Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

 

Nil Pasajı (Fransız Geçidi)

Suriye Pasajı’nın sol taraftaki çıkışında yer alan Gönül Sokağı'nı Nil Pasajı Asmalı Mescid Sokağı'na bağlar. Pasaja bitişik olan bina, daha önceleri "Courier d’Orient" yönetim yeri imiş ve padişahın iradesi ile kurulmuş. İşte bu gazetenin yanındaki pasaj önce iki katlı olarak yapılmış ancak 1950 yılında onarılmış ve bir de kat ilave edilmiş. 1955 yılında “T.T.O.K." ve "Çardaş Lokantası” burada faaliyetlerine devam etmişler. Pasaja Fransızca gazeteden dolayı önceleri “Fransız Geçidi” denmiş, daha sonra burada açılan “Nil” isimli lokantadan ötürü pasaj bu isimle de bilinir olmuş. Bina önce Zarifi Ailesine ait iken el değiştirmiş; daha sonra otele dönüştürülerek “Turing Palas” olmuş. Otel olduğu yıllarda burada bir Rum Kulübü bulunmakta idi.

Bina Asmali Mescid Sokağı'ndan zemin ve üzerindeki üç katlı görünüşü ile algılanır. Zemin katında sağlı sollu dükkânların yer aldığı pasaj yer alır. Binanın cephesi zemin kat silmesine kadar kesme taş kaplıdır. Kat pencerelerinde çift merkezli kemerler yer alır. Pencere aralarına ise pilastırlar konulmuştur. Binanın diğer cephesi ise hiçbir özellik taşımamaktadır.

Meşrutiyet Caddesi'ni Saka Selim Çıkmazı ile Caddesi'ne bağlayan pasajı içeren bina mimar Mongeri'nin eseridir. Yapıldığı 1911 yılında adı Leonardo Pasajı iken 1940 yılında Topaloğlu Pasajı olarak değiştirilmiştir. Günümüzde binanın adı Yakup Bey Apartmanı'dır. Bina, zemin ve üzerindeki dört kattan oluşmaktadır. Binanın ön cephesi zemin katında iki pilastrın arasında yer alan giriş kapısı ve bir dükkân bulunmaktadır. İki konsol ile taşıtılmış köşeleri yuvarlak çıkma üç kat boyunca devam eder ve son katta balkona dönüşür. Binanın içinde girişten itibaren diyagonal döşemeler dikkati çeker. Pasajın içindeki beş basamaktan çıkıldıktan sonra geçit bir galeriye dönüşür. Katlar boyunca oluşan bu aydınlığın üzeri camekân ile örtülüdür. Pasaj galeriden sonra tekrar daralarak Saka Selim Çıkmazı'na ulaşır.

Bina, metruk olup, hemen yanında yer alan lokanta ve gece kulübünden gelebilecek yangın tehlikesi nedeni ile konut olarak kullanılmamaktadır.