Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Sam Çeviköz:

1959 Yılı’nda İstanbul’da doğdu. 7 yaşında  Avustralya’ya yerleşti. 2012 Yılı’na kadar Avustralya’da yaşadı. Kahve sektörüne kurduğu Numero Uno adlı şirketle girdi. 20 yılı aşkın kahve kavurma tecrübesi olan Sam Çeviköz, sektördeki nitelikli barista açığını gördüğü için, Avustralya’da AASCA (Asian Australian Speciality Coffee Assosiation) tarafından aldığı Barista Eğitmeni sertifikası ile yüzlerce barista eğitti, onlarcası Dünya Şampiyonu oldu. SCAE (Speciality Coffee Assosiation of Europe) tarafından verilen Uluslararası Barista Eğitmeni ve Uluslararası Kahve Kavurucusu sertifikası ile 2009 yılına kadar Uluslararası Jüri Başkanlığı yaptı. Sektörde eğitmen, kavurucu ve toptan kahve tedarikçisi olarak geldiği 2009 Yılı’ndan sonra, İstanbul’a yerleşerek Türkiye’nin ilk 3. Nesil kahve dükkanlarından olan MOC’u açtı. Tecrübesini ve uzmanlığını, altyapısını ortağı Levent Koçarslan ile birlikte oluşturdukları Micro Roasting tesisi ile birlikte daha yüksek hedeflere uzanmak üzere 2016 Yılı’nın Ocak Ayı’nda yeni markaları FEDERAL’i kurdular. 

Levent Koçarslan: 

1977 Yılı’nda İstanbul’da doğdu. 2000 Yılı’nda Girne Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Master programı için gittiği Avustralya’da, USYD Building Design Science bölümünden 2005 Yılı’nda mezun olana dek Sydney’de barista olarak çalıştı. Bu süre içerisinde Sam Çeviköz ile tanıştı ve baristalığı ondan öğrendi. Kahveye olan düşkünlüğü ve ilgisi o yıllardan gelen Levent Koçarslan, FEDERAL ile kahve sektörüne girmiş oldu.

 

  • Üretim, satış öncesi ve sonrası hizmette kaliteden ödün vermemek.
  • En iyi hizmet için uzman ekiple çalışmak ve teknik destekte sektörün öncüleri ile işbirliği yapmak.
  • Franchise olarak açılan dükkanlarla ortak çalışmak, denetim ve işleyişin sorumluluğunu paylaşmak.
  • Türkiye’de yeni nesil kahveciliğin öncü markası olmak, marka ilkelerinden hiçbir koşulda ödün vermemek. Ürün geliştirme çalışmalarına aralıksız devam etmek ve en iyi ekipmanları kullanmak. Yenilikçi tat ve sunumlarla hep daha iyisini hedeflemek.
  • Akademi olarak öğrencilerini ve müşterilerini eğitmenin yanı sıra, nihai tüketiciyi de ‘iyi kahve nasıl olmalıdır’ konusunda bilinçlendirmek.