Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Tarlabaşı Tatlı Badem Sokağı'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir müzedir. Adam Mickiewicz, Polonya'lı vatansever ve devrimci bir şairdir. Polonya, Rusya tarafından işgal edildiğinde ülkesinin özgürlüğü için gizli bir örgüt üyesi olmuştur. Daha sonra Fransa'ya sürgüne gönderilmiştir. 1855'te Osmanlı İmparatorluğu, Rusya ile savaşa başlayınca, Kırım'da bir Polonya lejyonu oluşturulur. Adam Mickiewicz, bu lejyona manevi destek vermek için İstanbul'a geldiğinde bir müddet Galata'daki Saint Lazar Manastırı'nda kalır. Daha sonra Tatlı Badem Sokağı'ndaki bu binaya yerleşir. İstanbul'da yayılan kolera salgını sonucu geldiğinden yaklaşık iki ay sonra bu binada ölür. Cesedi Paris 'e götürülerek orada gömülmüştür. Bina, 1870 yılında çıkan yangında tamamen yok olur: Bir müddet sona Türkiye'ye iltica edip, burayı satın alan Polonyalı Jean Yoreneynski, Adam Mickiewicz ’ in anısına eski binayı yeniden yaptırmıştır.

Bina, Adam Mickiewicz in ölümünün 100. yıldönümü olan 1955 yılında, Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığı'nın işbirliği ile müze olarak açılmıştır. Daha sonra çeşitli onarımlar yapılarak 1984 yılında yeniden ziyarete açılmıştır.

Müze üç katlı olup, zemin katında şairin sembolik mezarı ve yüz kalıbının kopyası sergilenmektedir. Birinci katta, Polonya'nın tarihi, gelenek ve görenekleri, şairin kişisel eşyaları, şiir kitapları, mektupları, çeşitli fotoğrafları bulunmaktadır. İkinci katta ise Adam Mickiewicz' in şiirlerinin ilk baskıları ve fotoğrafları vitrinlerde sergilenmektedir.