Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Cenova kökenli Ignazio Corpi tarafından 1873’te İtalyan mimar Giacomo Leoni’ye inşa ettirilen bu görkemli konak, 1883-2003 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin temsilcilik binası olarak kullanıldı.

İstiklâl Caddesi’nin paralelindeki Meşrutiyet Caddesi üzerinde yer alan Palazzo Corpi ya da “Corpi House”, 1883-2003 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin önce elçilik, daha sonra başkonsolosluk binası olarak kullanıldı. Konağın ilk sahipleri olan Corpiler, bir İtalyan Katolik ailesiydi.

19. yüzyılın ilk yarısında Cenova’dan gelerek İstanbul’a yerleşmişlerdi. Ailenin reisi, güçlü bir gemi imalatçısı olan Ignazio Corpi, 1873’te İtalyan mimar Giacomo Leoni’yi İstanbul’a getirerek kişisel ikâmeti için bu konağı inşa ettirdi. Yapının içindeki freskolar da İtalya’dan gelen mimarların eseridir. Freskoların konusu genellikle Yunan ve Roma mitolojilerinden seçilmiştir.

Binanın 1882’de tamamlanmasından kısa bir süre sonra Ignazio Corpi ölür. Yeğenleri bu yapıyı Amerikan hükümetine elçilik binası olarak kiralar. Bu, ABD’nin Avrupa’da ilk, dünya çapında da ikinci temsilcilik binasıdır. 1907’de Amerikan hükümeti konağı satın alır ve binanın girişine, üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nin simgesi olan kartal figürünün oyulduğu bir taş yerleştirir.

1937’de Amerikan Büyükelçiliği Ankara’ya taşınınca Palazzo Corpi, ABD başkonsolosluğu olarak kullanılmaya başlar. 2003 yılında başkonsolosluk İstinye’ye taşınır. Palazzo Corpi, 2014 yılından bu yana, Londra merkezli uluslararası bir sosyal kulübün İstanbul’daki merkezi olarak işlevini sürdürmektedir.