇIK ADRESİ KAPTANPAŞA MAH. ZİNCİRLİKUYU CAD. NO:22
 
CAMİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA
TARİHİ :
 
            Büyük Piyale Paşa Camisinin banisi, Kaptan-ı Derye Piyale Paşa olup, 1573 de Mimar Sanan’a yaptırmıştır. Cami, Mimar Sinan’ın Selimiye Camii ile aynı zamanda ele aldığı eserlerden biridir. Bir kulliye halinde inşa edilen eser, Kasımpaşa’nın kuzeyinde, o zamanlar deniz kıyısı olan bir vadide yer almaktadır.
 
            MİMARİ YAPISI :
 
            30,5 x 19,5 m ebadında, dikdörtgen biçimindeki cami, iki büyük granit sutunla kemerler üzerine, her biri ortalama 9 m çapında altı adet kubbe ile örtülmüş, yanlara doğru, tonozlarla biraz daha genişle-tilmiştir. Kulliyenin binalarından cami ve türbe ile cami avlusundaki dikdörtgen çeşmenin musluk kısımları ayaktadır. Medrese, Tekke. Subyan Mektebi ve çarşıdan bir eser kalmamıştır. Cami yanındaki türbede, Gevher Sultan’dan doğan yedi kız ve dört oğlu ile birlikte yatmaktadır.
 
            Geniş bir avluda yer alan cami, 54,6x45m2 bir alan kaplayan altı kubbeli bir yapı olup, mihrap ekseni üzerinde girişin tam ortasında minare yükselmektedir.  Caminin alanı 2214 m2, avlusu ile birlikte toplam 22500m2  dir. Vakit namazlarında ortalama 100-150, Cuma cemaati ise 3000 civarındadır.