Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

 Bir İstanbullu için, trafik keşmekeşinden uzak olarak yapılabilecek en kısa, en keyifli, en samimi yolculuk tartışmasız Tünel yolculuğudur. Tünel, Karaköy ve Beyoğlu arasında inşa edilmiş olup, İstanbul’un ve Türkiye’nin ilk, dünyanın ise ikinci metrosudur. Günümüzde, 129 yıllık bir mazinin yükünü sırtında taşıyarak, karınca misali seferlerine aralıksız devam eden bizim küçük Tünelimiz, artık bir megapol haline gelmiş İstanbul’da yaşayanların bir kısmı için belki fazla bir anlam ifade etmez. Ama gerek Osmanlı döneminde, gerekse de Cumhuriyet’in ilk yıllarında Tünel, İstanbullular için vazgeçilmez bir ulaşım aracı idi.

Tünel’in açılış töreni 17 Ocak 1875 tarihinde yapıldı.  Açılış töreninin ertesi günü, 18 Ocak 1875 tarihinden itibaren Tünel işletmeye açılarak halkın hizmetine sunuldu. Tünel açıldığı günden itibaren halkın ilgisini çekti. Bunun bir göstergesi olarak, 18 Ocak’tan 31 Ocak’a kadar geçen 14 günlük süre içinde Tünel’de 75 bin yolcu seyahat etti. Yolcu sayısı zamanla daha da arttı. Buna göre, Şubat ayında 111.000, Nisan ayında ise 127.000 yolcu taşındı. Mayıs ayında şirket bilet fiyatlarında indirim yapınca Haziranda yolcu sayısı daha da artarak 225.000 kişiye yükseldi.

Tünel’in hizmete girmesi İstanbul'un sosyal hayatına yeni bir boyut kattı. İnsanlar Yüksekkaldırım’ın yokuşunu çıkmaktan kurtuldular. Büyük bir güçlükle inilip çıkılan bu yokuş artık 1,5 dakikada kolaylıkla aşılabilmekteydi. Böylece, yorgunluktan kurtulmanın yanında, kışın kayma tehlikesi, yazın ise sıcaktan bunalma endişesi ortadan kalktı. Zamanla Tünel İstanbullular için vazgeçilmez bir mevkie sahip oldu. Beyoğlu’nun simgesel özelliği olan eğlence hayatı Tünel’in hizmete giımesinden sonra ayrı bir canlılık kazandı.