Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Şişhane'nin önemli sembollerinden biri olan ve 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen tarihi Frej Apartmanı, görücüye çıktı. Binanın son sahibi bakır üreticisi Sarkuysan şirketinin, merkezini Darıca'ya taşımasıyla boşalan 11 katlı ve 3 bin 850 metrekare alana sahip binanın ya satılması ya da kiralanması hedefleniyor. 

24 Ağustosta Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama gönderen Sarkuysan, binanın satışı ya da kiralanması için yönetim kurulunun oybirliğiyle karar aldığını belirtti. Açıklamadan bir gün sonra ise gazetelere verilen ilanlarla binanın satılması ve kiralanması için düğmeye basıldı. Binayla ilgili olarak talep toplayan firma, 8 Eylül'e kadar gelen teklifleri değerlendirecek. 

Banka veya Otel Olabilir 
Bölgede gayrimenkul satışı yapan Network Emlak'tan mühendis Selçuk Ünal, binanın değerini 25 milyon dolar olarak tahmin ettiklerini söyledi. Binanın İstanbul'un en iyilerinden biri olduğunu vurgulayan Ünal, hem konum hem tarihi dokusu hem azameti hem de ihtişamıyla çok özellikli olduğuna dikkat çekti. Kiralama bedelinin ise aylık yaklaşık 150 bin dolar olabileceğini belirten Ünal, banka, otel, holding gibi kullanım alanlarının olabileceğini kaydetti. 

Kapalıçarşı'da altın ticareti yapan sarraf ve kuyumcuların önderliğinde 1972 yılında kurulan Sarkuysan'ın Şişhane'deki binası için gazeteye verdiği ilanda, apartmanın iptal edilen Galataport projesi içerisinde yer aldığı belirtiliyor. İkinci derece tarihi eser olan bina, 19. yüzyıl sonlarında Rum mimar Konstantinos Kyriakidis tarafından Lübnanlı Hıristiyan Maruni Cemaatine mensup Selim Handan Frej ailesi için inşa edilmişti.