Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

2005 Haziran ayı başlarında kapılarını İstanbullulara açan Pera Müzesi, Suna ve ve İnan Kıraç Vakfı`nın, kentin bu seçkin noktasında, çeşitli düzeylerde kültür hizmeti vermek amacıyla hayata geçirmeye başladığı geniş kapsamlı bir kültür girişiminin ilk adımıdır. Bu projede bir `müze-kültür merkezi` işlevini üstlenecek Pera Müzesi için, 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından İstanbul`un gözde semti Tepebaşı`nda inşa edilen, yakın zamanlara kadar da "Bristol Oteli" adıyla tanınan tarihi yapı Mimar Sinan Genim tarafından tümüyle elden geçirilerek çağdaş donanımlı bir müzeye dönüştürülmüş ve İstanbul halkının hizmetine sokulmuştur.

Pera Müzesi`nin başlıca bölümleri: Suna ve İnan Kıraç Vakfı`nın üç özel koleksiyonunun sergilendiği 1. ve 2. müze katları (2. kat: Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi); çok amaçlı sergi salonları (3. 4. 5. katlar), oditoryum/fuaye (bodrum kat) ve giriş katında yer alan Resepsiyon, Perakende-Art shop, Peracafé gibi mekânlardır.

Müze katlarından ilkinin büyük bölümünü kaplayan Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu, eski çağlardan günümüze Anadolu`da kullanılagelmiş ağırlık ve ölçü birimlerinin, çeşitli malzeme ve tekniklerde üretilmiş tartı ve ölçü aygıtlarının seçkin örneklerini, tarih ve arkeoloji tutkunlarına sunmakta; aynı katın başka bir kanadında sergilenen Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu, bu türün çarpıcı güzellikteki parçalarıyla kültür tarihimizin çok iyi tanınmayan bir yaratı alanına yeni ışıklar tutmayı amaçlamaktadır.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı`nın üç yüzü aşkın tablodan oluşan Oryantalist Resim Koleksiyonu`ysa 17. yüzyıldan 19. yüzyıl başlarına uzanan bir dönemde Osmanlı dünyasından esinlenmiş Avrupalı "oryantalist" ressamların önemli yapıtlarını biraraya getiren zengin bir koleksiyondur. İmparatorluğun son iki yüzyılından çok geniş bir görsel panorama sunan bu koleksiyonda, sanat tarihçilerinin tek `yerli oryantalist` saydığı Osman Hamdi Bey`in yapıtları ve ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu da yer almaktadır. Koleksiyon, bir süre önce yitirdiğimiz Sevgi-Erdoğan Gönül çiftinin özel koleksiyonlarından birçok tabloyu da kapsamaktadır ve müzede onların adını taşıyan Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi`nde, uzun süreli tematik sergiler çerçevesinde, bölüm bölüm sergilenecektir. Bu sergilerden Haziran 2005 başında açılan ilki, İmparatorluktan Portreler başlığını taşımakta ve kolleksiyondaki padişah, şehzade, sultan, büyükelçi portreleriyle, değişik dönemlerden, değişik sınıflardan insanları betimleyen, genel anlamıyla `portre` niteliğindeki tablolardan oluşmaktadır.

Aile koleksiyonlarını sergilemeye yönelik bu `özel müze` işlevinin yanı sıra Pera Müzesi`nin, gerek çok amaçlı sergi salonları, gerekse oditoryum/fuaye ve konuklama mekânlarıyla kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir kültür merkezi işlevi kazanması ve değişik içerikli sergilerle olduğu kadar, sözlü ya da görsel etkinliklerle de İstanbullulara geniş bir kültür hizmeti vermesi öngörülmektedir.

resim

16. İstanbul Bienali Rehberli Tur

2019-09-14
00:00
BİLET SATIN AL

16. İstanbul Bienali’nin rehberli tur programı, ziyaretçilere dilerlerse tek bir mekânı, iki mekânı veya tüm mekânları uzman rehberler eşliğinde gezme olanağı sunuyor.

Koç Holding Desteğiyle Rehberli Turlar 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen 16. İstanbul Bienali’ni rehberli turlarla ziyaret edebilirsiniz. Bienal süresince devam edecek, uzman rehberler eşliğindeki turlar; Tersane İstanbul ve Pera Müzesi’nde mekânların kapalı olduğu pazartesi günleri hariç her gün 11.00, 14.00 ve 16.00’da; Büyükada’da ise çarşamba, cumartesi ve pazar günleri 11.00 ve 15.00’te düzenlenir. Bir mekânı, iki mekânı ve tüm mekânları rehberli turlarla gezmenizi sağlayan üç farklı bilet kategorisi mevcuttur.

Ortalama bir saat süren rehberli turlarda, sanat tarihi ve görsel sanatlar alanında eğitim gören ve bienal sergileri üzerine eğitmen ve müzeolog Mine Küçük’ün liderliğinde özel eğitimlerini Koç Holding’in değerli desteğiyle tamamlayan rehberlerle bienalde sergilenen eserleri daha yakından tanıyabilir; sergiyi, kavramsal çerçevesini daha derinlemesine tecrübe edebilir; eserler ve sanatçılarla ilgili sorularınızı da tur boyunca rehberlere iletebilirsiniz. Bienal mekânları, açılışı takip eden ilk pazartesi günü, yani 16 Eylül’de açık olacak ve rehberli turlar rutin saatlerinde gerçekleştirilecektir. Pera Müzesi pazar günleri 12.00’de açıldığından 11.00’deki rehberli tur düzenlenmez. Cuma günleriyse müze 22.00’ye kadar açık olduğundan saat 20.00’de ek rehberli turlar düzenlenir.

Bir rehberli tura yirmi veya daha fazla kişiyle katılım sağlamak istiyorsanız indirimli grup biletlerinden yararlanabilirsiniz. Size veya misafirlerinize özel VIP tur taleplerinizde veya grubunuzdaki katılımcı sayısı yirmiyi aşıyorsa İKSV’ye rehberlitur@iksv.org adresinden ya da (212) 334 08 30 numaralı telefondan ulaşarak rehberli tur rezervasyonunuzu kendi tercih edeceğiniz bir gün ve saate yaptırabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi almak için rehberlitur@iksv.org adresinden veya (212) 334 08 30 numaralı telefondan İKSV ile iletişime geçebilirsiniz.


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Gece Kesişen Yollar

2019-07-03
19:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Yönetmen:
Andreas Kleinert
Oyuncular: Hilmar Thate, Cornelia Schmaus, Henriette Heinze, Dirk Borchardt

Almanya, 1999, 98', siyah-beyaz / Almanca; Türkçe altyazılı

"Orta yaşlı bir adam olan Walter, beklenmedik bir şekilde işsiz kaldıktan sonra, hayatına amaç katacak bir şey bulmak üzere geceleri şehrin sokaklarında dolaşmaya başlar. Alaycı genç bir çiftle arkadaş olan Walter, karısının saygısını geri kazanmak için pahalı bir mücevher çalmaya çalışır. 1999 Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü seçkisinin açılış filmi olan Gece Kesişen Yollar, siyah beyaz görsellerle bezeli dramatik bir eser. Birleşme sonrası Almanya’sında geçen film, bozulmakta olan bir sosyal düzende ilişkilerin nasıl yok olduğuna dikkat çekiyor."

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Renklerin Döngüsü: Sarkaç Boyama (7-12 Yaş)

2019-07-20
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.

“Deneyimlerin tekrar edişini açıklarken, zihnin dışsal nesnelerin var olduklarını farz ettiğini söylemişti: Tekrar eden veya düzenli olarak gerçekleşen benzer deneyimler, varsayımlar yapmamızı, noktaları birbirine bağlamamızı, sonuçlara ulaşmamızı teşvik eder.” Britanyalı felsefeci David Hume (1711-76) Hayal kurmak, sanatçı Liang Wei’nin yaratmaya çalıştığı deneyimin temel bileşenidir. Liang Wei’nin eserlerinden ilhamla, günümüzde etrafımızı saran son teknoloji araçlarının yarattığı sanal gerçekliğe alternatif olarak STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) yöntemini esas alan atölyede, sarkaç boyama tekniğini kullanıyor, yer çekimi kuvveti hakkında bilgi ediniyoruz. Çocuklarla sarkacın izlediği tekrar eden, düzenli yörüngeyi gözlemliyoruz. Farklı zamanlamalar ve farklı renklerle bu yörüngeyi nasıl değiştirebileceğimizi deneyimliyoruz. Zihnimizin çizgileri biçimlere dönüştürdüğü, kendi hayal ve duyusal deneyimlerimizin egemen olduğu bir dünyaya giriyoruz.

Not: Atölyeye katılırken eşofman, tayt, tişört, çorap gibi kıyafetlerle gelmenizi rica ediyoruz.

Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

20 Temmuz Cumartesi 14:00-16:00
25 Temmuz Perşembe 14:00-16:00

İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Kontenjan: 10 kişi
Yaş: 7-12
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Fantastik Kısa Öykü Yazma Atölyesi (9-12 Yaş)

2019-07-23
14:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.

Kendi geleceğini hayal gücüne sınır koymadan yazmaya hazır mısın? Bu atölyede önce öykü ve ilham nedir sorularını cevaplıyor, yazma alışkanlığını nasıl kazanabileceğimizi konuşuyoruz. Ardından sergide yer alan Çin güncel sanatındaki yaratıcı eserleri ve çocuk edebiyatının ünlü fantastik eserlerinden birkaç örnek üzerine sohbet ettikten sonra kendi fantastik kısa öykümüzü yazıyoruz. Son olarak, kitap kapaklarından örneklere bakıyor, renkli kalem ve kağıtlarla yazdığımız öykünün kitap kapağını tasarlıyoruz.  Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

23 Temmuz Salı 14:00-16:00

Eğitmen: Eva Büyüksimkesyan
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Kontenjan: 10 kişi
Yaş: 9-12
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Işıkla Resim: Fotoğraf (7-12 Yaş)

2019-07-18
14:00
BİLET SATIN AL

 

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.
Resim yapmak için nelere ihtiyaç duyarız? Kalemler, boyalar ve kağıt olmadan resim yapabilir miyiz? Fotoğraf çekmek için nelere ihtiyaç duyarız? Fotoğraf ve resim birbirine benzer mi? Fotoğraf bir resim midir? Atölyede bu soruların cevabını araştırıyoruz ve bambaşka bir yöntemle resim yapıyoruz. Bu kez kağıt yerine bizi saran havayı, boya yerine renkli ışıkları kullanıyoruz. Resim yaparken fotoğrafçılığın en temel konusu olan ışığı öğreniyoruz.

Not: Atölye katılımcıları renkli led ışıklar, ışın kılıcı gibi pilli ışık kaynakları getirebilirler. Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

18 Temmuz Perşembe 14:00-16:00

Eğitmen: Latife Tunç
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Kontenjan: 10 kişi
Yaş: 7-12
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

resim

Sebze ve Meyvelerden Renkli Boyalar (7-12 Yaş)

2019-07-11
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.Eski zamanlarda tüp boyalar yoktu! Sebzelerden, meyvelerden, bitkilerden hatta böceklerden renkli boyalar üretilirdi. Bu atölyede Çin çağdaş sanatında mürekkebin nasıl kullanıldığını inceledikten sonra limon, çilek, malta eriği ve dutlardan doğal mürekkeplerimizi elde ederek bir renk paleti oluşturuyoruz. Bu boyalar yalnızca nefis gözükmekle kalmıyor aynı zamanda çok güzel kokuyor ve çok da lezzetli! Ellerimizi hem boyaların yapımında hem de tuval üzerinde resim yaparken çokça kullanacağımız bu atölyede, ürettiğimiz renkli mürekkeplere dokunmak ve hatta tatmak tamamen serbest. 


Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

11 Temmuz Perşembe 14:00-16:00
16 Temmuz Salı 14:00-16:00

Eğitmen: Birnur Temel, MILKist
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Kontenjan: 10 kişi
Yaş: 7-12
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

 

resim

Gölge Figürler Sahnede (7-12 Yaş)

2019-07-09
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.

Çin kültürü geleneğinde de yer alan gizemli gölge oyununu keşfediyoruz! İki aşamalı bu atölyede ilk olarak, sanatçı Tang Bohua’nın “Yaz Böcekleri Ülkesi” animasyonunda buzu arayan genç savaşçısıyla yolculuğa çıkıyoruz. Geri dönüşüm malzemeleri, kartonlar, evalar ve boyalarla ejderha, horoz gibi hareketli gölge oyunu karakterlerimizi yaratıyoruz. Ardından, sanatçı Xu Bing’in “Arka Plan Hikayesi” isimli yerleştirmesindeki ışık ve gölgeyi inceliyor, sahne önü ve sahne arkasının sırlarını öğreniyoruz. Karakterlerimizle ışık ve gölge denemeleri yaparak, gölge oyunu sergileyeceğimiz tiyatro sahnemizi tasarlıyoruz.

Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

9 Temmuz Salı 14:00-16:00
27 Temmuz Cumartesi 14:00-16:00

İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Kontenjan: 10 kişi
Yaş: 7-12
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Çin Güncel Sanatından İllüstrasyona (9-12 Yaş)

2019-07-06
14:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.“Mürekkepten” sergisindeki Çinli sanatçılar, geleneksel Çin mürekkep sanatını, güncel tekniklerle bir araya getirerek tekrar yorumluyor. Biz de bu atölyede onlardan ilham alıyor, illüstrasyonu yeniden yorumluyoruz! Çok eski çağlara dayanan teknik ve bilgilerin, farklı bir bakış açılarıyla görsellere aktarımını inceliyor, Çin güncel sanatından ilhamla figür ve manzara resimleri yapıyoruz. 


Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

6 Temmuz Cumartesi 14:00-16:00

Eğitmen: Merve Atılgan
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Yaş: 9-12
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

 

resim

Kumaş Üzerindeki Hayallerim (4-6 Yaş)

2019-07-06
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.

Renkler sizde nasıl duygular uyandırıyor? Renklerin kokusu olsa neye benzerdi? Sanatçı Xu Hongming’in eserleri uzayda hareket eden, hayal gücünde asılı kalmış ama hep hareket halinde bir biçime sahiptir. Biz de bu atölye çalışmasında, kumaş üzerine keçeli kalemlerle dilediğimiz soyut çizimleri yapıyoruz. Ardından su spreylerimizle renk pigmentlerinin suyla etkileşimini gözlemliyoruz, çizdiğimiz formların suyla özgürleşerek ortaya çıkardığı yeni desenleri keşfediyoruz. 

Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

6 Temmuz Cumartesi 11:00-13:00
16 Temmuz Salı 11:00-13:00
20 Temmuz Cumartesi 11:00-13:00
25 Temmuz Perşembe 11:00-13:00

İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Yaş: 4-6
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Canlı Masal (4-6 Yaş)

2019-07-04
00:00
BİLET SATIN AL

 

 

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.Canlı Masal atölyesinde çocuklarla masalların büyülü dünyasına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Sergiden ilhamla uyarlanan, masalların ve hayal mekânının iç içe geçtiği bu etkinlikte, Çinli ördeğimizin farklı olduğu için hissettiği duygular ve kendi ile barışma yolculuğu masalımıza yön veriyor. Ördeğimizin başına gelen maceraları dinliyor, sergideki eserlerin dünyasını doğaçlamalarla keşfediyoruz. Ayrıca atölyede sulu boya, keçeli kalem gibi çeşitli malzemelerle masalı resmetme fırsatı buluyoruz. Yardımseverlik, dürüst olmak, sorumluluk almak, farklı olanı ötekileştirmemek gibi değerler hakkında farkındalık kazanıyoruz. 

Atölyeye katılırken eşofman, tayt, tişört, çorap gibi kıyafetlerle gelmenizi rica ediyoruz.

Bu atölye “Yaz Yaz Yaz ’19” sergisi kapsamında değildir.

4 Temmuz Perşembe 11:00-12:30
9 Temmuz Salı 11:00-12:30
27 Temmuz Cumartesi 11:00-12:30

Eğitmen: Simge Defne, @simgeliatolye
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Yaş: 4-6
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 1,5 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

 

resim

Stop-Motion Animasyon: Mürekkeple Lavi (7-12 Yaş)

2019-07-02
00:00
BİLET SATIN AL

 

 

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.Lavi tekniği ile animasyon filmi çekmeye hazır mısın? Bu atölyede, durağan üç boyutlu objeleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon türü olan stop – motion denemeleri yapıyoruz. Öncelikle mürekkebe farklı miktarlarda su ekleyerek açıktan koyuya, değişik tonlar hazırladıktan sonra yumuşak uçlu fırçayla lavi resmimizi yaratıyoruz. Ardından, kağıt üzerine adım adım eklenen çizgi ve lekeleri fotoğraflayarak animasyon filmimizi oluşturuyoruz. Yaratacağımız hikayenin devamlılığını satrançtaki gibi, birkaç hamle sonrasını düşünerek planlıyoruz.

Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

2 Temmuz Salı 14:00-16:00
4 Temmuz Perşembe 14:00-16:00

Eğitmen: Fırat Bingöl
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Yaş: 7-12
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

 

resim

Döndür Boya, Köpürt Üfle! (4-6 Yaş)

2019-07-02
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.

Daha önce baloncuklarla ya da salata kurutucusuyla resim yaptınız mı? Bu atölyede önce mürekkebin geleneksel algısının ötesine geçmeyi amaçlayan sergide yer alan manzaraları ve soyut eserleri inceliyoruz. Sanatçıların eselerinden ilhamla, gündelik hayatta kullandığımız malzemeler ve oyuncakları da kullanarak renkleri ve şekilleri öğreniyoruz. Atölyenin ilk aşamasında salata kurutucusu ve akrilik boyalarla deneysel resimler yaparak renklerin zengin armonisini keşfediyoruz. 

İkinci aşamada  ise boyalarla renkli baloncuk solüsyonları hazırlıyor, kağıtlara üfleyerek boyama yapıyoruz! Atölye sonunda neden-sonuç ilişkisi kurma, el-göz koordinasyonu, yaratıcılık gibi kazanımlar ediniyoruz.

Atölye alanı sınırlı olduğu için atölyelere katılan tüm çocukların eserleri dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturuluyor. Yaz atölyelerinden bir seçki de atölye alanında sergileniyor.

2 Temmuz Salı 11:00-13:00
11 Temmuz Perşembe 11:00-13:00
18 Temmuz Perşembe 11:00-13:00
23 Temmuz Salı 11:00-13:00

İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Yaş: 4-6
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Pera Müzesi Yaz Öğrenme Programları

2019-07-02
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 2-27 Temmuz 2019 tarihleri arasında 4-12 yaş gruplarına yönelik yaz atölyeleri düzenliyor.

“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisinden ilhamla hazırlanan yaz atölyelerine katılacak çocukların yaratıcı dünyasını “Yaz Yaz Yaz’” sergisinin üçüncüsü ile izleyici karşısına çıkarıyor.

Atölyelerde akrilik boyalar, köpükler, organik ve geri dönüşümden malzemelerle; masal, stop-motion animasyon, fotoğraf, illüstrasyon, fantastik öykü yazma, sebzelerden boya üretimi gibi çeşitli teknikleri kullanarak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yaratılan tüm eserler dijital bir sergiyle izleyicilerle buluşturulurken, eserlerden bir seçki 8 Ağustos – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında Pera Öğrenme atölyesinde sergileniyor.

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Gece Kesişen Yollar

2019-06-12
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Yönetmen:
Andreas Kleinert
Oyuncular: Hilmar Thate, Cornelia Schmaus, Henriette Heinze, Dirk Borchardt

Almanya, 1999, 98', siyah-beyaz / Almanca; Türkçe altyazılı

"Orta yaşlı bir adam olan Walter, beklenmedik bir şekilde işsiz kaldıktan sonra, hayatına amaç katacak bir şey bulmak üzere geceleri şehrin sokaklarında dolaşmaya başlar. Alaycı genç bir çiftle arkadaş olan Walter, karısının saygısını geri kazanmak için pahalı bir mücevher çalmaya çalışır. 1999 Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü seçkisinin açılış filmi olan Gece Kesişen Yollar, siyah beyaz görsellerle bezeli dramatik bir eser. Birleşme sonrası Almanya’sında geçen film, bozulmakta olan bir sosyal düzende ilişkilerin nasıl yok olduğuna dikkat çekiyor."

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

M

2019-06-11
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor. 

Yönetmen: Fritz Lang
Oyuncular: Peter Lorre, Ellen Widmann, Inge Landgut, Otto Wernicke
Almanya, 1930, 111', siyah-beyaz / b&w
Almanca; Türkçe altyazılı

Ekran dışından gelen ıslık sesinin basit ama ürkütücü melodisi, genç bir kızın ölümünü haber veriyor. Seri katil Hans Beckert (Peter Lorre) adım adım Elsie Beckmann adlı küçük kıza yaklaşırken, kadrajdaki bir afiş “Katil Kim?” diye soruyor. Fritz Lang’ın çarpıcı başyapıtı M, sert bir toplumsal eleştiriyi tüyler ürperten bir gerilimle buluşturarak, bugün bile psikolojik gerilim filmleri için örnek teşkil eden bir kişisel delilik - toplumsal histeri panoraması oluşturuyor.BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

resim

Kaygı

2019-06-09
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Yönetmen: Lothar Warneke
Oyuncular: Christine Schorn, Hermann Beyer, Cox Habbema, Mike Lepke

Doğu Almanya, 1981, 99', siyah-beyaz / Almanca; Türkçe altyazılı

"Eşinden boşanmış 30’lu yaşlarındaki Inge Herold, 15 yaşındaki oğluyla birlikte yaşamaktadır. Psikolog olarak çalışan Inge’nin evli bir adamla ilişkisi vardır. Meme kanseri olduğunu ve ertesi gün ameliyat olması gerektiğini öğrenince derinden sarsılır ve hayatını gözden geçirmeye başlar. Helga Schubert’in kısmen otobiyografi niteliğindeki güçlü senaryosu sayesinde Kaygı, eleştirmenler tarafından Doğu Almanya’da çekilmiş en etkileyici kadın filmi olarak görülüyor."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

45 Doğumlu

2019-06-08
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Yönetmen
: Jürgen Böttcher
Oyuncular: Monika Hildebrand, Rolf Römer, Paul Eichbaum, Holger Mahlich
Doğu Almanya, 1966, 97', siyah-beyaz / b&w
Almanca; Türkçe altyazılı

1965 yazında Doğu Berlin’de geçen filmde, Alfred ve Lisa yeni boşanmıştır. “Al” tamirci, “Li” ise pediatri hemşiresidir. Al, izin gününde şehri dolaşır, eski motosiklet arkadaşlarıyla buluşur ve Rita adlı sarışın bir kadınla flört eder. Evliyken oturdukları Prenzlauer Berg’deki evlerinden ayrıldıktan sonra annesinin yanına taşınır. Ancak Al, komşusu Mogul vasıtasıyla halen Li ile irtibat halindedir. Geleceklerinde belki de yeniden başlama umudu vardır… 1950’lerin İtalyan neorealistlerinden büyük ölçüde esinlenen Jürgen Böttcher, şiirsel olduğu kadar belgesel niteliği taşıyan görsellerle başka bir hayat arzusunun hikâyesini anlatıyor. BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Berlin'de Bir Yerde

2019-06-02
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

Yönetmen: Gerhard Lamprecht
Oyuncular: Siegfried Utecht, Harry Hindemith, Hedda Sarnow, Charles Brauer

Almanya / 1946, 85', siyah-beyaz / Almanca; Türkçe altyazılı

"İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Berlin, harap bir haldedir. Gustav, Willi ve arkadaşları için şehrin harabeleri, heyecanlı olduğu kadar tehlikeli bir oyun parkıdır. Oynadıkları oyunlar, vakit geçirmelerine yardımcı olmaktadır, özellikle babasının esir kampından döneceği günü bekleyen Gustav için. Bir gün, karşılarına çaresiz ve bitap bir halde bir yabancı çıkar. Gerhard Lamprecht’in savaş sonrası çektiği ilk film olan ve savaşın sona ermesinden yalnızca aylar sonra çekilen Berlin’de Bir Yerde, harap olmuş şehrin sakinlerinin psikolojilerine gerçekçi bir bakış sunuyor."

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Milyonda İki

2019-06-01
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor. 

Yönetmen
: Victor Vicas
Oyuncular: Hardy Krüger, Loni von Friedl, Joseph Offenbach, Ilse Fürstenberg
Batı Almanya, 1961, 98', siyah-beyaz / b&w
Almanca; Türkçe altyazılı 

Milyonda İki, Batı Berlin’de bir meyhane satın alıp yaşamlarını sürdürmeyi planlayan Doğu Berlinli genç bir çiftin aşk hikâyesine odaklanıyor. Berlin Duvarı inşa edilmeden birkaç ay önce çekilen bu film, Berlin’in kendine özgü şehir atmosferini gerçeğe yakın bir sahnelemeyle yakalamaya ve bunun, ana karakterlerinin hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorluklarla bağlantısını kurmaya çalışıyor.BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Matangi - Maya - M.I.A.

2019-05-30
19:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, 25 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında Hatıranın Peşinde başlıklı bir film programı sunuyor.

Yönetmen: Steve Loveridge 

ABD, İngiltere, Sri Lanka / 2018, 97', renkli / İngilizce, Tamil; Türkçe altyazılı
"Film, Maya Arulpragasam’ın kendisi ve yakın arkadaşları tarafından 22 yıl boyunca çekilmiş görüntülerle Londra’da genç bir göçmenden uluslararası pop yıldızı M.I.A.’ya dönüşümünü anlatıyor. Kökenlerinden ilham alan M.I.A.’nın yolculuğunun her durağından ilhamla yarattığı karma, kopyala-yapıştır kimlik, Tamil siyaseti, sanat okulu punk’ı, hip hop ritimleri ve çok kültürlü gençliğin sesini bir araya getiren bir eskiz defteri. İlkelerinden taviz vermeyen Maya, başarılarının ve şöhretinin giderek arttığı ve günümüzün en provokatif ve tartışma yaratan sanatçılarından birine dönüşmesiyle sonuçlanan süreç boyunca, müzik endüstrisi ve ana akım medyayla yaşadığı mücadeleleri belgelemeye hiç ara vermemiş."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Berlin – Yuva Denilen Şehir

2019-05-29
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor.

"Deutsche Kinemathek küratörlüğünde hazırlanan Berlin – Yuva Denilen Şehir başlıklı program, izleyiciyi 20’inci yüzyılı çalkantılar içinde geçirmiş çok yönlü kentin 90 yıllık tarihini gözler önüne seren sinematografik bir yolculuğa davet ediyor. 29 Mayıs – 3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek programda, Deutsche Kinemathek’in kurucusu da olan Gerhard Lamprecht’in filmlerinden, Fritz Lang’in çarpıcı başyapıtı M filmine uzanan, sinema tarihinde büyük önem taşıyan 9 film yer alıyor.

“1920’li yılların ‘altın çağ’ olduğu inanışıyla çelişen toplumsal bunalımlardan savaşın yol açtığı yıkım, duvarın inşasıyla birbirinden farklı iki şehrin doğuşundan, duvarın yıkılmasıyla birlikte yavaş yavaş tekrar birleşmesi süreçlerinde, Almanya’nın eski ve yeni başkenti olan Berlin’in görünüşü hep bir değişim içerisindeydi. Program kapsamındaki 9 film, şehir manzarasındaki değişime panoramik bir bakış sunarken, şehir sakinlerinin yaşamlarını ve mücadelelerini de yakından inceliyor.” – Deutsche Kinemathek

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir."

29 Mayıs – 3 Temmuz

29 Mayıs Çarşamba
19.00 Berlin’in Varoşları (115')

1 Haziran Cumartesi
16.00 Milyonda İki (98')

2 Haziran Pazar
16.00 Berlin’de Bir Yerde (85')

8 Haziran Cumartesi
16.00 45 Doğumlu (97')

9 Haziran Pazar
16.00 Kaygı (99')

11 Haziran | June
Salı | Tuesday
19.00 M (111')

12 Haziran Çarşamba 
19.00 Gece Kesişen Yollar (98')

13 Haziran Perşembe
19.00 Ostkreuz (86')

15 Haziran Cumartesi 
16.00 Berlin Almanya’dadır (97')

16 Haziran Pazar
16.00 Berlin’in Varoşları (115')

18 Haziran Salı
19.00 Milyonda İki (98')

22 Haziran Cumartesi
13.00 Berlin’de Bir Yerde (85')

27 Haziran Perşembe
19.00 45 Doğumlu (97')

28 Haziran Cuma
21.00 M (111')

29 Haziran Cumartesi
14.00 Ostkreuz (86')

30 Haziran Pazar
16.00 Berlin Almanya’dadır (97')

2 Temmuz Salı
19.00 Kaygı (99')

3 Temmuz Çarşamba
19.00 Gece Kesişen Yollar (98')Paths in the Night
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Berlin’in Varoşları

2019-05-29
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, mayıs ayı programına Almanya’nın en önemli film müzelerinden biri olan Berlin Film ve Televizyon Müzesi ile yaptığı iş birliği ile devam ediyor. 

Yönetmen: Gerhard Lamprecht
Oyuncular: Bernhard Goetzke, Paul Bildt, Aud Egede-Nissen, Arthur Bergen
Almanya, 1925, 115', siyah-beyaz / b&w
Diyalogsuz

Gerhard Lamprecht imzalı uzun metrajlı bir film olan Berlin’in Varoşları, Alman ressam Heinrich Zille’nin Berlin’deki sosyal yaşam betimlemesini beyaz perdeye aktarıyor. 1925 yapımı film, hapisten yeni çıkmış ve tekrar topluma karışmakta zorlanan mühendis Robert Kramer’ın hikâyesini anlatıyor. Hayatına son vermek isteyen Kramer’a, seks işçisi Emma engel oluyor. Sinema tarihinde Alman sinemasının 1903 – 1931 yılları arasındaki eserlerini derlediği çok ciltlik eseri Deutsche Stummfilme ile tanınan Gerhard Lamprecht, 1963 yılında Berlin’deki Deutsche Kinematek film müzesini kurdu. BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

resim

Çizginin Hareketi / Hareketin Çizgisi: Ağ (Taldans)

2019-05-28
19:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi, Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar sergisi kapsamında sergi katında gerçekleşecek Çizginin Hareketi / Hareketin Çizgisi: Ağ başlıklı bir atölye-performans programı sunuyor.

Program kapsamında Taldans (Mustafa Kaplan ve Filiz Sızanlı), katılımcıları, kâğıt, kalem ve bedeni kullanan iki farklı atölye-performans deneyimine davet ediyor. Fransız koreograf Julie Nioche ile ortak üretimleri olan Hassas Bir Coğrafya için Rituel projesinden iki farklı bölümü sergiye uyarlayan Taldans, çizgi ve yazıları harekete dönüştürüyor ve katılımcılarla birlikte bir yapı oluşturmanın, bir arada olmanın olanaklarını araştırıyor.

28 Mayıs Salı günü gerçekleşecek Çizginin Hareketi / Hareketin Çizgisi: Ağ başlıklı atölye performans kapsamında katılımcılar sergi katında üç kelimenin çağrışımlarından yola çıkarak bir harita oluşturacaklar. Atölye-performansın süresi 40 dakikadır, etkinlik süresince sergi katları ziyarete kapalı olacaktır. Katılımcı sayısı 35 kişiyle sınırlıdır.

Taldans, Ağ ve Yolda isimli atölye-performanslarını, Sair Sinan Kestelli’in ses, Fırat Kuşçu’nun atölye desteği ile gerçekleştirmektedir.
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Yeni Sesler - Rudan'ın Kahve Molası

2019-05-31
20:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından ilham alan “Yeni Sesler” başlıklı müzik projesini sunuyor.

Müze koleksiyonlarını farklı ifade olanakları sunan mecralarla yeniden keşfetmeyi amaçlayan projede, çeşitli müzik türlerinde çalışmalar yapan besteci, müzisyen veya sanatçılar “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarından esinlenen üretimler yapıyor. Proje kapsamında Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz, Burak Özdemir & Musica Sequenza, Mehmet Yaranona ve Koray Erkan, Alican Çamcı ile Meriç Artaç’ın besteleri Ekim 2018 – Mayıs 2019 sezonunda bir dizi performans ve ses enstalasyonu aracılığıyla sunuluyor. Projenin son konseri Meriç Artaç’ın Rudan'ın Kahve Molası konseri ile gerçekleşiyor.

“Hepimizin bir kahve molasına ihtiyacı var.”

Rudan'ın Kahve Molası başlıklı beste, hemen hepimizin hayatında kendine bir yer edinmiş olan kahvenin, çekirdekten fincana serüveninden ilham alıyor ve izleyicileri kahve molasındaki ana karakteri Rudan’ın zihnine davet ediyor. İç sesini duymakta zorlanan kafası karışık Rudan’ın kahve molasını nasıl bir ritüele dönüştürdüğüne şahit olacağımız konser boyunca Hazerfen Ensemble akustik, Meriç Artaç ise elektronik performansları ile kurgusal karakter Rudan’a eşlik ediyor. Pera Müzesi’nin Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyon Sergisi Kahve Molası’ndan esinlenen Artaç, bestenin merkezine kahve hazırlığı ve servisinde kullanılan kahve çekirdekleri, kahve değirmeni, su ısıtıcı ve kahve fincanı gibi araçların seslerini yerleştiriyor. Parça, bu hazırlık esnasında Rudan’ın radyosundan duyulan seslerle farklı bir boyut kazanıyor.

Müzisyenler
Hezarfen Ensemble
Özan Ulucan, keman
Ulrich Mertin, viyola 
Gökhan Bağcı, çello 
Meriç Artaç, elektronikler 

Meriç Artaç 1990 İstanbul doğumlu. Müzik eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünde başladı. Mezuniyetinin ardından Codarts Rotterdam’da kompozisyon okudu, 2015 yılında aynı okulun master programından onur derecesiyle mezun oldu. 2019-2020 süresince turnede olacak olan Madam Koo operasının prömiyeri Kasım 2018’de Diamantfabriek ve AKOM Ensemble ile Amsterdam’da gerçekleşti. Kayra adlı operası ise Mart 2019’da Callejón del Ruido Festivali’nde University of Guanajuato Symphonic Orchestra (OSUG) ile Meksika prömiyerini yaptı. 

Artaç tiyatro ve opera projeleri için beste yapmaya odaklanıyor. Disiplinler arası parçalara olan ilgisi, Artaç’ı dans, tiyatro ve film alanlarıyla da iş birlikleri yapmaya teşvik etti. Hem akustik hem de elektronik besteleri, yarattığı hikâye ve karakterlerin müzikal temsilleri. Geniş bir karakter, manzara, resim ve duygu çeşitliliği ile özgün bir anlatı benimsiyor, bestelerinde gündelik hayatta gözden kaçan nesne ve durumlar gündeme geliyor. 

Meriç Artaç, Haziran 2016’dan bu yana AKOM Ensemble’ın sanat direktörlüğünü üstleniyor. Eylül 2018’den bu yana ise Amsterdam Konservatuarı’nda kompozisyon bölümünde ders veriyor, aynı zamanda Rotterdam Konservatuarı kompozisyon bölümünün koordinatörlüğünü yürütüyor. Şu an ise Ağustos ayında Grachten Festivali’nde prömiyeri yapılacak olan operasının üzerinde çalışıyor. 

“Rudan’ın Kahve Molası” başlıklı performans Pera Café’de gerçekleştirilecektir.
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Şifalı ve Doğal Mürekkepler

2019-05-24
19:30
BİLET SATIN AL

Şifalı ve Doğal Mürekkepler, 24 Mayıs'ta Pera Müzesi'nde!

Eski zamanlara yolculuk edip boyalarımızı mutfağımızda bulunan ve tükettiğimiz gıdalarla yapmaya ne dersiniz? Boyalar 19. yüzyıl ile birlikte tüpler içerisinde gelmeden önce bu renkler taşlardan, minerallerden, bitkilerden, sebzelerden, topraktan ve baharatlardan hatta böceklerden elde edilirdi. Bu çeşitli kokulardaki ve renklerdeki sıvılar sadece boyaları oluşturmaz aynı zamanda içilebilecek ve deri üzerinde kullanılabilecek onca şifa metodunun da kaynağını oluştururdu.

Atölyede yaban mersinini koyu siyah Çin mürekkebi, pancarı mor, ıspanağı yeşil, limonu sarı, çileği pembe ve narı kırmızı renk için yeniden keşfediyoruz. Bu mahsüllerden boyalarımızı yaratırken doğal, renkli mürekkep yapımını da inceliyor, tuval üzerine çalışıyoruz. Çağdaş sanat pratiklerindeki geleneksel mürekkep kullanımına işaret eden sergiyle birlikte doğanın bize sunduğu renkleri atölyeye topluyoruz. 

24 Mayıs Cuma  19:30-21:30

Eğitmen: Birnur Temel, MILKist 
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Yaş: 18+ 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat 

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Pera’da A Capella - Sirene

2019-05-18
17:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi’nin A Capella serisi sezon finalini gerçekeştiriyor!

Devlet Çoksesli Korosu şefi Burak Onur Erdem’in sanat yönetmenliğinde düzenlenen “Pera’da A Capella” konser serisinin son performansı “Sirene” ile 18 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de gerçekleşiyor.

A capella müziğin üretim süreçlerini konuşmak, müzisyenlerle sohbet etmek ve bilgilerini paylaşmak isteyenler içinse konserden önce “Atölyede Sohbet” sınırlı sayıda müzikseveri bekliyor. Konserden hemen önce müzisyenlerle dinleyicileri bir araya getirecek etkinlikte Türkiye'de ve dünyada kadın korosu geleneği ve besteciliği üzerine konuşulacak. 

16.00 – 17.00   Atölyede Sohbet
17.00 – 18.00  Konser

SireneAdını Yunan mitolojisinin gizemli ve güzel sesli yaratıkları Sirenler’den alan Sirene, Türk kadınının dinamik, mücadeleci ve özgür karakterini hem batı hem de Anadolu’nun folklorik müzikleriyle harmanlayarak, “Uzak denizlerden gelir sesimiz” mottosuyla 2014 yılında, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi şef Volkan Akkoç önderliğinde kuruldu.

Şef: Volkan Akkoç
Soprano: Göksu Hazal Subaşı, Sinem Akar Doğan, Esin Ardanuç, Sevgin Karakuş, Gözde Köse, Derya Ulkat, Perihan Bal, Fulya Dila Çoban
Alto: Cansın Hazan Bayrak, Zerrin Mete, Başak Kuyumcu, Beril Özortakçı, Sezen Şen, Aysu Erdoğdu Miskbay, Deniz Ulkat, Merve Pala
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Krisha

2019-05-08
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, 25 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında Hatıranın Peşinde başlıklı bir film programı sunuyor.

Yönetmen: Trey Edward Shults
Oyuncular: Krisha Fairchild, Robyn Fairchild, Bill Wise, Chris Doubek, Trey Edward Shults

ABD / 2015, 83', renkli / İngilizce; Türkçe altyazılı

"Krisha, Şükran Günü yemeği için ailesinin toplandığı eve vardığında, sıcak karşılamaya rağmen havada gerginlik vardır. Krisha’nın kendisi de kaygılıdır. Belli ki aile buluşmalarından bir süredir uzak tutulan Krisha, şimdi bir süredir içkiden uzak durduğunu söylediği için yeniden kabul edilmektedir. Trey Edward Shults’un kendi aile bireylerine rol verdiği bu ilk filminde, alkol bağımlığını cüretkar bir bakış ve hüzünlü bir mizahla ele alıyor. Yaratıcı kamera kullanımı, ses tasarımı ve doğal oyunculuklarıyla Krisha izleyiciyi, bir ailenin ‘doğrudan’ hikaye anlatıcıları ile tanıştırıyor ve çok içten bir ev hikayesi paylaşıyor."BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Yusufçuk Gözleri

2019-05-07
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film yeni programında, Pera Müzesi’nde başlayan Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış sunuyor ve izleyicileri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor.

Yönetmen: Xu Bing

Çin, ABD / 2017; 81, renkli / Çince; Türkçe altyazılı

"Her birimiz günde ortalama 300 defa güvenlik kameraları tarafından kayda alınıyoruz. Her şeyi gören bu “gözler”, rahibe olmak için bir süredir eğitim aldığı Budist tapınağından ayrılan genç kadın Qing Ting’i de izler. Genç kadın seküler dünyaya döner ve mekanik sistemlerle donatılmış bir mandırada işe başlar. Oradaki teknisyen Ke Fan, genç kadına aşık olur; onu mutlu etmek için yasaları çiğner ve hapse girer. Serbest kaldıktan sonra Qing Ting’i bulamaz. Umutsuz arayışının sonunda ise genç kadının kendisini internet yıldızı Xiao Xiao olarak baştan yarattığını fark eder. Ke Fan da değişmeye karar verir. The Truman Show filminin kurgusal olmayan bu versiyonunda, herkes farkında olmadan oyunculuk yapıyor. Xu Bing bu filmde görünürlüğü, takıntılı medya kültürümüzü ve çağdaş Çin’i yorumluyor."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Gölgelerin

2019-05-05
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film yeni programında, Pera Müzesi’nde başlayan Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış sunuyor ve izleyicileri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor.

Yönetmen: Yi Cui

Kanada / Çin 2016, 80', renkli / Mandarin; Türkçe altyazılı

"Gölgelerin, gölge tiyatrosunun yaratıcı dünyası ile yaşamları ve yüzlerce yıllık taşralı meddah geleneği ile korunması gereken modern kentli kültürel miras arasında denge kuran oyuncuları anlatıyor. Asırlık gölge oyunu sanatının köylerdeki minik doğaçlama tiyatrolarda hala canlı tutulduğu Çin’in kuzeybatısında geçen, gezici bir tiyatro kumpanyasının dokunaklı öyküsü."

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Dağlar Uzaklaştığında

2019-05-04
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film yeni programında, Pera Müzesi’nde başlayan Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış sunuyor ve izleyicileri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor.

Yönetmen : Zhang-Ke Jia
Oyuncular: Zhao Tao, Zhang Yi, Liang Jindong, Dong Zijian, Sylvia Chang

Çin, Japonya, Fransa / 2015, 126', renkli / Mandarin, İngilizce; Türkçe altyazılı

"Çin, 1999. Çocukluk arkadaşları Liangzi ile Zhang, şehrin güzel kızı Tao’ya aşıktır. Tao ise daha varlıklı olan Zhang ile evlenmeyi tercih eder. Dollar adını verdikleri bir çocukları olur… Film, baş döndürücü bir hızla değişen bir toplumda, Çin’den Avustralya’ya uzanan bir coğrafyada bir ailenin iki neslinin yaşamları, aşkları, umutları ve düş kırıklıklarına odaklanıyor. Yönetmen Jia Zhang Ke bu samimi masalda, bir ailenin 26 yıllık hikayesinden, Çin’in hızlı modernleşme sürecine bir pencere açıyor."

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Hayalleri Yorumlamak: Monobaskı

2019-05-04
14:00
BİLET SATIN AL

Hayalleri Yorumlamak: Monobaskı, Pera Müzesi'nde sizlerle...

Hayallerindeki ve rüyalarındaki renkleri nasıl tarif edersin? Pastel, neon, canlı, yumuşak? Sergideki sanatçıların çalışma pratiklerindeki deneysel formlar, sanatçıların günümüzde mürekkep geleneğini nasıl yeniden ele aldığını ve bu güçlü geleneği nasıl zenginleştirdiğini vurguluyor. Bu atölyede akrilik boyalar kullanıyor, parmaklarımız veya küçük çubuklar aracılığıyla hayal gücümüzün ortaya çıkardığı formlar üzerinden mono baskı tekniği ile çalışıyoruz. Her aldığımız baskının birbirinden farklı olduğu bu teknik ile ürettiğimiz özgün çalışmalarda desenleri oluştururken görsel ve fiziksel dikkatimizi kullanıyor, konsantrasyonumuzu geliştiriyoruz.

4 Mayıs Cumartesi 14:00-16:00 
5 Mayıs Pazar 15:00-17:00

Yaş: 7-12 
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Matangi - Maya - M.I.A.

2019-05-03
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, 25 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında Hatıranın Peşinde başlıklı bir film programı sunuyor.

Yönetmen: Steve Loveridge 

ABD, İngiltere, Sri Lanka / 2018, 97', renkli / İngilizce, Tamil; Türkçe altyazılı
"Film, Maya Arulpragasam’ın kendisi ve yakın arkadaşları tarafından 22 yıl boyunca çekilmiş görüntülerle Londra’da genç bir göçmenden uluslararası pop yıldızı M.I.A.’ya dönüşümünü anlatıyor. Kökenlerinden ilham alan M.I.A.’nın yolculuğunun her durağından ilhamla yarattığı karma, kopyala-yapıştır kimlik, Tamil siyaseti, sanat okulu punk’ı, hip hop ritimleri ve çok kültürlü gençliğin sesini bir araya getiren bir eskiz defteri. İlkelerinden taviz vermeyen Maya, başarılarının ve şöhretinin giderek arttığı ve günümüzün en provokatif ve tartışma yaratan sanatçılarından birine dönüşmesiyle sonuçlanan süreç boyunca, müzik endüstrisi ve ana akım medyayla yaşadığı mücadeleleri belgelemeye hiç ara vermemiş."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Tek Başına Dans

2019-04-30
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, 25 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında Hatıranın Peşinde başlıklı bir film programı sunuyor.

Yönetmen: Biene Pilavcı

Almanya / 2012, 98', renkli / Almanca, Türkçe; Türkçe altyazılı

"Bu çarpıcı görsel araştırmanın ilhamı, bir soruda gizli: “Aile içinde yıllar boyu süren nefret ve aşırı şiddetten sonra, dört kardeşim ve ben, ebeveynlerimizin ve onların ebeveynlerinin yapamadığını yapıp, başka insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilecek miyiz?” Biene Pilavcı, filminde birbirine zıt kesinlikler arasında ustalıkla hareket ediyor. Bir yanda bize hayat veren ve yükünü hayat boyu taşımak zorunda olduğumuz aile, diğer tarafta ise kendimiz (veya başkaları) adına karar verme, kadere teslim olmayıp kendi pusulamızı takip etme özgürlüğü. Tek Başına Dans izledikçe daha da planlılıktan uzak, gerçekten karakterlerin başına gelmiş bir hikaye izlenimi veren, ucu açık bir deney niteliği taşıyor. Yönetmenin ifadesiyle, “Bunun iyi mi kötü mü olduğunu söyleyemem ama sanırım olması gereken buydu.”

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Maya Deren’in Aynası

2019-04-27
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, 25 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında Hatıranın Peşinde başlıklı bir film programı sunuyor.

Yönetmen: Martina Kudláček

Avusturya, İsviçre, Almanya / 2001, 103', renkli, siyah-beyaz / İngilizce; Türkçe altyazılı

"Belgesel yapımcısı Martina Kudlacek, Maya Deren’in Aynası ile yalnızca çığır açmış bir sanatçının büyüleyici bir portresini çizmekle kalmıyor, onun çarpıcı güzellikte ve şiirsel eserlerine de görkemli bir giriş sunuyor. Filmlerden alıntılarla başlayan Maya Deren’in Aynası, arşiv kayıtlarıyla Stan Brakhage, Jonas Mekas, Katherine Dunham ve Living Theater kurucusu Judith Malina gibi Deren’in meslektaş ve çağdaşlarının gözlem ve değerlendirmelerini kusursuz ve etkili bir şekilde iç içe sunuyor. Filmin orijinal müzikleri, deneysel besteci John Zorn tarafından bestelendi."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Geometrik Desenler, Formsuz Renkler

2019-04-27
00:00
BİLET SATIN AL

Geometrik Desenler, Formsuz Renkler, Pera Müzesi'nde!

Ben bir daireyim
Kocaman bir topa benzerim
Kendi çevremde dönerim
Ben bir üçgenim
Dilimlenmiş yaş pastaya benzerim
Üç kenar, üç köşe
Haydi sen de çizmeyi dene!
Ben bir kareyim
Mendile benzerim
Dört kenar, dört köşe
Bana derler kare. 

Gökyüzünde hiç kare bulut gördün mü ya da üçgen? Tıpkı hayal kurarken olduğu gibi, keskin sınırlar olmadan resim yapmaya ne dersin? Sanatçı XU Hongming’in eserlerinden ilhamla çeşitli geometrik şekillerdeki krapon kağıtları ve suyla renklerin kağıt yüzeyde dağılışını gözlemliyoruz. Farklı formları tanıyıp, onlarla bir kompozisyon oluşturuyor, ardından suyun yönlendirmesiyle sürpriz şekilde dağılan mürekkepten resmimizi hazırlıyoruz. Geometrik şekilleri öğreniyor ve görselleştirme yeteneğimizi geliştiriyoruz.

27 Nisan Cumartesi 11:00-13:00
4 Mayıs Cumartesi 11:00-13:00
5 Mayıs Pazar        12:30-14:30  
25 Mayıs Cumartesi 11:00-13:00

Yaş: 4-6 
İlişkili Sergi: Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile Pera Çocuk atölyeleri %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Hatıranın Peşinde

2019-04-25
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, 25 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında Hatıranın Peşinde başlıklı bir film programı sunuyor.

"9 filmden oluşan program, kimi zaman geçmişin hayaletlerinin, kimi zaman gün yüzüne çıkmamış gerçekliklerin, kimi zaman da toplumsal hafızanın izlerini hatıralar aracılığıyla süren karakterlerin hikayelerini seyirci ile buluşturuyor.

Programda, Martina Kudlacek’in çığır açmış bir sanatçının büyüleyici bir portresini çizmekle kalmayıp onun çarpıcı güzellikte ve şiirsel eserlerine de görkemli bir giriş sunduğu Maya Deren’in Aynası; 2003 Cannes Film Festivali’nden Altın Kamera ödülüyle dönen, anlatı form ve biçimleriyle sürekli oynayarak seyircisinin takibini bir an olsun bırakmayan, büyüleyici bir aşk hikayesini anlatan Yeniden Sev Beni; planlılıktan uzak, gerçekten karakterlerin başına gelmiş bir hikaye izlenimi verirken, ucu açık bir deney niteliği de taşıyan Tek Başına Dans; Trey Edward Shults’un kendi aile bireylerine rol verdiği bu ilk filminde alkol bağımlığını cüretkar bir bakış ve kara mizahla ele aldığı Krisha; müzisyen M.I.A. ve yakın arkadaşları tarafından 22 yıl boyunca çekilmiş görüntülerden oluşan ve Londra’da genç bir göçmenden uluslararası pop yıldızına dönüşümünü anlatan Matangi / Maya / M.I.A. filmi ve son olarak eserlerinde kaybın, ölümün, aidiyetin ve ilişkilerin izlerini süren, göçmen bir sanatçı olan Aykan Safoğlu’nun 2013 – 2015 yılları arasında ürettiği seçilmiş işlerinden oluşan Aidiyet ve Yoldaşlık seçkisi yer alıyor.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir."

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Yeniden Sev Beni

2019-04-25
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, 25 Nisan – 30 Mayıs tarihleri arasında Hatıranın Peşinde başlıklı bir film programı sunuyor.

Yönetmen: Christoffer Boe
Oyuncular: Nikolaj Lie Kaas, Maria Bonnevie, Klaus Mulbjerg, Krister Henriksson, Nicolas Bro

Danimarka / 2003, 92', renkli / Danca; Türkçe altyazılı

"Her şey yalnızca bir film, bir yaratı ama yine de acıtır. Bunlar, şans eseri Aimee ile karşılaşan ve bu karşılaşma sonucunda hayatı değişen genç Alex’in hikayesinin ilk satırları. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Eve geldiğinde, her şey, içeride ve dışarıda, değişmeye başlar. Evi ortadan kaybolur, arkadaşları onu tanımamaya başlar, geçmişi olmayan bir adama dönüşür. Geleceğini geri kazanmak için ise, elindeki her şeyi aşka yatırmalıdır. 2003 Cannes Film Festivali’nden Altın Kamera ödülüyle dönen Yeniden Sev Beni, film boyunca anlatı biçimleriyle sürekli oynayarak seyircisinin takibini bir an olsun bırakmayan, büyüyeliyici bir aşk hikayesini anlatıyor. "BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Acı Para

2019-04-21
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film yeni programında, Pera Müzesi’nde başlayan Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış sunuyor ve izleyicileri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor.

Yönetmen
: Wang Bing

Çin, Fransa / 2016, 152, renkli / Mandarin; Türkçe altyazılı

"Çin’in doğusunda, hızlı gelişen sanayi şehri Huzhou’da geçen Acı Para, daha yüksek ücretler için buraya göç etmiş işçilerin günlük yaşamlarından kesitler sunuyor. Filmin adı, Huzhou’da halk arasında kullanılan bir ifadeden geliyor ve para kazanmak için evden uzakta yaşamanın ve fabrikalardaki acımasız çalışma şartlarına tahammül etmenin zorlukları anlamına geliyor. Ergenlik dönemindeki bir kızın şehre gitmek üzere köyden ayrılması ile başlayan ve bir üretim bandının sonu ile biten film, saadet zincirlerinin yarattığı şiddet ve baskının trajik dalgalanma etkisini ve şehirdeki sanayileşme furyasının insanlık dışı sistemlerini gözler önüne seriyor. Wang Bing’in sarsılmayan bakışından, kendilerinden çok daha kuvvetli güçler tarafından harap edilen ve günlük yaşamın zorlu yollarında çamura saplanan, çoğu ilk gençlik yaşlarında olan insanların yaşadıkları hissedilebiliyor."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Ay'a Havlayan Köpek

2019-04-19
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film yeni programında, Pera Müzesi’nde başlayan Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış sunuyor ve izleyicileri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor.

Yönetmen: Xiang Zi
Oyuncular: Nan Ji, Naren Hua, Zhang Xinyue, Wu Renyuan, Thomas Fiquet

Çin, İspanya /  2019, 107’, renkli / Mandarin; Türkçe altyazılı

"Yönetmen Xiang Zi, aynı anda farklı dönemlerde yaşanan hikayelerin yer aldığı bu karmaşık aile destanını ustalıkla dokuyor. Öngörmesi zor boyutlarda bir suskunluk güncesi, özenle bir araya getirilmiş, yer yer gerçeküstü görüntüler eşliğinde gözler önüne seriliyor. Bu film, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Çin Sineması Zamanı

2019-04-19
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film yeni programında, Pera Müzesi’nde başlayan Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış sunuyor ve izleyicileri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor.

"Programda, son yıllarda Çin’de ve Çin hakkında yapılan filmler çağdaş bir bakış açısıyla ele alınıyor.

Çin Sineması Zamanı, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen film yelpazesiyle Çin sinemasının önemli seslerini, hikayelerini, mekanlarını, etkilerini ve motivasyonlarını birbirleriyle sıkı sıkıya örtüşen karelerde tanımlıyor.

Programda, 2015 Cannes Film Festivali’nin yarışma bölümünde yer alan, Jia Zhang Ke’nin bir ailenin 26 yıllık hikayesinden Çin’in hızlı modernleşme sürecine bir pencere açtığı Dağlar Uzaklaştığında; daha yüksek ücretler için Çin’in doğusunda yer alan sanayi şehri Huzhou’ya göç eden işçilerin günlük yaşamlarından kesitler sunan Acı Para; gölge tiyatrosunun yaratıcı dünyası ve yaşamları ile korunması gereken modern kentli kültürel miras arasında denge kuran oyuncuları anlatan Gölgelerin; Xu Bing’in görünürlüğü, takıntılı medya kültürümüzü ve çağdaş Çin’i yorumladığı Yusufçuk Gözleri; şöhret ve servet arayışı ile insanların internet üzerindeki ilişkileri üzerine gerçek hayattan bir Black Mirror hikayesi sunan Halkın Arzu Cumhuriyeti ile bu yıl Berlin Film Festivali’nden Teddy Jüri Özel Ödülü ile dönen, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyan Ay’a Havlayan Köpek yer alıyor.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir."

19 Nisan - 25 Mayıs

19 Nisan Cuma
19.00 Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)
21.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)

21 Nisan Pazar
16.00 Acı Para (152’)

3 Mayıs Cuma
21.00 Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

4 Mayıs Cumartesi
16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)

5 Mayıs Pazar
15.00 Gölgelerin (80’)

7 Mayıs Salı
19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)

9 Mayıs Perşembe
19.00 Acı Para (152’)

12 Mayıs Pazar
16.00 Gölgelerin (80’)

16 Mayıs Perşembe
19.00 Ay’a Havlayan Köpek (107’)

17 Mayıs Cuma
19.00 Yusufçuk Gözleri (81’)

25 Mayıs Cumartesi
16.00 Dağlar Uzaklaştığında (126’)
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Halkın Arzu Cumhuriyeti

2019-04-19
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film yeni programında, Pera Müzesi’nde başlayan Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış sunuyor ve izleyicileri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor.

Yönetmen: Hao Wu

Çin / 2018; 95, renkli / Mandarin; Türkçe altyazılı

"İnternetten canlı yayın yapanların ayda 200 bin dolar kazanabildiği bu dijital evrende, sanal ilişkiler gerçek hayattaki insan bağlantılarının yerini alabilir mi? Halkın Arzu Cumhuriyeti, Çin’de yalnızlıktan gelip şöhret ve servete kavuşan iki internet yıldızının hikayelerini konu alıyor. Film, bizi bu yıldızların canlı yayın sahnelerinde gerçek (vérité) sinema yolculuğuna çıkarıyor. Bu sanal mekanlarda, internet yıldızlarını dijital hediyelerle şımartan çok zengin insanlardan, onlara tapan yoksul, göçmen işçilere kadar yüz milyonlarca kişi buluşuyor. İnternette yapılan tuhaf, star yarışmalarında bir araya gelen karakterler, sanal dünyadaki mutluluğun, gerçek yaşamdaki gibi çetrefilli olabileceğini keşfediyor. Şöhret ve servet arayışı ile insanların internet üzerinden ilişkileri üzerine gerçek hayattan bir Black Mirror hikayesi."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Mürekkepten Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar

2019-04-27
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 14 Nisan - 25 Mayıs tarihleri arasında “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi kapsamında çocuklara, gençlere, yetişkinlere ve 60+ gibi farklı yaş gruplarına yönelik çeşitli atölyeler düzenliyor.

Sergideki, manzaralar, doğal formlar, doğadan alınmış tekil veya karşılaştırmalı öğeler ve kaligrafinin rolü gibi mürekkep resminin alışılageldik konularını yansıtan yapıtlardan ilham alarak katılımcılarla renkler, formlar ve tipografi üzerine çalışıyoruz.

Geleneksel çalışma tekniklerini; doğadan boyalar, animasyon, güncel malzemeler ve deneysel üretimle yorumlayarak özgün çalışmalar yaratıyoruz.
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Putinin Tanıkları

2019-04-09
19:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

2018 KARLOVY VARY En İyi Belgesel
2018 STOCKHOLM En İyi Belgesel

Bu filmdeki olaylar 1999 yılbaşı gecesi, Boris Yeltsin’in Rusya başkanlığından çekilip yerine Vladimir Putin’in geçmesiyle başlıyor. “Halef Operasyonu”nun gerçek nedenleri ve sonuçlarının belgesele dayalı tanıklıkları bu filmin omurgasını oluşturuyor. Filmin kahramanları ise Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin, Vladimir Putin ve kendi yazgısının sessiz tanığı, Rus halkı. Rusya’nın en tanınmış belgeselcilerinden Vitaly Mansky’nin yönettiği Putin’in Tanıkları, Putin’in nasıl iktidara yerleştiğini, bu makamda neredeyse 20 yıldır nasıl kalabildiğini en yakından, Mansky’nin kendisinin çektiği görüntülerle anlatıyor.

Yönetmen: Vitaly Mansky
Senarist: Vitaly Mansky
Kurgucu: Gunta Ikere
Özgün Müzik: Karlis Auzans
Yapımcı: Natalia Manskaya, Gabriela Bussmann, Filip Remunda
Yapım Şirketi: Studio Vertov, Golden Egg Production, Hypermarket Film
Dünya Hakları: Deckert Distribution / Letonya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti / 2018 / DCP / Renkli / 102’ / Rusça; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Putins Witnesses
Orjinal Adı: Svideteli Putina
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Cirkus Rwanda

2019-04-09
16:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

Prag’ın ve dünyanın tanınmış truplarından Cirk La Putyka’nın yüzü ve öncüsü, mükemmeliyetçi işkolik Ros’ta Novak, Ruandalı bir grup akrobatla ortak bir proje yapmaya karar verdiğinde Ruanda soykırımından kurtulan Elisée Niyonsenga ile temasa geçti ve hayatında ilk defa Ruanda’ya gitti. Yetim çocuklardan oluşan trupuyla Elisée ve Ros’ta, Prag’da ve Ruanda’da provalara başladılar. Önyargıların, kültürlerin, acılı geçmişlerin ve farklı disiplinlerin karşı karşıya geldiği bu deneyim, 2017’de Letni Letna Festivali’nde sahnelenen, modern bir sirk gösterisiyle sonlandı. Çek yönetmen Michal Varga’nın baştan sona izlediği bu ilginç, dokunaklı, hareketli ve renkli süreç, belki de Avrupa ile Afrika arasında sanat aracılığıyla yepyeni köprülerin kurulmasına önayak olacak.

Yönetmen: Michal Varga
Senarist: Michal Varga
Görüntü Yönetmeni: Jakub Jelen
Kurgucu: Alexandra Jonásová
Yapımcı: Marek Novák
Yapım Şirketi: Xova Film
Dünya Hakları: TVCO / Çek Cumhuriyeti, Slovakya / 2018 / DCP / Renkli / 79’ / Çekçe, İngilizce, Kinyarwanda; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Circus Rwanda
Orjinal Adı: Cirkus Rwanda
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Çalışma (1968 – 2018)

2019-04-09
13:30
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

2018 VİYANA FIPRESCI Ödülü

Dijital teknolojiler, aşk, sanat, acele, görseller, görsellerin bombardımanı… Kısacası, hayatın akışı. César Vayssié, Paris’te güzel sanatlar öğrenimi gören iki öğrencinin, Elsa Michaud ile Gabriel Gauthier’nin her ânını bir yıl boyunca kaydetti. İki sevgili, Elsa ile Gabriel, akranları gibi, 1968 Mayısı’ndan 50 yıl sonra şiddetin küresel çapta görünür, hareketlerin yetersiz, görsellerin en önemli, dijital endüstrinin zirvede olduğu bir çağın ortasında kaldılar. Elsa ve Gabriel’in bir yıl boyunca çekilen görüntülerine internetten eklenen görüntülerle, yalnızca Avia x Orly’nin müziklerinin konuştuğu bu belgesel-deney-günce, huzursuz bir çağın, fazla hızlı bir dönüşümün aynası.

Yönetmen: César Vayssié
Görüntü Yönetmeni: César Vayssié
Kurgucu: César Vayssié
Özgün Müzik: Avia x Orly
Oyuncular: Elsa Michaud, Gabriel Gauthier
Yapım Şirketi: Shellac 
Dünya Hakları: Shellac  / Fransa / 2018 / DCP / Renkli / 88’ / Fransızca ; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Don’t Work (1968 – 2018)
Orjinal Adı: Ne travaille pas (1968 – 2018)
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Gorbaçov'la Görüşme

2019-04-09
11:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

Belgesel dünyasının en önemli isimlerinden Werner Herzog, Sovyetler Birliği’nin 87 yaşındaki eski başkanı Mihail Gorbaçov’le üç görüşme yaptı. Bu “zirveler”, nükleer silahsızlanmadan Almanya’nın birleşmesine, 20. yüzyılın en önemli bazı olaylarına ışık tuttu. “Mihail Sergeyeviç Gorbaçov’la görüşmek,” diyor Herzog, “büyüleyici ve aydınlatıcı bir deneyim oldu. 20. yüzyılın gidişatını değiştiren, eylemleri dünyamızı dönüştüren bir adamdı o. Ne var ki, Moskova’ya vardığımda, karşımda trajik ve yalnız birini buldum: Sovyetler’in tükenişi ve hayatlarını iyileştireceğini vaat eden perestroyka ile glasnost sözlerini tutmadığı için suçlanan birini.”

Yönetmen: Werner Herzog, André Singer
Görüntü Yönetmeni: Yuri Burak, Richard Blanshard
Kurgucu: Michael Ellis
Özgün Müzik: Nicholas Singer
Oyuncular: Anlatan Narrator: Werner Herzog
Yapımcı: Lucki Stipetic, Svetlana Palmer
Yapım Şirketi: Spring Films Ltd., Werner Herzog Film GmbH
Dünya Hakları: Werner Herzog Film GmbH / İngiltere, ABD, Almanya / 2018 / DCP / Renkli ve Siyah-Beyaz / 92’ / İngilizce, Rusça, Almanca, Lehçe; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Meeting Gorbachev
Orjinal Adı: Meeting Gorbachev
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Gorbaçov’la Görüşme

2019-04-07
19:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

Belgesel dünyasının en önemli isimlerinden Werner Herzog, Sovyetler Birliği’nin 87 yaşındaki eski başkanı Mihail Gorbaçov’le üç görüşme yaptı. Bu “zirveler”, nükleer silahsızlanmadan Almanya’nın birleşmesine, 20. yüzyılın en önemli bazı olaylarına ışık tuttu. “Mihail Sergeyeviç Gorbaçov’la görüşmek,” diyor Herzog, “büyüleyici ve aydınlatıcı bir deneyim oldu. 20. yüzyılın gidişatını değiştiren, eylemleri dünyamızı dönüştüren bir adamdı o. Ne var ki, Moskova’ya vardığımda, karşımda trajik ve yalnız birini buldum: Sovyetler’in tükenişi ve hayatlarını iyileştireceğini vaat eden perestroyka ile glasnost sözlerini tutmadığı için suçlanan birini.”

Yönetmen: Werner Herzog, André Singer
Görüntü Yönetmeni: Yuri Burak, Richard Blanshard
Kurgucu: Michael Ellis
Özgün Müzik: Nicholas Singer
Oyuncular: Anlatan Narrator: Werner Herzog
Yapımcı: Lucki Stipetic, Svetlana Palmer
Yapım Şirketi: Spring Films Ltd., Werner Herzog Film GmbH
Dünya Hakları: Werner Herzog Film GmbH / İngiltere, ABD, Almanya / 2018 / DCP / Renkli ve Siyah-Beyaz / 92’ / İngilizce, Rusça, Almanca, Lehçe; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Meeting Gorbachev
Orjinal Adı: Meeting Gorbachev
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Monrovia, indiana

2019-04-07
16:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

2018’de 37. İstanbul Film Festivali’nde New York Halk Kütüphanesi hakkında çektiği destansı Ex Libris belgeselini seyrettiğimiz usta Frederick Wiseman bu yıl karşımıza Amerikan kırsalına odaklandığı yeni filmi Monrovia, Indiana ile çıkıyor. Wiseman’ın merceğinde 2016’daki son ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’a %76 oranında oy çıkaran Monrovia kasabası var. Nüfusları giderek azalsa da ABD siyasetinde etkisi devam eden küçük kasabaların muhafazakâr sakinlerinin, kentlilerle tam bir tezat oluşturan gündelik rutinlerine, hayata ve olaylara bakış açılarına tarafsız bir gözle yaklaşıyor büyük usta.

Yönetmen: Frederick Wiseman
Görüntü Yönetmeni: John Davey
Kurgucu: Frederick Wiseman
Yapımcı: Frederick Wiseman
Yapım Şirketi: Zipporah Films
Dünya Hakları: Zipporah Films / ABD / 2018 / BluRay / Renkli / 143’ / İngilizce; Türkçe altyazılı
İngilizce Adı: Monrovia, Indiana
Orjinal Adı:
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

İsviçreli Chris

2019-04-07
13:30
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

2019 TRIESTE En İyi Film, En İyi Belgesel
2018 ADELAIDE Özel Mansiyon Ödülü
2018 ZÜRİH En İyi Film

İsviçreli sinemacı Anja Kofmel, belgeselle animasyonu birlikte kullanan ilk uzun metrajlı filminde Yugoslavya iç savaşında öldürülen savaş muhabiri kuzeninin şüpheli ölümünün ardındaki esrar perdesini aralamaya çalışıyor. İlk gösterimini Cannes’da Eleştirmenler Haftası bölümünde yapan İsviçreli Chris, anlatımını şiirsel bir bakışla çizilmiş, neredeyse gotik, siyah-beyaz, canlandırma sekanslarla vurguluyor. Kofmel, genç erkekleri uzak diyarlardaki savaşın çağrısına katılmayı yönelten sebepleri tarafsız bir güdüyle araştırırken ölüme giden bu gençlere dokunaklı bir ağıt da yakıyor.

Yönetmen: Anja Kofmel
Senarist: Anja Kofmel
Görüntü Yönetmeni: Simon Guy Fässler
Kurgucu: Stefan Kälin Canlandırma Animation: Simon Eltz
Özgün Müzik: Marcel Vaid
Yapımcı: Samir, Siniša Juricic, Heino Deckert, Iikka Vehkalahti
Yapım Şirketi: Dschoint Ventschr Filmproduktion AG, Nukleus Film, MA.JA.DE. Filmproduktion, IV Films
Dünya Hakları: Urban Distribution International / İsviçre, Hırvatistan, Almanya, Finlandiya / 2018 / DCP / Renkli ve Siyah-Beyaz / 90’ / Almanca, İspanyolca, İngilizce; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Chris the Swiss
Orjinal Adı: Chris the Swiss
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Cirkus Rwanda

2019-04-07
11:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

Prag’ın ve dünyanın tanınmış truplarından Cirk La Putyka’nın yüzü ve öncüsü, mükemmeliyetçi işkolik Ros’ta Novak, Ruandalı bir grup akrobatla ortak bir proje yapmaya karar verdiğinde Ruanda soykırımından kurtulan Elisée Niyonsenga ile temasa geçti ve hayatında ilk defa Ruanda’ya gitti. Yetim çocuklardan oluşan trupuyla Elisée ve Ros’ta, Prag’da ve Ruanda’da provalara başladılar. Önyargıların, kültürlerin, acılı geçmişlerin ve farklı disiplinlerin karşı karşıya geldiği bu deneyim, 2017’de Letni Letna Festivali’nde sahnelenen, modern bir sirk gösterisiyle sonlandı. Çek yönetmen Michal Varga’nın baştan sona izlediği bu ilginç, dokunaklı, hareketli ve renkli süreç, belki de Avrupa ile Afrika arasında sanat aracılığıyla yepyeni köprülerin kurulmasına önayak olacak.

Yönetmen: Michal Varga
Senarist: Michal Varga
Görüntü Yönetmeni: Jakub Jelen
Kurgucu: Alexandra Jonásová
Yapımcı: Marek Novák
Yapım Şirketi: Xova Film
Dünya Hakları: TVCO / Çek Cumhuriyeti, Slovakya / 2018 / DCP / Renkli / 79’ / Çekçe, İngilizce, Kinyarwanda; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Circus Rwanda
Orjinal Adı: Cirkus Rwanda
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Leyla Gencer: La Diva Turca

2019-04-06
19:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

İKSV, 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer’i vefatının onuncu yılı olan 2018’de, hem 9. Leyla Gencer Şan Yarışması’yla hem de “Primadonna ve Yalnızlık” başlıklı bir sergiyle anmıştı. Şimdi de bir belgesel ile Leyla Gencer’in anısını yaşatmaya devam ediyor. Büyük yıldızla tanışma ve çalışma fırsatı bulmuş sanatçılarla yapılan söyleşiler aracılığıyla onu daha yakından tanıma fırsatı sunan Leyla Gencer: La Diva Turca belgeselinin yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İKSV, yönetmenliğini ise Selçuk Metin üstleniyor. Belgeselin metni ve senaryosunda gazeteci ve yazar Zeynep Oral’ın imzası bulunuyor. Halit Ergenç’in sesiyle güçlenen yapımın çekimleri 2018 boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da yapıldı.

Yönetmen: Selçuk Metin
Senarist: (ve metinler and texts) Zeynep Oral
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Turnalı
Kurgucu: Selçuk Metin
Oyuncular: Anlatan Narrator: Halit Ergenç
Yapım Şirketi: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)
Dünya Hakları: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) / Türkiye / 2019 / DCP / Renkli / 85’ / Türkçe; İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Leyla Gencer: La Diva Turca
Orjinal Adı:
Bölüm: Musikişinas
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Şafak Bekçileri

2019-04-06
16:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

1960’lar, Yeşilçam sinemasının kendi karakterini oluşturduğu ve bu karakterin ana hatlarının belirginleştiği, kemikleştiği yıllar… Yeşilçam’ın o tarihlerdeki en büyük prodüksiyonu, Göksel Arsoy’un büyük aşkı uçakları sinemaya taşıyan, her aşamasında etkili olduğu, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği, hatta çekimler sırasında ses duvarını aştığı Şafak Bekçileri’dir. Bu filmde, aşk kadar havacılık tutkusu ve jet pilotlarının yaşamı da ön plandadır. Göksel Arsoy ile Ekrem Bora’nın oyunculuklarıyla parladığı, Yeşilçam’da yapılmış bu ilk havacılık filmi izleyici tarafından öyle sevilir ki hasılatı dört yıl aşılamaz. Bu film, bu yıl festivalin Sinema Onur Ödülü’nü alacak Göksel Arsoy için gösteriliyor.

Yönetmen: Halit Refiğ
Senarist: Halit Refiğ, Sadık Şendil
Görüntü Yönetmeni: Kenan Kurt
Kurgucu: Metin Miroğlu
Oyuncular: Göksel Arsoy, Leyla Sayar, Nilüfer Aydan, Ahmet Tarık Tekçe, Ekrem Bora, Hüseyin Baradan, Sami Hazinses, Necdet Tosun
Yapımcı: Göksel Arsoy
Yapım Şirketi: Göksel Film, Ören Film
Dünya Hakları: Fanatik Film / Türkiye / 1963 / Betacam / Siyah-Beyaz / 120’ / Türkçe; İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Watchmen of Dawn
Orjinal Adı: Şafak Bekçileri
Bölüm: Cinemania
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Suluboya ile İstanbul Manzarası

2019-04-06
15:00
BİLET SATIN AL

Suluboya İstanbul Manzarası atölyesi, Pera Müzesi'nde sizlerle...

Sanatçı Atölyesi: Gabrielle Reeves 

Pera Müzesi’nin Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda yer alan manzara resimlerini sanatçı Gabrielle Reeves ile inceliyor ve yeniden yorumluyoruz! Katılımcılarla, modern bir İstanbul resmi oluşturmak için çizim ve suluboya tekniklerini nasıl kullanacağımızı öğreniyor, atmosfer ve perspektif yaratmak, belirli bir his uyandırmak adına renkleri kullanmayı deneyimliyoruz. Bu atölye çalışmasıyla, renk teorisi, renk karıştırma ve uygulama süreçleri gibi temel çizim ve suluboya tekniklerini yaratıcı bir keşfe çıkıyoruz. Atölye sonunda elde ettiğimiz resim, oryantalist İstanbul resimlerinin renkli ve modern bir yorumu oluyor.

6 Nisan Cumartesi 15:00-17:00
İlişkili Sergi: Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar
Süre: 2 saat
Kontenjan: 10 kişi

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Gabrielle Reeves Hakkında
Görsel sanatçı Gabrielle Reeves, Wyoming, Casper doğumludur. Eserleri, Casper'daki Nicolaysen Art Museum, Fort Collins’teki Global Village Museum ve Türkiye, Kapadokya’daki Güray Müzesi’nin de aralarında bulunduğu bir dizi solo sergide yer almıştır. Aynı zamanda Istanbul Concept Gallery’deki Yeni Hikayeler / New Stories ve Kaybolan Suretler / Lost Forms sergileri, Circuit Istanbul’daki Şehir Ezmesi / City Paste: an exhibition reflecting on change in Istanbul  ve Türkiye, Malatya’daki Silahtar Kervansarayı’nda düzenlenen Plastik Sanatlar / Plastic Arts sergisinin de dahil olduğu pek çok sergide de bulunmuştur. Çalışmaları, Nicolaysen Art Museum, Kapadokya’daki Güray Müzesi ve Wyoming Üniversitesi’nin Laramie kampüsü de dahil olmak üzere birçok kalıcı koleksiyonda yer almaktadır. Gabrielle, serbest sanatçı olarak çalıştığı İstanbul’da yaşamaktadır.
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Elveda

2019-04-06
13:30
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

Sinema Onur Ödülü sahibi Tunç Başaran’ın 1967 tarihli filmi Elveda’da yaşam enerjisiyle dolu Mine’yi olağanüstü bir yetkinlikle Selda Alkor, sevgilisi Kemal’i ise Kartal Tibet canlandırıyor. Sinemamızın en sevilen ikililerinden, sıklıkla güçlü kadın rollerini üstlenen Selda Alkor ile Kartal Tibet, “kaderin başlarına ördüğü ağı bilmeden” çıktıkları yolda pek çok zorlukla karşılaşıyor. Mutlu bir yuva hayaliyle gelinlikçide başlayan aşk, Kemal’in “adaleti sağlamak” adına işlediği bir cinayet, amansız hastalıklar ve türlü engelle sekteye uğruyor. Bu film, bu yıl festivalin Sinema Onur Ödülü’nü alacak Selda Alkor için gösteriliyor.

Yönetmen: Tunç Başaran
Senarist: Sadık Şendil
Görüntü Yönetmeni: Orhan Kapkı
Kurgucu: Diamendi Filmeridis
Oyuncular: Selda Alkor, Kartal Tibet, Tanju Gürsu, Nurhan Nur, Ferah Nur, Münir Özkul, Funda Postacı Seslendirme Dubbed by Jeyan Ayral Tözüm
Yapımcı: Nahit Ataman, Ertem Eğilmez
Yapım Şirketi: Arzu Film
Dünya Hakları: Arzu Film / Türkiye / 1967 / Betacam / Siyah-Beyaz / 92’ / Türkçe; İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Goodbye
Orjinal Adı:
Bölüm: Cinemania
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Çağımız

2019-04-06
11:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

2018 LOCARNO Avrupa Sinema Ödülü, Genç Jüri Ödülü, Jüri Özel Ödülü

Paris’te gerçekleşen terör saldırıları, özellikle Fransız gençlerinde benzeri görülmemiş bir sarsıntıya yol açtı. Gençler, 2015-17 arasında dehşeti duyuran manşetler hiç durmazken yeni değerler, yeni ideolojiler, bunların yeni yorumları, yeni idealler, devletle yeni bir ilişki, yeni kurallarla karşılaştılar. Yönetmen Matthieu Bareyre, belgeselinde bu huzursuz gençlerle görüşmelerini bir araya getiriyor; çoğu birbirine zıt duygular ve fikirler, hayaller ve öfke içeren sohbetleri, tarafsız ve hareketli kamerasıyla aktarıyor. Tüm görüşmeler ve Paris gezintileri gece yapılıyor; yani “her şeyin yavaşladığı saatlerde; yaşadığımız bu karanlık günlerin bir metaforu olarak.”

Yönetmen: Matthieu Bareyre
Senarist: Matthieu Bareyre, Sophia Collet
Görüntü Yönetmeni: Matthieu Bareyre
Kurgucu: Matthieu Bareyre, Isabelle Proust, Matthieu Vassiliev
Yapımcı: Valéry du Peloux
Yapım Şirketi: Artisans du Film
Dünya Hakları: BAC Films / Fransa / 2018 / DCP / Renkli / 94’ / Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Young and Alive
Orjinal Adı: Lépoque
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Monrovia, indiana

2019-04-05
21:30
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

2018’de 37. İstanbul Film Festivali’nde New York Halk Kütüphanesi hakkında çektiği destansı Ex Libris belgeselini seyrettiğimiz usta Frederick Wiseman bu yıl karşımıza Amerikan kırsalına odaklandığı yeni filmi Monrovia, Indiana ile çıkıyor. Wiseman’ın merceğinde 2016’daki son ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’a %76 oranında oy çıkaran Monrovia kasabası var. Nüfusları giderek azalsa da ABD siyasetinde etkisi devam eden küçük kasabaların muhafazakâr sakinlerinin, kentlilerle tam bir tezat oluşturan gündelik rutinlerine, hayata ve olaylara bakış açılarına tarafsız bir gözle yaklaşıyor büyük usta.

Yönetmen: Frederick Wiseman
Görüntü Yönetmeni: John Davey
Kurgucu: Frederick Wiseman
Yapımcı: Frederick Wiseman
Yapım Şirketi: Zipporah Films
Dünya Hakları: Zipporah Films / ABD / 2018 / BluRay / Renkli / 143’ / İngilizce; Türkçe altyazılı
İngilizce Adı: Monrovia, Indiana
Orjinal Adı:
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Kağıt Üzerine İzdüşümler: Kahveden Yansıyanlar

2019-04-05
19:30
BİLET SATIN AL

Sena Başöz ile Kağıt Üzerine İzdüşümler: Kahveden Yansıyanlar atölyesi, Pera Müzesi'nde sizlerle...

Sanatçı Atölyesi:
Sena Başöz

"Geçmiş, gelecek ve şimdi birbiriyle nasıl ilişkileniyor? Geleceği nasıl hikayeleştirdiğimiz bugünü nasıl etkiliyor ve geçmişten nasıl etkileniyor? 18. – 20. yüzyıl arası üretilmiş Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkarak zamanda nerelere gideceğiz? Kahve kültürünün önemli bir parçası olan kahve falından esinlenen bu atölyede, katılımcılarla önce su ve mürekkep kullanarak soyut lekeler yaratıyoruz, ardından beyaz zeminle kontrast oluşturan bu lekeleri işleyerek fiziksel dünyamızdan objelere, hayvanlara ve sembollere dönüştürüyoruz. Sürrealist’lerin oynadıkları ortak bilinç dışını ortaya çıkarmayı hedefleyen oyunlara benzeyen bu süreçte, elde ettiğimiz malzemeyi bireysel ve kolektif olarak hikayeleştirmeyi deniyoruz. Kahve falının yanı sıra mürekkep lekelerinin algılanması aracılığıyla çalışan bir psikoloji testi olan Roscharch’ı da hatırlayarak, gelecek tahayyüllerimiz üzerine düşünüyoruz."

5 Nisan Cuma, 19:30-21:30

İlişkili Sergi: Kütahya Çini ve Seramikleri
Süre: 2 saat
Kontenjan: 10 kişi
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Sena Başöz Hakkında
Sena Başöz İstanbul’da yaşayan görsel sanatçı ve yönetmen. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Son dönem sergileri arasında DEPO İstanbul'da gerçekleşen kişisel sergisi Hafiflemeye Dair, Hamburger Bahnhof'daki Studio Bosporus, Tokyo Metropolitan Müzesi'ndeki Sessiz Diyalog, 13. Sharjah Bienali İstanbul Projesi Bahar ve Memphis Gallery-Linz (Lisa Truttman ile) yer alıyor. Filmleri, Cannes Film Festivali, Crossing Europe, Jihlava IDFF ve Gran Paradiso gibi pek çok festivalde gösterildi. Cité Internationale des Arts, Paris’te ve Atelierhaus Salzamt Linz’de misafir sanatçı programlarına katıldı.

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Orson Welles’in Gözleri

2019-04-05
19:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

2018 CANNES En İyi Belgesel–Mansiyon

Filmin Hikâyesi: Uzun ve Maceralı Bir Yolculuk ile sinemanın dehlizlerine dalan Mark Cousins, yeni filminin konusunu yine sinemadan seçiyor ve efsanevi yönetmen Orson Welles’in hiç bilinmedik bir yönünü keşfe çıkıyor. Cousins, dünya prömiyerini Cannes’da gerçekleştiren filmde Welles’in ressam yönüne eğilerek usta sanatçının karikatürlerden manzara resimlerine kadar uzanan çizimleri üzerinden, dünyayı Welles’in gözlerinden gösteren eğlenceli bir portre çiziyor; Welles tutkunlarına olduğu kadar onun sanatıyla henüz tanışmamış olanlara da yepyeni ve olağan dışı bir bakış açısı sunuyor.

Yönetmen: Mark Cousins
Senarist: Mark Cousins
Görüntü Yönetmeni: Mark Cousins
Kurgucu: Timo Langer
Özgün Müzik: Matt Regan
Oyuncular: Anlatan Narrator: Mark Cousins
Yapımcı: Mary Bell, Adam Dawtrey
Yapım Şirketi: Bofa Productions Limited
Dünya Hakları: Dogwoof / İngiltere / 2018 / DCP / Renkli ve Siyah-Beyaz / 115’ / İngilizce; Türkçe altyazılı
İngilizce Adı: The Eyes of Orson Welles
Orjinal Adı: The Eyes of Orson Welles
Bölüm: Cinemania
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Banksy’yi Çalan Adam

2019-04-05
16:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

Kendini olağanüstü bir gizemin ardında saklamayı başaran, yapıtları da her zaman tartışmaların odağında bulunan sokak sanatçısı Banksy, 2007’de Filistin’de siyasal içerikli bir dizi duvar resmi çizdi; bir İsrail askerinin eşeğin kimliğini kontrol ettiği duvar resmi de bunlar arasındaydı. Beytüllahimli bir taksi şoförü, kentin yaşlılarını gücendirip kızdıran bu resmi, duvarıyla beraber kesip eBay’de sattı. Anlatıcısı asi rock’çı Iggy Pop olan güncel belgesel, bu ilginç olayla başlıyor, kültür çatışması, sanat, çalıntı mal, karaborsa konularına değinirken koleksiyoncular, simsarlar, sokak sanatçılarından da görüşler alıyor; sokak sanatının yaratıcısının, sileninin, protestocusunun, satıcısının ve alıcısının haklarının tartışılmasıyla genişliyor.

Yönetmen: Marco Proserpio
Senarist: Marco Proserpio, Filippo Perfido, Christian Omodeo
Görüntü Yönetmeni: Jacopo Farina
Kurgucu: Domenico Nicoletti
Özgün Müzik: Federico Dragona, Matteo Pansana
Oyuncular: Anlatan Narrator: Iggy Pop
Yapımcı: Marco Proserpio, Filippo Perfido
Yapım Şirketi: RAI Cinema
Dünya Hakları: Elle Driver / İngiltere, İtalya / 2018 / DCP / Renkli / 90’ / Arapça, İngilizce, İtalyanca; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: The Man Who Stole Banksy
Orjinal Adı: Luomo che rubò Banksy
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Hayal-Et

2019-04-05
13:30
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

Bir yandan özgürlük bir yandan kolay kazanılan kazanç vaat eden Şarm El Şeyh, turizmin bir süredir terör tehdidi yüzünden dibe vurmasına rağmen, Mısırlı gençlerin uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Hayal-et, bu hayaller kentindeki lüks bir otelde çalışan gençleri izliyor. Batı’nın ve oryantalizmin neredeyse tüm klişelerini bir araya getiren bu tatil kompleksinde çalışmak, bu gençleri bir hayali yaşadıkları yanılsamasına hapsediyor. Kurmaca ile belgesel arasında bir yerde duran sinemasal melez yapıtlarıyla yönetmenler Marouan Omara ve Johanna Domke, zekice kurguladıkları Hayal-et’de bu gençleri siyasal bir hassasiyet ve gözlere ziyafet bir büyülü gerçeklikle gözlemliyorlar.

Yönetmen: Marouan Omara, Johanna Domke
Senarist: Johanna Domke, Marouan Omara
Görüntü Yönetmeni: Jakob Beurle
Kurgucu: Gesa Jäger, Louly Seif
Özgün Müzik: Bilgehan Öziş
Yapımcı: Roman Roitman
Yapım Şirketi: Monokel
Dünya Hakları: Wide House / Almanya, Mısır / 2018 / DCP / Renkli / 86’ / Arapça, İngilizce; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Dreamaway
Orjinal Adı: Dreamaway
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

İsviçreli Chris

2019-04-05
11:00
BİLET SATIN AL

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 38. İstanbul Film Festivali’ni 5-16 Nisan tarihlerinde sanatseverlerle buluşturacak.

2019 TRIESTE En İyi Film, En İyi Belgesel
2018 ADELAIDE Özel Mansiyon Ödülü
2018 ZÜRİH En İyi Film

İsviçreli sinemacı Anja Kofmel, belgeselle animasyonu birlikte kullanan ilk uzun metrajlı filminde Yugoslavya iç savaşında öldürülen savaş muhabiri kuzeninin şüpheli ölümünün ardındaki esrar perdesini aralamaya çalışıyor. İlk gösterimini Cannes’da Eleştirmenler Haftası bölümünde yapan İsviçreli Chris, anlatımını şiirsel bir bakışla çizilmiş, neredeyse gotik, siyah-beyaz, canlandırma sekanslarla vurguluyor. Kofmel, genç erkekleri uzak diyarlardaki savaşın çağrısına katılmayı yönelten sebepleri tarafsız bir güdüyle araştırırken ölüme giden bu gençlere dokunaklı bir ağıt da yakıyor.

Yönetmen: Anja Kofmel
Senarist: Anja Kofmel
Görüntü Yönetmeni: Simon Guy Fässler
Kurgucu: Stefan Kälin Canlandırma Animation: Simon Eltz
Özgün Müzik: Marcel Vaid
Yapımcı: Samir, Siniša Juricic, Heino Deckert, Iikka Vehkalahti
Yapım Şirketi: Dschoint Ventschr Filmproduktion AG, Nukleus Film, MA.JA.DE. Filmproduktion, IV Films
Dünya Hakları: Urban Distribution International / İsviçre, Hırvatistan, Almanya, Finlandiya / 2018 / DCP / Renkli ve Siyah-Beyaz / 90’ / Almanca, İspanyolca, İngilizce; Türkçe, İngilizce altyazılı
İngilizce Adı: Chris the Swiss
Orjinal Adı: Chris the Swiss
Bölüm: Belgesel Kuşağı
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Atölyede Sohbet & Gürcü Sanat Evi Korosu

2019-03-23
16:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi’nin a capella konser serisi “Pera’da A Capella” devam ediyor. Devlet Çoksesli Korosu şefi Burak Onur Erdem’in sanat yönetmenliğinde düzenlenen “Pera’da A Capella” konser serisinin üçüncü performansı Gürcü Sanat Evi Korosu ile 23 Mart Cumartesi günü saat 17.00’de gerçekleşecek.

Pera’da A Capella
"Gürcü Sanat Evi Korosu”

23 Mart 2019 / 16:00 - 18:00  

A capella müziğin üretim süreçlerini konuşmak, müzisyenlerle sohbet etmek ve bilgilerini paylaşmak isteyenler içinse konserden önce “Atölyede Sohbet” sınırlı sayıda müzikseveri bekliyor. Etkinlik sırasında katılımcılar, koro şefi İberya Özkan Melaşvili ve koristlerle geleneksel polifonik Gürcü halk şarkıları üzerine sohbet etme şansı bulacak. Gürcü Sanat Evi Çok Sesli Korosu, 2011 yılında açılışı yapılan Gürcü Sanat Evi (GSE) bünyesinde, "çok sesli koro atölyesi" kapsamında oluşturuldu. Şefliğini İberya Özkan Melaşvili'nin 
yaptığı Gürcü Sanat Evi Çok Sesli Korosu, geleneksel çok sesli müzik karakterine sahip ve UNESCO tarafından "İnsanlığın sözlü ve manevi mirasının bir başyapıtı" olarak saptanan Gürcü halk müziğini repertuarında bulunduruyor. Buna ek olarak geleneksel çok sesli Kafkas (Çerkes, Abhaz, Laz, Çeçen, Azeri, Ermeni vb.) halk şarkılarını icra eden koro, Gürcü müziğindeki polifonik/armonik yapıyı Anadolu şarkılarına da taşıyarak seslendiriyor. Her yıl yeni koristlerin katılımıyla GSE ailesi büyüyerek çalışmalarına devam ediyor.

16.00 - 17.00    Atölyede Sohbet 
17.00 – 18.00    Konser

Gürcü Sanat Evi Çok Sesli Korosu

Koro Şefi: İberya Özkan Melaşvili
Koristler: Asya Alıcı, Burcu Saral, Elif Kansız, Natya Nur Özkan, Begüm Ayşe Olgun, Gamze Aydın, Nidal Aras, Serpil Yıldırım, Zeynep Erdim, Mehmet Çetinkaya, Tahir Ayne, Yaşar Süleyman Yazıcı, Berkay Erdim, Hasan Fatih Selçuk, Ömer Seçgün, Tevfik Oytun Aka, Ekin Kazan, Ezgi Aksoy, Simge Boztuna, Diyar Kılıç, Fulya Taşan, Meltem Aydın, Tamara Aydın, Yeşim Alpaydın, Bülent Özgen, Lela Bekirishi

Konser biletleri web sitemizden ve konser günü Pera Müzesi’nden temin edilebilir. Pera Müzesi Dostları biletlerini %50 indirimli olarak müzeden alabilir.

Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir.
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Suluboya ile İstanbul Manzarası

2019-04-06
15:00
BİLET SATIN AL

Suluboya İstanbul Manzarası atölyesi, Pera Müzesi'nde sizlerle...

Sanatçı Atölyesi: Gabrielle Reeves 

Pera Müzesi’nin Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda yer alan manzara resimlerini sanatçı Gabrielle Reeves ile inceliyor ve yeniden yorumluyoruz! Katılımcılarla, modern bir İstanbul resmi oluşturmak için çizim ve suluboya tekniklerini nasıl kullanacağımızı öğreniyor, atmosfer ve perspektif yaratmak, belirli bir his uyandırmak adına renkleri kullanmayı deneyimliyoruz. Bu atölye çalışmasıyla, renk teorisi, renk karıştırma ve uygulama süreçleri gibi temel çizim ve suluboya tekniklerini yaratıcı bir keşfe çıkıyoruz. Atölye sonunda elde ettiğimiz resim, oryantalist İstanbul resimlerinin renkli ve modern bir yorumu oluyor.

6 Nisan Cumartesi 15:00-17:00
İlişkili Sergi: Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar
Süre: 2 saat
Kontenjan: 10 kişi

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Gabrielle Reeves Hakkında
Görsel sanatçı Gabrielle Reeves, Wyoming, Casper doğumludur. Eserleri, Casper'daki Nicolaysen Art Museum, Fort Collins’teki Global Village Museum ve Türkiye, Kapadokya’daki Güray Müzesi’nin de aralarında bulunduğu bir dizi solo sergide yer almıştır. Aynı zamanda Istanbul Concept Gallery’deki Yeni Hikayeler / New Stories ve Kaybolan Suretler / Lost Forms sergileri, Circuit Istanbul’daki Şehir Ezmesi / City Paste: an exhibition reflecting on change in Istanbul  ve Türkiye, Malatya’daki Silahtar Kervansarayı’nda düzenlenen Plastik Sanatlar / Plastic Arts sergisinin de dahil olduğu pek çok sergide de bulunmuştur. Çalışmaları, Nicolaysen Art Museum, Kapadokya’daki Güray Müzesi ve Wyoming Üniversitesi’nin Laramie kampüsü de dahil olmak üzere birçok kalıcı koleksiyonda yer almaktadır. Gabrielle, serbest sanatçı olarak çalıştığı İstanbul’da yaşamaktadır.
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Kağıt Üzerine İzdüşümler: Kahveden Yansıyanlar

2019-04-05
19:30
BİLET SATIN AL

Sena Başöz ile Kağıt Üzerine İzdüşümler: Kahveden Yansıyanlar atölyesi, Pera Müzesi'nde sizlerle...

Sanatçı Atölyesi:
Sena Başöz

"Geçmiş, gelecek ve şimdi birbiriyle nasıl ilişkileniyor? Geleceği nasıl hikayeleştirdiğimiz bugünü nasıl etkiliyor ve geçmişten nasıl etkileniyor? 18. – 20. yüzyıl arası üretilmiş Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkarak zamanda nerelere gideceğiz? Kahve kültürünün önemli bir parçası olan kahve falından esinlenen bu atölyede, katılımcılarla önce su ve mürekkep kullanarak soyut lekeler yaratıyoruz, ardından beyaz zeminle kontrast oluşturan bu lekeleri işleyerek fiziksel dünyamızdan objelere, hayvanlara ve sembollere dönüştürüyoruz. Sürrealist’lerin oynadıkları ortak bilinç dışını ortaya çıkarmayı hedefleyen oyunlara benzeyen bu süreçte, elde ettiğimiz malzemeyi bireysel ve kolektif olarak hikayeleştirmeyi deniyoruz. Kahve falının yanı sıra mürekkep lekelerinin algılanması aracılığıyla çalışan bir psikoloji testi olan Roscharch’ı da hatırlayarak, gelecek tahayyüllerimiz üzerine düşünüyoruz."

5 Nisan Cuma, 19:30-21:30

İlişkili Sergi: Kütahya Çini ve Seramikleri
Süre: 2 saat
Kontenjan: 10 kişi
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Sena Başöz Hakkında
Sena Başöz İstanbul’da yaşayan görsel sanatçı ve yönetmen. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Son dönem sergileri arasında DEPO İstanbul'da gerçekleşen kişisel sergisi Hafiflemeye Dair, Hamburger Bahnhof'daki Studio Bosporus, Tokyo Metropolitan Müzesi'ndeki Sessiz Diyalog, 13. Sharjah Bienali İstanbul Projesi Bahar ve Memphis Gallery-Linz (Lisa Truttman ile) yer alıyor. Filmleri, Cannes Film Festivali, Crossing Europe, Jihlava IDFF ve Gran Paradiso gibi pek çok festivalde gösterildi. Cité Internationale des Arts, Paris’te ve Atelierhaus Salzamt Linz’de misafir sanatçı programlarına katıldı.

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Geçici Formlar ve İmgeler: Bakır Rölyef

2019-03-29
19:30
BİLET SATIN AL

Gülşah Mursaloğlu ile Geçici Formlar ve İmgeler: Bakır Rölyef atölyesi Pera Müzesi'nde sizlerle...

Sanatçı Atölyesi:
Gülşah Mursaloğlu

"Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan yola çıkan atölyede tarih öncesi çağlardan günümüze kullanılan ölçü birimleri üzerinden standart kavramını ve bu kavramın farklı çağlarda tezahüründe kullanılan formları, imgeleri, malzemeleri ve bunların zamansallıklarını inceliyoruz. Atölyenin ilk bölümünde bu formlar, imgeler ve malzemeler üzerinden kalıcılık, geçicilik ve muhafaza etme kavramlarını konuşuyoruz. Sanat tarihinde bu malzemelerle yaratılmış ve standart kavramını araştıran örnekler üzerinden malzemelerin potansiyellerini tartışıyoruz. Atölyenin ikinci bölümünde ise koleksiyondan ilham alarak ürettiğimiz imgeleri muhafazası zor ve son derece tepkisel bir malzeme olan bakırla birleştirip bakır rölyefler üretiyoruz. "

29 Mart Cuma 19:30-21:30

İlişkili Sergi: Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu
Süre: 2 saat
Kontenjan: 10 kişi

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Gülşah Mursaloğlu Hakkında
Sanatçı (d. 1989) İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde lisansını bitirdikten sonra School of the Art Institute Chicago’da yüksek lisansını tamamladı. Çalışmalarında genellikle maddesellikle, maddenin iradesiyle ve hem insanların hem de diğer türlerin zamanla kurduğu ilişkilerle ilgileniyor. Uzun ve kapsamlı bir araştırma sürecinin ardından ortaya çıkan yerleştirmeler, sergilendiği halleriyle stabil formlarda kalmıyor, sergiye yayılan süreçsel uzamlarıyla dinamik ve değişken sistemlere dönüşüyor. Yakın zamanda katıldığı sergiler arasında Bir İç Mekân Bahçesi, Depo, İstanbul (2018); Artificial Life, Chicago Artists Coalition, Şikago (2018); Other Hours, 601 Artspace, New York (2017); Kiralık Satılık, Protocinema, İstanbul (2017), Genç Yeni Farklı, Zilberman Gallery, İstanbul (2017), -on the bank of what river?, Roman Susan Gallery, Şikago (2017) ve Ground Floor Biennial, Hyde Park Art Center, Şikago (2016) bulunuyor.

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Pera Öğrenme - Sanatçı Atölyeleri

2019-03-22
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyon sergileri kapsamında 22 Mart-6 Nisan 2019 tarihleri arasında “Sanatçı Atölyeleri” düzenliyor.

Yetişkinlere yönelik atölyelerde katılımcılar, sanatçılarla birlikte üretim yapma fırsatı buluyor.

Pera Müzesi, Öğrenme Programları kapsamında farklı disiplinlerden sanatçılarla yetişkinlere yönelik atölyeler düzenlemeye devam ediyor.

Pera Öğrenme Programları’nın sanatçı atölyelerinde katılımcılar, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan derlenen, 18. ve 19. yüzyılın elçi ve ressamlarına odaklanan “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar”; Kütahya seramikleri üzerinden kahvenin macerasına odaklanan “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramikleri” ile 4000 yıllık ticaret ve bilim tarihine ışık tutan “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” koleksiyon sergilerini rehber eşliğinde gezebilecekler.

Yaş Grubu: 18 yaş ve üzeri
Süre: 2 saat
Kontenjan: 10 kişi
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Takvim

Kesişen Dünyalarda Görsel Şiir
Sanatçı Atölyesi: Berkay Tuncay

22 Mart Cuma, 19:30-21:30

Geçici Formlar ve İmgeler: Bakır Rölyef
Sanatçı Atölyesi: Gülşah Mursaloğlu

29 Mart Cuma, 19:30-21:30

Kağıt Üzerine İzdüşümler: Kahveden Yansıyanlar
Sanatçı Atölyesi: Sena Başöz

5 Nisan Cuma, 19:30-21:30

Suluboya ile İstanbul Manzarası
Sanatçı Atölyesi: Gabrielle Reeves

6 Nisan Cumartesi, 15:00-17:00
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Kesişen Dünyalarda Görsel Şiir

2019-03-22
19:30
BİLET SATIN AL

Berkay Tuncay ile Kesişen Dünyalarda Görsel Şiir atölyesi Pera Müzesi'nde sizlerle...

"Atölyede Pera Müzesi'nin Kesişen Dünyalar sergi kataloğundaki kelimelerden üretilebilecek yeni düzenlemelere odaklanıyoruz. Sanatçı Berkay Tuncay’dan Görsel Şiir'in tarihsel gelişimi, örnekleri ve bu atölyedeki üretimlerin koleksiyon ile ilişkisi üzerine bilgi alıyor, katılımcıların metin ile imge arasında ilişkiler kurabileceği özgür bir oyun alanı açıyoruz. Konvansiyonel kuralları olmayan, herkesin serbest çağrışımlarıyla istediği yöne çekebildiği kelime kolajlarının oluşturulmasına olanak sağlıyoruz."

22 Mart Cuma 19:30-21:30

İlişkili Sergi: Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar
Süre: 2 saat
Kontenjan: 10 kişi

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Berkay Tuncay Hakkında
Sanatçı (İstanbul, 1983), İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nde aldığı lisans eğitiminin ardından Mimar Sinan Guzel Sanatlar Üniversitesi, Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sanat pratiği, çevrimiçi dolaşımda olan kültürel kodları kopyalamak, birleştirmek ve dönüştürmek yoluyla İnternet’in küresel toplum üzerindeki çok katmanlı etkilerinin araştırılması üzerinde şekillenir.

Tuncay, Gastatelier NRW, Düsseldorf (2017), Cite des Arts, Paris (2014) ve Art Center, Istanbul (2011-2013) gibi çeşitli sanatçı misafir programlarına katılmıştır. Sanatçının kişisel sergileri şunlardır; Getting Away With It All Messed Up, Display, Berlin, (2018); Hayat, Sen Sevimli Kedi Videoları İzlerken Başından Geçenlerdir, Gaia Gallery, Istanbul (2016) WE ARE ACCIDENTS WAITING TO HAPPEN, 49A, İzmir (2013), I’M SORRY, BECAUSE I DANCE, De Kijkdoos, Amsterdam (2011). Sanatçının katıldığı yakın zamanlı grup sergileri arasında; Anger is a solution, if anger means kittens, D21, Leipzig (2018); A Future of Archive, Corridor Project Space, Amsterdam (2018); A Theory of the Present, Gaia Gallery, Istanbul (2017); Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi, Aksanat, Istanbul (2017); Touch Base, Mindscape Universe, Berlin (2016); Formless: Fluid Reality in New Media Art, Salon of the Museum of Contemporary Art, Belgrade (2015); Bring Your Own Beamer, Pera Museum, Istanbul (2015); Post Internet is Dead, Fisher Gallery, Ohio (2015) gösterilebilir.


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Soygun

2019-03-16
17:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, çizgisel zaman anlayışına alışıla gelmişin dışında bir bakış sunan Zaman Değişmeli sergisi kapsamında 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Zaman Dilimleri programını sunuyor.

Yönetmenler: Benny Safdie, Josh Safdie
Oyuncular: Robert Pattinson, Jennifer Jason Leigh, Benny Safdie, Barkhad Abdi

ABD / 2017, 101', renkli / İngilizce; Türkçe altyazılı

"Başarısız bir banka soygunu sonucunda erkek kardeşi hapse düşen Constantine Nikas (Robert Pattinson), kardeşini kurtarmak için şehrin yeraltı dünyasında giderek daha da umutsuz ve tehlikeli hale gelen bir yolculuğa çıkar. Adrenalin dolu bir gecenin ardından Constantine, yaşamları pamuk ipliğine bağlı olan kardeşini ve kendini kurtarmak için zamanla yarışırken, kendini delice bir şiddet ve yıkım sarmalının içinde bulur. Soygun; kurgusuyla, performansıyla kendini aşan Robert Pattinson’ıyla, Oneohtrix Point Never’ın müzikleriyle enfes bir film."

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Gümüş Küre

2019-03-13
19:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, çizgisel zaman anlayışına alışıla gelmişin dışında bir bakış sunan Zaman Değişmeli sergisi kapsamında 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Zaman Dilimleri programını sunuyor.

Yönetmen: Andrzej Żuławski
Oyuncular: Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Iwona Bielska, Grazyna Dylag, Waldemar Kownacki

Polonya, 1988, 166', renkli / Lehçe; Türkçe altyazılı

"Bir grup astronot, yeni bir medeniyet kurmak amacıyla uzak bir gezegenin karanlık yüzüne iniş yaparlar. Ancak aralarında en yaşlı ve bilge olanın ölümüyle birlikte, kurdukları yeni toplum giderek yozlaşmaya başlar. Sayıları hızla artan yerleşimciler, yavaş yavaş iç çatışmalarla parçalanan bir kabileye dönüşür. Hayatta kalan son yerleşimci, gündelik yaşamdan kareler kaydeden bir muhabir, sonraki nesil tarafından bir mesih olarak görülür, ancak adına işlenen suçlar karşısında dehşete düşer. Aynı zamanda, denizin diğer kıyısını keşfetmek için yolculuğa çıkan savaşçılar, kuş şekilli canavarlardan oluşan yeni ve güçlü bir ırkla karşılaşırlar. Gümüş Küre, Żuławski’nin görsel sanatının belki de en ihtişamlı ifadesi."


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Geçen Yıl Marienbad'da

2019-03-10
15:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, çizgisel zaman anlayışına alışıla gelmişin dışında bir bakış sunan Zaman Değişmeli sergisi kapsamında 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Zaman Dilimleri programını sunuyor.

Yönetmen: Alain Resnais
Oyuncular: Delphine Seyrig, Giorgio Albertazzi, Sacha Pitoğff

Fransa / 1961, 94', siyah-beyaz / Fransızca; Türkçe altyazılı

Filmin restore edilmiş yeni 4K versiyonu Türkiye’de ilk kez Pera Film’de gösterilecek.

Film, büyük bir barok şatoda geçer; şato, altın ve mermer süslemeli sonsuz koridorları, zengin desenli tavanları, heykelleri ve sessiz hizmetçileri ile terk edilmiş gibidir. Bu garip otelin misafirleri, tuhaf bir kadercilik içinde sürüklenirken, konfor ve tatminsizlik arasında gidip gelen bir ritüeli sürdürür. Hapishaneyi andıran bu lüks otelin misafirleri sanki hipnoz edilmiştir. Italyan aksanlı bir adam, labirentlerden oluşan şatoda yolunu kaybetmiş gibi dolanır, önceki yıl tanıştığını iddia ettiği bir kadının peşinde, onunla konuşmak için uğraşır. Fakat kadın bu tanışmayı hatırlamamakta ya da hatırlamak istememektedir.


BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

i.Mirror + Sis ve Pus

2019-03-09
15:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, çizgisel zaman anlayışına alışıla gelmişin dışında bir bakış sunan Zaman Değişmeli sergisi kapsamında 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Zaman Dilimleri programını sunuyor.

Yönetmen: Cao Fei

Çin / 2007, 28', renkli / İngilizce; Türkçe altyazılı

Aralarındaki sınırın hep muğlak olduğu sanal ve gerçek arasında bir çizgi çekmenin belki de artık bir önemi kalmadı. Sanal dünya bizi aslen olduğumuzdan farklı kılsa da, aynı zamanda kendimiz olmaya devam etmemize izin verir. Sanal alanın gerçekliği zayıflattığından sürekli endişe etsek de, elektronik ortamda yaşadığımız ikinci hayatımız belki de bu kavramların bileşimi sayesinde yeni olasılıklara, fani dünyayı aşan yeni bir güce giden kapıyı açacak. Bu bileşimin yarattığı üst-alanda, gerçekliğin sona erdiği noktada, basit ve özgür bir yaşam tutkumuz varlığını sürdürüyor. Tanrı insanı sever, ama kurtuluşumuz aynı zamanda birbirimizin elinde.

Sis ve Pus

Yönetmen: Cao Fei

Çin / 2013, 46', renkli / Mandarin; Türkçe altyazılı

Sis ve Pus, günümüz Çin’inde geçen yeni bir tür zombi filmi. Film, Cao Fei’nin “sihirli metropoller” olarak adlandırdığı çağda yaşayan insanların kolektif bilincinin, ilk bakışta sıkıcı ve sıradan olan gündelik yaşamda nasıl ortaya çıktığını inceliyor. Bu sihirli gerçeklik, görünür olan ile görünür olmayanın denge noktasındaki mücadelesinden ortaya çıkıyor. Film, dünyamızda mucizelerin giderek daha da silikleştiğini, bunları daha net bir şekilde görmek için özel bir şeye ihtiyacımız olduğunu ortaya koyuyor. Bu, yitirilmek üzere olan donuk yaşamlardaki, gözle görünmeyen mucizelerin öyküsü.

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Sahne Senin: Kuklanı Yarat, Oyuna Başla!

2019-03-09
11:00
BİLET SATIN AL

Kendi oyuncularını yaratmaya ve o filmin yönetmeni olmaya hazır mısın?

"Ünlü yönetmen Parajanov’un çeşitli malzemelerle farklı alanlarda ürettiği film sahnesi taslakları, kostümler, objeler, resimler gibi eserlerinin yer aldığı sergiyi geziyoruz. Atölyede ise Parajanov’un bütünsel kurgusundan ilham alarak; geri dönüşüm malzemeleri, renkli evalar,kartonlarla sahnemizi ve dekorumuzu kurguluyoruz. Ardından çorap, yün, düğme, boncuk kullanarak kuklamızı yaratıyor, hayal dünyamızı yansıtan bir oyun tasarlıyoruz!"

İlişkili Sergi: Parajanov - Sarkis ile

Yaş: 4-6 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
9 Mart Cumartesi 11:00-13:00
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Zamanın Sesi: Ses Atölyesi-Sanatçı Atölyesi: Güneş Terkol

2019-03-08
19:30
BİLET SATIN AL

Sanatçı Güneş Terkol ile "Zamanın Sesi: Ses Atölyesi", Pera Müzesi'nde gerçekleşecek.
Dünyayı duymak istediğimiz seslerle betimlemek mümkün mü?

Peki, maruz kaldığımız veya gerçekten dinlediğimiz seslerin kadın ya da erkek olmakla, evde, plazada ya da atölyede çalışıyor olmakla, kentin merkezinde ya da çeperinde, ülkenin doğusunda ya da batısında doğmuş olmakla ilgili olabileceğini hiç düşündünüz mü?Atölye çalışmasında hangi seslere kulak vereceğimizi, hangilerini duymak istemediğimizi birlikte düşünüyoruz. Ardından düşlerimizi ve seslerimizi kumaş kalıplara yazı ve resimlerle aktararak kolektif ses haritamızı çıkarıyoruz. Bu sefer bağırarak değil, ama "sessiz” de değil, seslerle düşleyerek yaşadığımız anı ortaya koyuyoruz.

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli

Güneş Terkol Hakkında
2004 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun olmasının ardından 2008 yılında Yıldız Teknik Universitesi Sanat Tasarım’da master programından mezun olmuştur. Sanatçı, işlerinde kumaş, dikiş, ses ve desen üzerinden cinsel kimlikler arası iletişime ışık tutuyor. Kollektif üretimin, ortaklaşa çalışmaların ve ortak bir amaçla bir araya gelişlerin de çok önemli olduğuna inanan sanatçı 2005 yılından beri bireysel çalışmalarının yansıra Ha Za Vu Zu sanat kolektifi ile de üretimler yapıyor ve ayrıca yeni grubu GuGuOu ile performanslarına devam ediyor. Güncel solo sergileri arasında, "Evim Kalbimdir" Krank Sanat Galeri, Istanbul (2017), "Ruh Ambarı" Galeri Nev, Ankara (2017), ve “Holografik Kayıt” NON Gallery Istanbul (2014), “Harekete Geçiren Başlıca Güçler” NON Istanbul (2012) ; "Nehirde Rüyalar", Organhause, Chongqing, Çin (2011); “Geçiş Töreni Yok” Apartman Projesi Istanbul (2008). Güncel karma sergileri ise, "Şimdinin Peşinde", İstanbul Modern, 2018, "Ladies' Paradise", Grace Belgravia, London (2018), "İlk Raunt" Çarmıklı Collection, Rum Okulu (2018), " Leaden Circles Dissolved in The Air ", Elgiz Muzesi, İstanbul (2018), " Home is where the he'art' is , Galerie Paris- Beijing, Paris  (2018) "Üç Pencerelik Oyun", (Sevil Tunaboylu ile) Noks, Istanbul (2018), “Aylaklar", Fransız Kültür, Istanbul (2017), ArtNight, Londra“Passion, Joy, Fury” MAXXI, National Museum of XXI Century Arts Roma (2016), 10. Gwangju Bienali Güney Kore (2014) , 2013 “Better Homes” Sculpture Center New York, (2013) Whitechapel Gallery Londra (Ha Za Vu Zu ile beraber), “Signs Taken in Wonder” MAK Viyana (2012), “Dream and Reality” Istanbul Modern Istanbul (2011). Katıldığı sanatçı programları; Sanatçı Programları; 2016 Cite Des Art, Paris, 2013 ISCP, New York, 2011 OrganHaus, Chongqing, 2010 Gasworks, London.  

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

resim

Pera Film Zaman Dilimleri

2019-03-06
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, çizgisel zaman anlayışına alışıla gelmişin dışında bir bakış sunan Zaman Değişmeli sergisi kapsamında 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Zaman Dilimleri programını sunuyor.

"Belki de bir Zaman kavramı olduğunu düşündüren tek şey, ritimdir: ritmin tekrarlayan vuruşları değil, vuruşlar arasındaki boşluk, kara vuruşlar arasındaki gri açıklık: Narin Mesafe. Vladimir Nabokov

Pera Film, çizgisel zaman anlayışına alışıla gelmişin dışında bir bakış sunan Zaman Değişmeli sergisi kapsamında kapsamında 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Zaman Dilimleri programını sunuyor. Program; kendi gerçekliğini yaşayabilmek için doğru zamanı bekleyenlerin, içinde yaşadığı zamanın doğrularına isyan edenlerin, dünyanın başka bir yerinde aynı anda neler yaşandığını merak edenlerin, bir günün 24 saat sürüyor oluşuna meydan okuyanların ve zamanın iyileştiriciliğine inananların hikayelerine ışık tutuyor.

Kült filmlerden belgesellere, bilim kurgu klasiklerinden yakın zamanda ses getirmiş yapımlara uzanan programda, Fransız Yeni Dalga’sının öncülerinden Alain Resnais'in hafızanın doğası üzerine bir araştırma niteliğindeki filmi Geçen Yıl Marienbad'da; Virginia Woolf’un Orlando’su ile Tod Browning’in Ucubeler’ini yeniden yorumlayan Ulrike Ottinger’in insanlar arası farklılıklara ve dönüşüme dair kalıpları yıkan bir tiyatro sahnesi yarattığı Ucube Orlando; Andrzej Zulawski’nin yasaklanan ve yıllar sonra kayıp sahneleri yeni görüntüler ve dış ses anlatımıyla tamamladığı, yeni bir medeniyet kurmak için dünyayı terk eden bir grup astronotun hikayesini anlatan Gümüş Küre; Jim Jarmusch’un en sevilen filmlerinden biri olarak anılan, eş zamanlı olarak beş farklı taksi şoförünün, beş farklı şehirde, yolcularıyla beraber yaşadıklarından küçük kesitler aktardığı Dünyada Bir Gece; gerçeklik ve coşku dolu sinematik bir deneyim sunan Safdie Kardeşler’in iki kardeşin yaşadıklarına odaklanan suç filmi Soygun; LGBTQ+’ların sosyal medya görüntüleri yoluyla cinsel kimliklerini dünyaya açıklamalarını konu eden ilk belgesel olan İtiraf ve son olarak Zaman Değişmeli sergisinin sanatçılardan Cao Fei’nin sanal ve gerçek arasındaki muğlak sınıra odaklandığı Mirror ile insanların kolektif bilincinin gündelik yaşamda nasıl ortaya çıktığını incelediği filmi Sis ve Pus yer alıyor.BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Ucube Orlando

2019-03-06
19:00
BİLET SATIN AL

Pera Film, çizgisel zaman anlayışına alışıla gelmişin dışında bir bakış sunan Zaman Değişmeli sergisi kapsamında 6 Şubat – 17 Mart tarihleri arasında Zaman Dilimleri programını sunuyor.

Yönetmen: Ulrike Ottinger
Oyuncular: Magdalena Montezuma, Delphine Seyrig, Albert Heins, Claudio Pantoja

Almanya / 1981, 126', renkli / Almanca; Türkçe altyazılı

Farklı zamanlar arasında atlayan bir fanteziyi aşırılıklarla dolu bir maskeli baloyla bir araya getiren Ulrike Ottinger, cafcaflı kostümlerle sunduğu beş öyküde İspanyol Engizisyonu’ndan gezgin gösteri sanatçılarına, Yunan Mitolojisi’nden bedensel tuhaflıklara kadar, bir karnaval atmosferinde dünya tarihini anlatıyor. Şekil değişimi yoluyla cinsiyet kalıplarını sorgulayan öykülerin tümünde, hayranlık uyandıran Magdalena Montezuma gözüpek bir seyyah karakterini canlandırıyor. Virginia Woolf’un Orlando ve Tod Browning’in Ucubeler eserlerini yeniden yorumlayan öncü feminist Ottinger, insanlar arası farklılıklara ve dönüşüme ayrılmış renkli, kalıp yıkan bir tiyatro sahnesi yaratıyor. BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Zamanın Sesi: Ses Atölyesi-Sanatçı Atölyesi: Güneş Terkol

2019-03-08
00:00
BİLET SATIN AL

Sanatçı Güneş Terkol ile "Zamanın Sesi: Ses Atölyesi", Pera Müzesi'nde gerçekleşecek.
Dünyayı duymak istediğimiz seslerle betimlemek mümkün mü?

Peki, maruz kaldığımız veya gerçekten dinlediğimiz seslerin kadın ya da erkek olmakla, evde, plazada ya da atölyede çalışıyor olmakla, kentin merkezinde ya da çeperinde, ülkenin doğusunda ya da batısında doğmuş olmakla ilgili olabileceğini hiç düşündünüz mü?Atölye çalışmasında hangi seslere kulak vereceğimizi, hangilerini duymak istemediğimizi birlikte düşünüyoruz. Ardından düşlerimizi ve seslerimizi kumaş kalıplara yazı ve resimlerle aktararak kolektif ses haritamızı çıkarıyoruz. Bu sefer bağırarak değil, ama "sessiz” de değil, seslerle düşleyerek yaşadığımız anı ortaya koyuyoruz.

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli

Güneş Terkol Hakkında
2004 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun olmasının ardından 2008 yılında Yıldız Teknik Universitesi Sanat Tasarım’da master programından mezun olmuştur. Sanatçı, işlerinde kumaş, dikiş, ses ve desen üzerinden cinsel kimlikler arası iletişime ışık tutuyor. Kollektif üretimin, ortaklaşa çalışmaların ve ortak bir amaçla bir araya gelişlerin de çok önemli olduğuna inanan sanatçı 2005 yılından beri bireysel çalışmalarının yansıra Ha Za Vu Zu sanat kolektifi ile de üretimler yapıyor ve ayrıca yeni grubu GuGuOu ile performanslarına devam ediyor. Güncel solo sergileri arasında, "Evim Kalbimdir" Krank Sanat Galeri, Istanbul (2017), "Ruh Ambarı" Galeri Nev, Ankara (2017), ve “Holografik Kayıt” NON Gallery Istanbul (2014), “Harekete Geçiren Başlıca Güçler” NON Istanbul (2012) ; "Nehirde Rüyalar", Organhause, Chongqing, Çin (2011); “Geçiş Töreni Yok” Apartman Projesi Istanbul (2008). Güncel karma sergileri ise, "Şimdinin Peşinde", İstanbul Modern, 2018, "Ladies' Paradise", Grace Belgravia, London (2018), "İlk Raunt" Çarmıklı Collection, Rum Okulu (2018), " Leaden Circles Dissolved in The Air ", Elgiz Muzesi, İstanbul (2018), " Home is where the he'art' is , Galerie Paris- Beijing, Paris  (2018) "Üç Pencerelik Oyun", (Sevil Tunaboylu ile) Noks, Istanbul (2018), “Aylaklar", Fransız Kültür, Istanbul (2017), ArtNight, Londra“Passion, Joy, Fury” MAXXI, National Museum of XXI Century Arts Roma (2016), 10. Gwangju Bienali Güney Kore (2014) , 2013 “Better Homes” Sculpture Center New York, (2013) Whitechapel Gallery Londra (Ha Za Vu Zu ile beraber), “Signs Taken in Wonder” MAK Viyana (2012), “Dream and Reality” Istanbul Modern Istanbul (2011). Katıldığı sanatçı programları; Sanatçı Programları; 2016 Cite Des Art, Paris, 2013 ISCP, New York, 2011 OrganHaus, Chongqing, 2010 Gasworks, London.  

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

 

resim

Akordiyon Portreler

2019-03-03
00:00
BİLET SATIN AL

Bir resim farklı açılardan aynı mı görünür? Yer değiştirdikçe görüntüsü değişen üç boyutlu bir portre yapmaya ne dersin?

"Sergide yer alan sanatçı grubu Raqs Media Collective’in “Hollowgram” adlı hologram eserini inceliyoruz, fotoğraf sanatının zaman içerisinde iki boyuttan üç boyuta nasıl geçtiği üzerine konuşuyoruz. Atölyede ise, önce farklı pozlarda iki portre fotoğrafımız çekiliyor, ardından fotoğraflarımız üzerinde üç boyutlu lentiküler baskı tekniği ile çalışıyor; fotoğraflarımızı kesip kartonumuza yapıştırıyoruz.

Çalışmamızla optik bir yanılsama yaratarak kendi portremizin üç boyutlu ve hareketli bir halini tasarlıyoruz."

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli

Yaş: 7-12 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

3 Mart Pazar 15:00-17:00
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Zaman Şimdi: Felsefe Atölyesi

2019-02-15
00:00
BİLET SATIN AL

"Zaman Şimdi: Felsefe Atölyesi, Pera Müzesi'nde gerçekleşecek.

"Bir şey zaman içinde değiştikçe onun kimliğinin aynı kalmasını sağlayan nedir? Peki zamanla değişmesine karşın onu kendisi yapan nedir? Değişim o şeyin kimliğini etkiler mi? Nesneler gibi insanların da değişimi ve aynılığı felsefe için bir soru oluşturur: Vücudumuz, zihnimiz ve belleğimiz neredeyse tamamen değişirken biz nasıl aynı kalabiliriz? Hepimiz değişiriz. Öyleyse, bir insanın zaman içindeki değişimine karşın onun aynı kalmasını sağlayan nedir? Zaman Değişmeli sergisinden yola çıkarak, Herakleitos’tan John Locke ve Thomas Hobbes’a, farklı yüzyıllarda birçok filozof tarafından ele alınan değişim ve aynılık arasındaki ikiliği sorguluyoruz."

Eğitmen: Seda Acar, Mini Filozofi
İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Zaman Elimizde: Fotoğraf Makinesi

2019-02-10
00:00
BİLET SATIN AL

"Geri dönüşüm malzemeleri ve renkli boyalar ile fotoğraf makinemizi tasarlıyoruz."

"Zamanı durdurmak mümkün mü? Süper güçlere ihtiyacın yok, sadece fotoğraf makinen olsa yeter! Eğlenceli bir okul günü, ailemizle tatil, arkadaşlarımızla oyun buluşması gibi sonsuza dek sürmesini dilediğimiz anlar üzerine konuşuyoruz. Atölyede ise en basit zaman durdurucu olan fotoğraf makinesinin parçalarını ve nasıl çalıştığını öğreniyoruz. Ardından şampuan şişesi kapağı, karton koli gibi geri dönüşüm malzemeleri ve renkli boyalar ile fotoğraf makinemizi tasarlıyoruz."

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli
Yaş: 4-6 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

10 Şubat Pazar 12:30-14:30
2 Mart Cumartesi 11:00-13:00
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Çiçek Dürbünü

2019-02-09
00:00
BİLET SATIN AL

Çiçek Dürbünü etkinliği, Pera Müzesi'ne sizlerle...

“Parajanov’un hayatına anlam katan kesintisiz yer değiştirmeler ve başkalaşımlar harika bir kaleydoskop meydana getirir; her dönüş yeni ve daha çarpıcı bir imgeyi ortaya çıkarır. Ayrıca birçok eserinin parlak cam parçalarından oluşan kaleydoskopik imgeleri andırdığı da bir gerçektir. Ziyaretçiler müzenin salonlarında gezinirken bu hayret verici dünyanın parçalarını beraberlerinde götürür. ... Parajanov’un kaleydoskopik harikalar diyarı, sizin de davetli olduğunuz bu alan, onları rehin alır.” Levon Abrahamian

"Dünyayı ünlü yönetmen Parajanov’un gözünden görmek için önce kartonlar ve renkli boyalar kullanarak dürbünümüzü kurguluyor; ardından renkli boncukları, ışıldayan payetleri ve geri dönüşüm malzemelerini sanatçının kolajlarından ilhamla bir araya getirerek çiçek dürbünümüzün merceğini tasarlıyoruz."

İlişkili Sergi: Parajanov - Sarkis ile

9 Şubat Cumartesi 11:00-13:00
3 Mart Pazar 12:30-14:30

Yaş: 4-6 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Küp Küp Duygular

2019-01-31
00:00
BİLET SATIN AL

Küp Küp Duygular, Pera Müzesi'nde çocuklarla buluşuyor.

Günün her saati duygularımız aynı mı olur? Yoksa zaman içerisinde değişirler mi? Sanatçı topluluğu Raqs Media Collective’in oyunsal bir kurguyla sergilenen “Escapement*” adlı eserini takip ederek sergiyi geziyoruz. Labirent şeklinde kurgulanmış sergideki gezimiz sırasında duygularımız hakkında konuşuyor, ardından atölyede gün içinde yaptığımız etkinlikler sırasında hissettiğimiz duyguları tahta küp blokların üzerine yerleştiriyoru ve küpleri bir bir çevirerek oyunumuzu oynuyoruz. Böylelikle duygularımızı tanımlayabilme ve ifade edebilme becerimizi geliştiriyoruz.

*Saat maşası anlamına gelen “escapement”, kaçış anlamındaki “escape” kelimesine atıfta bulunan bir kelime oyunu yaratıyor.   

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli
20 Ocak Pazar 12:30-14:30
24 Ocak Perşembe 11:00-13:00
26 Ocak Cumartesi 11:00-13:00
31 Ocak Perşembe 11:00-13:00

Yaş: 4-6 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Yırt, Kopar, Birleştir: Sanatçı Gökçe İrten ile Kolaj Atölyesi

2019-01-30
00:00
BİLET SATIN AL

Yırt, Kopar, Birleştir: Sanatçı Gökçe İrten ile Kolaj Atölyesi, çocukları bekliyor.

Bu kolaj bildiğimiz kolajlara benzemiyor! Sınırsız hayalgücümüzü sanatçı Gökçe İrten eşliğinde keşfe çıkıyoruz. “...kolaj her şeyin makasla kesilip parçalarının bir araya getirilmesinden çok daha fazlasını ifade eder. Bu, Parajanov’un dünyaya bakışını yansıtır; normalde uyumsuz olan nesnelerin kusursuz bir kombinasyonu.”  Levon Abrahamian Gökçe İrten ile kolaj tekniğinin inceliklerini öğreniyor, ünlü yonetmen Parajanov’un yarattığı eserlerinden yola çıkarak kompozisyonumuzu kurguluyoruz. İplik, kraft kağıt, geri dönüşüm malzemeleri gibi çeşitli malzemeler kullanarak kolajın yayıldığı alanlara dair yapacağımız çalışmalarla, malzemelerin birbirine uyumunu keşfediyor, kompozisyon 
algımızı yeniliyoruz.

Eğitmen: Gökçe İrten
İlişkili Sergi: Parajanov - Sarkis ile

24 Ocak Perşembe             14:00-16:00
30 Ocak Çarşamba            14:00-16:00

Yaş: 7-12
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

Gökçe İrten Hakkında
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı lisans eğitiminden sonra Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümündeki yüksek lisans eğitimini 'Çocuk Resimli Kitaplarının Tasarım Prensipleri' teziyle tamamladı. University of Arts London'da resimli çocuk kitabı illüstrasyonu üzerine eğitim aldı. Çocuklarla yaratıcı görselleştirme üzerine eğitimler de yapan İrten, yurtiçi ve yurtdışında sergilere katıldı. İlk kişisel sergisi “Muhit”i, 2017 yılında Mixer Gallery’de açıldı. Yazdığı ve resimlediği çocuk kitapları bir çok yayınevinde yayınlanan sanatçı çalışmalarına serbest olarak İstanbul'da devam ediyor.

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Sahne Senin: Kuklanı Yarat, Oyuna Başla!

2019-01-29
00:00
BİLET SATIN AL

Sahne Senin: Kuklanı Yarat, Oyuna Başla! atölye çalışması tüm çocukları bekliyor.

Kendi oyuncularını yaratmaya ve o filmin yönetmeni olmaya hazır mısın? Ünlü yönetmen Parajanov’un çeşitli malzemelerle farklı alanlarda ürettiği film sahnesi taslakları, kostümler, objeler, resimler gibi eserlerinin yer aldığı sergiyi geziyoruz. Atölyede ise Parajanov’un bütünsel kurgusundan ilham alarak; geri dönüşüm malzemeleri, renkli evalar,kartonlarla sahnemizi ve dekorumuzu kurguluyoruz. Ardından çorap, yün, düğme, boncuk kullanarak kuklamızı yaratıyor, hayal dünyamızı yansıtan bir oyun tasarlıyoruz!

İlişkili Sergi: Parajanov - Sarkis ile

19 Ocak Cumartesi 11:00-13:00
23 Ocak Çarşamba 11:00-13:00
29 Ocak Salı 11:00-13:00
1 Şubat Cuma 11:00-13:00

Yaş: 4-6 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Barbershop Istanbul - Pera’da A Capella

2019-02-16
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi yeni sezona yeni bir konser serisiyle başlıyor!

Pera Müzesi’nin a capella konser serisi “Pera’da A Capella” devam ediyor. Devlet Çoksesli Korosu şefi Burak Onur Erdem’in sanat yönetmenliğinde düzenlenen “Pera’da A Capella” konser serisinin ikinci performansı Barbershop Istanbul ile 16 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de gerçekleşiyor.

A capella müziğin üretim süreçlerini konuşmak, müzisyenlerle sohbet etmek ve bilgilerini paylaşmak isteyenler içinse konserden önce “Atölyede Sohbet” sınırlı sayıda müzikseveri bekliyor. Kökleri ABD’ye dayanan “Barbershop” tarzı a capella müzikten bahsedilecek olan bu söyleşide, bu müziğin kökeni, armoni yapısı, klasik a capella müzikten farkları ve icra pratiklerine değinilecek. Ayrıca ABD Nashville’deki Harmony University’de elde edilen izlenimler ve tecrübeler paylaşılacak.

Barbershop İstanbul, 2013 yılında klasik ve modern barbershop tarzı a capella müziğini icra etmek amacıyla kuruldu. Türkiye'nin barbershop tarzı ilk vokal kuarteti olarak bu alanda öncülüğü üstlendi. Kuartet, kökleri ABD'ye dayanan müziğin dünyadaki en büyük topluluğu olan Barbershop Harmony Society'nin Türkiye'deki ilk üyesi oldu. BKM Mutfak, Summart sahnelerinde performanslar sergiledi. 2017 yılında ABD Nashville'de gerçekleşen Harmony University - Quartet College'dan davet aldı ve her yıl düzenlenen bu barbershop kampına katılan ilk Türk kuartet oldu. Barbershop İstanbul ekibi Onur Zorluuysal, Erdinç Hasılcıoğulları, Kaan Bayır ve Enis Turhan’dan oluşuyor. 

16.00 - 17.00 Atölyede Sohbet
17.00 – 18.00 Konser

Barbershop İstanbul
Tenor Onur Zorluuysal
Lead Erdinç Hasılcıoğulları
Bariton Kaan Bayır
Bas Enis Turhan

Program
Take me home, country roads Bill Danoff, Taffy Nivert, John Denver
Düz. Renee Craig 
Grow old with you Adam Sandler, Tim Herlihy
Düz. Aaron Dale
Smile Charlie Chaplin 
Düz. Tom Gentry
Go the distance Alan Menken
Düz. Aaron Dale
What a wonderful world Bob Theile, George David Weiss
Düz. Aaron Dale
Hallelujah Leonard Cohen
Düz. Jim Clancy
I will go sailing no more Randy Newman
Düz. Rich Hasty
That lucky old sun Beasley Smith
Düz. Ian Wolfe
Moondance Van Morrison
Düz. Marshall Webb
Come fly with me James Van Heusen
Düz. Kevin Keller
When I see an elephant fly Oliver Wallace
Düz. Aaron Dale
I wish you love Charles Trenet
Düz. Larry Triplett
Yes indeed Sy Oliver 
Düz. David Wright
Your first day in heaven Stuart Hamblen 
Düz. Aaron Dale
Swing down chariot Anonim
Düz. Vagabonds et al.BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Ölçülerle Denemeler - Mehmet Yaranona & Koray Erkan

2019-02-22
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından ilham alan “Yeni Sesler” başlıklı müzik projesini sunuyor.

“Ölçemediğini geliştiremezsin”

Müze koleksiyonlarını farklı ifade olanakları sunan mecralarla yeniden keşfetmeyi amaçlayan projede, çeşitli müzik türlerinde üretim yapan besteci, müzisyen veya sanatçılar “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarından esinlenen üretimler yapıyor. Proje kapsamında Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz, Burak Özdemir & Musica Sequenza, Mehmet Yaranona ve Koray Erkan, Alican Çamcı ile Meriç Artaç’ın besteleri Ekim 2018 – Mayıs 2019 sezonunda bir dizi performans ve ses enstalasyonu aracılığıyla sunuluyor. 

Gelişim sürecinin önemli bir parçası olan ölçülendirme, aynı zamanda günlük hayatımızda işlevsel bir ihtiyaç. Müzikteyse ölçülendirme hem anlamak hem de anlaşmak için yüzyıllar içinde gelişip değişerek bugünkü temel müzik teorisine dönüşmüş. “Ölçülerle Denemeler”, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyonundan esinlenerek analitik bir bakış açısıyla tasarlanan müzikal bir deney. Tamamı sabit metronomda ve aynı 4 notaya kilitli performans; ritmik ölçü ve armonik yapı değişimleriyle müziğin iki değişkeni ritim ve ton (armoni/melodi) öğelerinin ekseninde bir gezinti amaçlıyor. Mehmet Yaranona’nın gitar ve canlı ses döngülerine Koray Erkan bas gitarla zemin belirlerken davulda Akay Taşkıntuna onlara eşlik ediyor. 

“Ölçülerle Denemeler”
Mehmet Yaranona & Koray Erkan

Müzisyenler:
Mehmet Yaranona, elektronik gitar
Koray Erkan, bas gitar
Akay Taşkıntuna, davul

Koray Erkan
2008’den beri beraber ürettiği ve paylaştığı modern-rock tarzında ilerleyen grubu Kül haricinde 2006’dan bugüne kadar Öztürk, Tolga Burkay, İlhan İrem gibi sanatçılarla bas gitarist olarak albüm ve sahne çalışmalarında yer aldı. İTÜ-MIAM Ses Mühendisliği ve Tasarımı bölümünde okuduğu sürede serbest olarak, 2012’de mezun olduktan sonra ise prodüktör/aranjör Alen Konakoğlu ile birlikte, albüm prodüksiyonlarında kayıt, edit ve mix mühendisliği yaptı.

Mehmet Yaranona
2007’de İTÜ Fizik Mühendisliği ve 2011’de İTÜ-MIAM Ses Mühendisliği ve Tasarımı bölümlerinden mezun oldu. 2012’de Tolga Türünz ile Opus adı altında jingle ve senkronize müzik üretimine başladı. Rock, metal ve pop müzik türlerinde birçok albümde prodüktörlük ve kayıt/edit/mix mühendisliği yaptı. Yeni albümlerinin prodüktörlüğünü üstlendiği grubu Kül yanında Kurt Önalp ile birlikte Kommodor adlı projesinde müzik üretimine devam ediyor.

“Ölçülerle Denemeler” başlıklı konser Pera Müzesi Oryantalist Resim Koleksiyonu sergi katında gerçekleştirilecektir. Biletler Biletix’ten veya etkinlik günü Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebilir.

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Boncuk Boncuk: Kaftan

2019-02-10
00:00
BİLET SATIN AL

19. yüzyılın ortalarına kadar kullanılan, ipekten yapılmış uzun ve süslü giysiye kaftan denildiğini biliyor muydunuz?

"Parajanov’un gelenekselden pop art’a uzanan geniş bir yelpazede, çarpıcı özgünlüğüyle ürettiği yapıtlarında, çocukluk, aile, özgürlük, çok kültürlülük ve geleneksel temalar ön planda olsa da yaşama dair her şey yer alır.  Atölyede çalışmasında Parajanov’un üretim çeşitliliğinden yola çıkarak, sanatçının yaşadığı coğrafyaları yansıtan, Kafkas kültürünün geleneksel kıyafeti kaftanları hama boncuğu tekniği ile tasarlıyoruz."

İlişkili Sergi: Parajanov - Sarkis ile

Yaş: 7-12 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
10 Şubat Pazar 15:00-17:00
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Kaykay Parkı

2019-01-25
00:00
BİLET SATIN AL

Kaykay Parkı, 25 Ocak'ta Pera Müzesi'nde!

Tabletlerde oyun oynamayı mı, yoksa özgürce hareket edebildiğimiz, açık havada oyun oynamayı mı daha çok seviyoruz? Sanatçı Cao Fei’nin 10 yıl önce kurguladığı eserleri “RMB Şehri” ve “Şehir-oyunu RMB’de sörf”ü inceliyor, teknoloji ile gelişen yeni ve eski oyunlar hakkında konuşuyoruz. Atölyede ise teknolojiden etkilenmemiş ama heycanını ve eğlencesini koruyan kaykay ile oynamak için bir pist tasarlıyoruz. Geri dönüşüm malzemeleri, karton, renkli boyalar ile minyatür kaykay parkımızı yaratıyor ve parmak kaykaylarımızla bu eğlencenin tadını çıkarıyoruz!

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli
25 Ocak Cuma 14:00-16:00

Yaş: 7-12 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Akordiyon Portreler

2019-01-23
00:00
BİLET SATIN AL

Akordiyon Portreler, 23 Ocak'ta Pera Müzesi'nde sizlerle...

Bir resim farklı açılardan aynı mı görünür? Yer değiştirdikçe görüntüsü değişen üç boyutlu bir portre yapmaya ne dersin? Sergide yer alan sanatçı grubu Raqs Media Collective’in “Hollowgram” adlı hologram eserini inceliyoruz, fotoğraf sanatının zaman içerisinde iki boyuttan üç boyuta nasıl geçtiği üzerine konuşuyoruz. Atölyede ise, önce farklı pozlarda iki portre fotoğrafımız çekiliyor, ardından fotoğraflarımız üzerinde üç boyutlu lentiküler baskı tekniği ile çalışıyor; fotoğraflarımızı kesip kartonumuza yapıştırıyoruz. Çalışmamızla optik bir yanılsama yaratarak kendi portremizin üç boyutlu ve hareketli bir halini tasarlıyoruz. 

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli
23 Ocak Çarşamba 14:00-16:00

Yaş: 7-12 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Film Makinesi

2019-01-22
00:00
BİLET SATIN AL

Film Makinesi atölye çalışması Pera Müzesi'nde sizlerle!

İzlediğimiz filmlerde aklımızdan çıkmayan sahneler, görüntüler var mı? Şiirsel sinemanın ustalarından ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un çok yönlü çok kültürlü görsel sanatlar dünyasından tüm dönemlerini bir araya getiren sergiyi geziyoruz. Filmleri ve eserleri üzerinden sinema hakkında konuşuyoruz. Atölye çalışmasında ise Parajanov’un çarpıcı özgünlüğüyle ürettiği film sahnesi taslaklarından ilham alarak filmimizi yaratmak üzere hareketli film şeridimizi çiziyor ve film makinesi mekanizmamızı tasarlıyoruz.

İlişkili Sergi: Parajanov - Sarkis ile
22 Ocak Salı 14:00-16:00

Yaş: 7-12 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Şans Totemim

2019-01-22
00:00
BİLET SATIN AL

Şans Totemim atölye çalışması Pera Müzesi'nde çocukları bekliyor.

Hiç dört yapraklı yonca buldun mu? Ya da gökkuşağının altından geçtin mi? Dinlediğin masallarda şans getirdiğine inanılan başka şeyler var mı? Sergide yer alan sanatçı Nilbar Güreş’in eteklerden yaptığı, zeminden tavana uzanan eserini inceliyoruz. Atölye çalışmasında bize şans getirecek totemimizi geri dönüşüm malzemeleri, renkli kartonlar ve çeşitli boyalarla tasarlıyoruz.

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli

22 Ocak Salı 11:00-13:00
25 Ocak Cuma 11:00-13:00
30 Ocak Çarşamba 11:00-13:00

Yaş: 7-12 
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Değişim ve Zaman: Felsefe Atölyesi

2019-01-20
00:00
BİLET SATIN AL

Değişim ve Zaman: Felsefe Atölyesi, 26 Ocak'ta Pera Müzesi'nde !

Değişim kavramı üzerine felsefi bir keşfe çıkıyoruz! Bir anda gerçekleşen değişime ne kadar ayak uydurabiliriz? Bu anlık değişim tıpkı bir süper kahraman gibi bizi çok güçlü yapsa, iyi ve doğrunun tarafında mı oluruz? Değişim ile zaman arasında ayrılmaz bir bağ var. Zaman ilerledikçe değişim gerçekleşir; aynı şekilde değişim oldukça da zaman akar. Bazı değişimler uzun zaman alır, bazıları ise sadece bir anda oluverir. Serginin konusu olan zamandan ve bir mitten yola çıkarak, ani bir değişim sonucunda, iyi ve doğru ekseninde esas mutluluğa nasıl ulaşılacağına dair düşünsel bir yolculuğa çıkacağımız, deneyime dayalı bir atölye gerçekleştiriyoruz.

Eğitmen: Seda Acar, Mini Filozofi

İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli
20 Ocak Pazar 15:00-16:30
26 Ocak Cumartesi 14:00-15:30

Yaş: 9-12
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 1,5 saat

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Dijital Sörf Oyunu

2019-01-19
00:00
BİLET SATIN AL

Dijital Sörf Oyunu atölye çalışması sizlerle...

Dijital sanattan esinlenerek oyunumuzu kodluyoruz! Atölyede, sanatçı Cao Fei’nin “RMB Şehri” ve “Şehir-oyunu RMB’de sörf” adlı eserlerinden yola çıkarak oyunlar tasarlıyor, kodluyor ve son aşamada ise kurguladığımız oyunu oynuyoruz. Yaratıcılık ve bilişsel becerilerimizi geliştiriyor, eğlenerek üretmenin keyfini çıkarıyoruz.Atölyeye katılımınız için bir dizüstü bilgisayar ve mouse getirmeniz yeterli.

Eğitmen: Maker Çocuk
İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli

19 Ocak Cumartesi 14:00-16:00
31 Ocak Perşembe 14:00-16:00

Yaş: 7-12
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat

PERAkart aile ile % 50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Zamanın Neresindesin?: Sanat Terapisi Atölyesi

2019-01-11
00:00
BİLET SATIN AL

Zamanın Neresindesin? "Sanat Terapisi Atölyesi”, Pera Müzesi'nde gerçekleşecek.

Bazen hayatın içinde bir akıntıya kapılıp kaybolduğunuzu hissediyor musunuz? Zamanı durdurup, nerede ve kim olduğunuzu düşünüyor, biraz nefes almayı ve anlamayı istiyor musunuz? 

Yaşadıklarımız ve üzerimizdeki etkilerini anlayabilmek için zamanı; geçmiş, şimdi ve gelecek olarak ayırırız. Zamanı düz bir çizgi gibi hayal edip bir olay örgüsü yaratırız. Benliğimizin değişimini zamana paralel olarak yukarıya doğru yükselen düz bir çizgi gibi olduğunu düşünür, öyle olduğunu umarız. Fakat içimizdeki bireysel zaman, benlik ise eğer, zamanı düz bir çizgi gibi hayal etmek ne kadar doğrudur? 

Sanat terapisi atölyesi, sanatçı Nilbar Güreş’in ve sanatçı grubu Raqs Media Collective’in eserleri üzerinden serginin bizde bıraktığı izlere, ortaya çıkardığı duygulara bir büyüteç tutarak, hayatın koşuşturmasına geri dönmeden, duygularımızı ve zamanı kontrol etmeye çalışmadan anlamamıza ve içselleştirmemize yardımcı olacak. Katılımcılarla hasır ip, kumaş parçaları, renkli kartonlar, toz pastel gibi çeşitli malzemelerle üreteceğimiz soyut eserler aracılığı ile zamanın doğrusallığını, benliğimiz ve duygularımız üzerindeki etkilerini konuşarak iç dünyamızda bir farkındalık yolculuğuna çıkacağız. 

Kısaca Sanat Terapisi
Sanat terapisi, çeşitli malzemeler (kil, heykel, kolaj, akrilik, pastel vb.) kullanarak, yaratıcı ve spontane bir şekilde üreteceğimiz eser üzerinden, iç dünyamızı keşfetme şansı sunan bir terapi yöntemidir. Sanat aracılığıyla bilinç altımızda çıkacağımız bu yolculuk, sözlü olarak ifade etmekte zorlandığımız duygu ve düşüncelerimizi anlamamızda ve keşfetmemizde, farkındalığı artırmayı amaçlayarak değişim ve büyüme elde etmemizde yardımcı olur. 

Eğitmen: Meril Algazi
İlişkili Sergi: Zaman Değişmeli

Meril Algazi Hakkında
Fransa’da Monpellier 3, Université Paul-Valery’ de Psikoloji Lisansını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Sanat Psikoterapi üzerine  University of Roehampton’da yüksek lisansını yapan Meril, öğrenimi süresince farklı klinik servislerde; NHS CNWL Horton Rehabilitation Center ve Portugal Prints’te ‘community based open studio’ süpervizyon eşliğinde psikoz hastalarıyla bireysel ve grup sanat psikoterapi seansları organize edip, yürüttü.  Portugal Prints’in bünyesi altında, psikoz hastaları için Royal Academy of Art’ ta düzenlenen sanat terapisi atölyelerinde çalıştı.  Aynı zamanda İngiltere’de Özel eğitim veren bir okulda, öğrenme güçlüğü çeken ergenlerle kısa dönemli bir sanat psikoterapi projesi düzenledi. Türkiye’ye geri dönen Meril, şu anda yarı zamanlı olarak Fransız Lape Hastanesi’nde Rehabilitasyon servisinde Sanat Psikoterapisti olarak görev almaktadır.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Makrome Atölyesi

2019-01-04
00:00
BİLET SATIN AL

"Makrome Atölyesi Pera Müzesi'nde gerçekleşecek.

Sanatının bir başka yüzüne, kolaj ve desenlerine dikkat çeken sanatçı Parajanov’un film dekorlarının ve estetik anlayışının özünde yer alan obje sanatı, sayısız miktarda kolajıyla birlikte çalışma pratiğinin oldukça önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu atölye çalışmasında temel düğüm türlerinden biri olan makrome ile boncuk gibi farklı malzemeleri birlikte kullanarak duvar süsü hazırlıyoruz.

Makrome nedir?
Makrome (Macramé) kelimesinin Arapça püskül anlamına gelen “Migramah” kelimesinden türediği biliniyor. Araplar 13. yüzyılda develeri sıcaktan korumak için tekstilleri ipler ve püsküller ile süsleyerek şallar hazırlarmış. Makromenin temellerinin bu dönemde atıldığı düşünülüyor. Makrome daha sonra İspanya’ya, İtalya’ya ve oradan da tüm Avrupa’ya yayılır. 19. yüzyılda ise Amerikalı ve İngiliz gemiciler tarafından geliştirilir. Gemiciler hamak, çan püskülü, kemer yapımı gibi birçok alanda makrome tekniklerini kullanır, geliştirir ve bu tekniğe “Square Knot” adını verir. Aynı dönemde makrome ev ve bahçe dekorasyonunda da yerini alır.  Gemicilerin “Square knot” olarak adlandırdığı, bugün kare düğüm olarak dilimize geçen teknik, makromenin temel düğüm türlerinden biridir. Zamanla popülerliğini kaybeden makrome 1970’li yılların başında  ev dekorasyonundan giyime, aksesuara kadar birçok alanda yeniden popüler hale gelir, okullarda ders programları kapsamında yerini alır. Günümüzde ise takı tasarımında, giysilerde, aksesuarlarda, iç ve dış mekan tasarımlarında modern yorumu ile tekrar karşımızda!

Eğitmen: Stay Up Late
İlişkili Sergi: Parajanov - Sarkis ile

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Pera Müzesi Öğrenme Programları Pera Çocuk Atölyeleri

2019-01-31
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Öğrenme, 9 Şubat - 9 Mart 2018 tarihleri arasında, Pera Çocuk Öğrenme Programları kapsamında 4-6 ve 7-12 yaş gruplarına yönelik çeşitli atölyeler düzenliyor.

“Zaman Değişmeli” sergisi kapsamındaki atölyelerde geri dönüşüm malzemelerinden üç boyutlu tasarımlar ve lentikular baskı gibi teknikler kullanılıyor. Katılımcılar duygularını tanıyarak zamanı ve çeşitli teknolojileri sorguluyor. “Parajanov - Sarkis ile” sergisi kapsamında ise filmlerinden ve kolajlarından yola çıkarak, ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un eserlerini sahne tasarımı ve kolaj tekniği üzerinden yeniden yorumluyor, filmlerin oluşumunu inceliyoruz. Atölyelerde resim, kaftan tasarımı, fotoğraf makinesi yapımı, sahne tasarımı, kukla yapımı, çiçek dürbünü teknikleri ile hama boncuk ve çeşitli geri dönüşüm malzemeleri aracılığıyla sinemaya meraklı olanlara keşif alanı sunuyor. 

4-6 yaş
Sahne Senin: Kuklanı Yarat, Oyuna Başla!
Küp Küp Duygular
Çiçek Dürbünü
Zaman Elimizde: Fotoğraf Makinesi

7-12 yaş
Akordiyon Portreler
Boncuk Boncuk: Kaftan
Kontenjan: 10 kişi 
Süre: 2 saat 

PERAkart aile ile %50 indirimli! 
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Pera Müzesi Öğrenme Programları Yarıyıl Tatili Atölyeleri

2019-01-19
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Öğrenme, 19 Ocak - 1 Şubat 2019 tarihleri arasında, Yarıyıl Tatili Öğrenme Programları kapsamında 4-6 ve 7-12 yaş gruplarına yönelik çeşitli atölyeler düzenliyor.

“Zaman Değişmeli” sergisi kapsamındaki atölyelerde hem beden çalışmaları yapılıyor hem de maker, felsefe, geri dönüşüm malzemelerinden üç boyutlu tasarımlar ve lentikular baskı gibi teknikler kullanılıyor. Katılımcılar duygularını tanıyarak zamanı ve çeşitli teknolojileri sorguluyor. “Parajanov - Sarkis ile” sergisi kapsamında ise filmlerinden ve kolajlarından yola çıkarak, atölyelerde ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un eserlerini, sahne tasarımı ve kolaj tekniği üzerinden yeniden yorumluyor,  filmlerin oluşumunu inceliyoruz. Atölyeler kolaj, resim, sahne tasarımı, kukla yapımı, çiçek dürbünü teknikleri ile hama boncuk ve çeşitli geri dönüşüm malzemeleri aracılığıyla sinemaya meraklı olanlara keşif alanı sunuyor. 

4-6 yaş
Sahne Senin: Kuklanı Yarat, Oyuna Başla!
Küp Küp Duygular
Şans Totemim

9-12 yaş
Değişim ve Zaman: Felsefe Atölyesi  

7-12 yaş
Dijital Sörf Oyunu
Film Makinesi
Akordiyon Portreler
Yırt, Kopar, Birleştir: Sanatçı Gökçe İrten ile Kolaj Atölyesi
Kaykay Parkı
Dans ve Hareket Atölyesi

Kontenjan: 10 kişi 

PERAkart aile ile %50 indirimli!

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.trBİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Pera Müzesi Öğrenme Programları Pera Yetişkin Atölyeleri

2019-01-04
00:00
BİLET SATIN AL

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 4 Ocak - 8 Mart 2019 tarihleri arasında, yetişkinlere yönelik çeşitli atölyeler düzenliyor.

“Zaman Değişmeli” sergisi kapsamındaki atölyelerde sanat terapisiyle iç dünyamızı keşfetme şansı buluyor, felsefeyle zamanı ve hayatımızdaki etkilerini sorguluyor, sanatçı Güneş Terkol eşliğinde ise zamanın sesini keşfediyoruz.

“Parajanov - Sarkis ile” sergisi kapsamında ise sanatının bir başka yüzüne, kolaj ve desenlerine dikkat çeken ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un film dekorlarının ve estetik anlayışını makrome tekniğiyle yorumluyoruz."

18+ Atölyeleri
Makrome Atölyesi Zamanın Neresindesin?: Sanat Terapisi Atölyesi
Zaman Şimdi: Felsefe Atölyesi Zamanın Sesi: Ses Atölyesi, Sanatçı Atölyesi: Güneş Terkol

Kontenjan: 10 kişi 
Süre: 2 saat 
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Partiye Hazırım!: Konfeti ve Minyatür Ağaç Tasarımı

2018-12-22
00:00
BİLET SATIN AL

"Yeni yılı ışıltı yağmuru ile karşılıyoruz!

İki aşamalı atölyemize parlak kağıt parçaları ve geri dönüşüm malzemeleriyle konfetimizi tasarlayarak başlıyoruz. Ardından kağıt kesme sanatı tekniğiyle yılbaşı ağaçlarımızı renkli kartonlarla üç boyutlu şekilde hazırlayarak led mumların üzerine yerleştiriyoruz. Yeni yıl kutlamalarında mekanı aydınlatmaya eğlenceli bir alternatif yaratıyoruz."

Yaş: 7-12
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 1,5 saat
PERAkart aile ile %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

22 Aralık Cumartesi 13:00-14:30
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!

resim

Pat Çat Konfeti ve Sihirli Ağaç

2018-12-22
00:00
BİLET SATIN AL

"Yeni yıl kutlamalarımızda sevdiklerimize sürprizler yapmak için önce üç boyutlu kartpostallar hazırlayarak başlıyoruz.

Ardından karton bardak ve balon kullanarak parti konfetimizi tasarlıyoruz. Eğlenceli konfetimizi basınçlı havayla patlatıp, bulunduğumuz mekana parıltı kattıktan sonra, sihirli değneğimizle yeni yıl dileklerimiz üzerine oyun oynuyoruz."

Yaş: 4-6
Kontenjan: 10 kişi
Süre: 1,5 saat
PERAkart aile ile %50 indirimli!
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

22 Aralık Cumartesi 11:00-12:30
BİLETLER İÇİN TIKLAYIN!