Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Dönemin ünlü restoran işletmecisi Mıgırdıç Tokatlıyan tarafından 1909 yılında açılan Tokatlıyan Oteli,Pera Palas’ın en ünlü rakibiydi ve pek çok ünlüyü ağırlamıştı; 1958’de işhanı oldu.

İstiklâl Caddesi’nde Solakzade Sokağı ile Çiçek Pasajı arasında yer alan Tokatlıyan Oteli, dönemin ünlü restoran işletmecisi MıgırdıçTokatlıyan tarafından 1909 yılında açılır. Asansörlü, kaloriferli 160 odalı Tokatlıyan Oteli, Avrupa’dan getirilen yemek takımları ve mobilyaları ile kısa zamanda ünlenir ve Avrupa’nın seyahat yayınları bu otelden bahsetmeye başlar. Tokatlıyan-Pera Palas arasındaki rekabet de böyle doğar.

Tarabya’da yazlık şubesi de açılmış olan otel önce MıgırdıçTokatlıyan, ardından da damadı tarafından işletilir. Üstü yelpaze biçimli cam alınlıklı kapısı ve geniş vitrinli pencereleriyle dikkat çeken otel aynı zamanda dönemin balolarına, düğünlerine, çaylarına ev sahipliği yapan lokantası ile bir zamanların en ünlü eğlence mekânlarından biri olur.

Tokatlıyan’ın konukları arasında Abdülhak Hâmid Tarhan, Ercüment Ekrem Talu, Yahya Kemal Beyatlı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Rasim, Sait Faik Abasıyanık gibi birçok ünlü isim yer alır. Troçki’den Josephine Baker’a kadar çok sayıda ünlüyü ağırlayan otel, 1947’de el değiştirerek Konak Oteli adını alır. Eski görkemli günlerini bir daha yakalayamayan otel, 1958 yılında kapanarak iş hanı ve pasaja dönüştürülür. Otelin Tarabya'daki şubesi de Boğaz'ın en görkemli yapılarından biriydi. 1954'te yanarak yıkıldı ve yerine Büyük Tarabya Oteli yapıldı.