Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Tophane’den Cihangir’e doğru çıkan Kadiriler Yokuşu’nda yer alan ve halk arasında Tekke Camii olarak da bilinen Hacı Pîrî Camii, Kadiriler için önemli bir merkezdir. Tekke 1600’lü yılların başında kurulmuş. Daha sonra yanına cami ve ek binalar yapılmış. Tekkenin kurucusu İsmail Rûmî Hazretleri 1631 yılında vefat edince tekkeyle cami arasındaki türbeye defnedilmiş. 
Geniş bir arazi üzerinde kurulu olan tekke ve cami yangınlardan çok çekmiş. 1765’teki yangında harap olmuş ve yeniden yapılmış. 1823 yılında büyük Tophane yangınında tekrar harap olmuş ve Sultan 2. Mahmut döneminde yeniden inşa edilmiş. Son olarak 1997’de yandı. Geriye sağlam olarak sadece minaresi kaldı. Cami o tarihten beri dört duvar halinde harabe bir vaziyette duruyor. Ancak yakın zamanda restore edilecek. Çalışmalar fotoğrafı çektiğim tarihte avlu girişinde başlamıştı.
Hacı Pîrî Camii ve Kadiriler Tekkesi’nin giriş kapısı yanında Topçubaşı İsmail Ağa tarafından 1731’de biryaptırılan güzel bir çeşme var. Çeşmenin suyunu 1. Mahmud’un annesi Saliha Sultan getirtmiş. Bu yüzden Saliha Sultan Çeşmesi olarak da biliniyor. (22/ 01/ 2013)