Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

1883-1885 tarihleri arasında inşa edildiği sanılan bu binanın yerinde, eskiden, 1874’te tamamlanan ilk metro binası bulunuyordu.
İstiklâl Caddesi’nin aşağı ucunda yer alan Tünel Pasajı süs bitkileriyle donatılmış yoluyla, kafeleriyle, zarif dükkânlarıyla ziyaretçilerine çok hoş bir atmosfer sunar.

Tünel Meydanı, Ensiz Sokak ve General Yazgan Sokak arasında uzanan üç kapılı pasajınyapım tarihi ve mimarı tam olarak bilinmemektedir. Ancak çatı katı pencerelerinde yer alan 1883-1885 tarihlerinden yola çıkılarak bu tarihler arasında inşa edildiği sanılmaktadır. Öncesinde ise burada, 1874’te tamamlanan ilk metro binası bulunuyordu.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında binanın mülkiyeti, ismi kaynaklarda zikredilmeyen bir Musevivatandaşa aitti. Ancak Varlık Vergisi sonrasında bina el değiştirmiştir. Beş katlı binanın zemin katı dükkânlara ayrılmıştır. Üst katlar ise apartman dairesi olarak tasarlanmıştır.

Bu nedenle yapıya uzun süre “Tünel Apartmanları” denilmiştir.  Ancak 1960 ve 70’lerde devam eden restorasyonlar sırasında bu apartman daireleri dükkân şeklinde yeniden düzenlenmiştir. Bu sebeple, dışı bir değişim geçirmemesine rağmen içi ciddi anlamda değişmiştir. Bugün Tünel meydanının en merkezi noktalarından birinde bulunan pasajın zemin katında ağırlıklı olarak müzik âletleri ve hediyelik eşya satan dükkânlar bulunur.İçeride ise daha çok hukuk büroları, sigorta acenteleri ve mali müşavirlik gibi konularla uğraşan ofisler yer alır.