echo $theme;
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

​Tarihçe

Galata’da yerleşik Rumların, 1804’ten Önceki yıllarda bağlık olan Galatasaray’a doğru kaymasıyla, zaman içinde bölgede yaşama birimleri oluşmuştur. Ancak, henüz bölgede Rumlarla ilgili bir kilisenin varlığına ilişkin bir bilgİ yoktur. Cemaatin, bu dönemde Galata’daki Panayia Kaphatiani Kilisesi’ne gittiği bilinmektedir.

On sekizinci yüzyılın sonunda, bölgede hiç kilise bulunmadığını açıklayan Sarkis Sarraf Hovhannesyan, Osmanlı yönetiminin İzniyle “yeni ve güzel bir kilise” inşa eden Rumların, 15 Ağustos 1804 tarihinde kiliseyi “Aya Panaia” adına kutsadıklarını kaydeder. Hovhannesyan, kilisenin iki girişinden birinin Beyoğlu’na çıkan dört yola açıldığını, arka tarafta Tepebaşı’ndaki Katolik Mezarlığı’na bakan diğer girişin ise Kasımpaşa yönüne açıldığını belirtir.

Galatasaray Panayia Kilisesi, kitabesine göre 18 Eylül 1804 tarihinde temelden inşa edilmiştir. Gedeon, Dimitri Muruzis’e dayanarak, kilisenin Padişah III. Selim’in (1789-1807) fermanıyla kurulduğunu ifade eder. Kiliseye ait olduğu tespit edilen 1804 tarihli üç farklı mühür üzerinde, “Meryem’in Tapınağa Sunuluşu” tasviri yer almaktadır.

Kilisede bulunan ve kaynak belirtilmemekle birlikte, mevcut veriler çerçevesinde kabul edilebilir görülen bir bilgi notunda, kilisenin temellerinin Dimitri Muruzis, Dimitri Shinas, Skarlatos Sevastopulos, Efstratios Petrokokkinos tarafından atıldığı kaydedilir. Başlangıçta tek nefli, basit ve bezemesiz bir yapı olduğu belirtilen kilisenin, Sultan II. Mahmut döneminde (1808-1839) verilen bir izinle, 1851 yılında iki yanda genişletildiği ve çatısının yenilendiği kaydedilmektedir.

Kilisenin 1860 yılında yanlarda tekrar genişletildiğinin belirtildiği bilgi notunda, aynı tarihte ikonostasion ve ambon ile örtüdeki Pantokrator İsa tasvirinin de yapıldığı; on beşinci yüzyıldan kalma Meryem ikonasının ise güneydoğu köşede korunduğu ifade edilmektedir. Aynı nota göre, kilise 1875, 1890, 1904 Yıllarında da küçük onarımlar geçirmiştir. Kilisenin, 18 Eylül 1904 tarihli bir kitabesi vardır. Kilisedeki tasvir 'ler ve bezemeler, 1945 yılında Harilaos Ksantapulos tarafından yenilenmiştir.

Galatasaray’da bulunan ve Meryem’in Tapınağa Sunuluşu (Panayia Eiosodoion)’na ithaf edilmiş olan kilise, Rum Ortodoks Patrikhanesi tarafından hazırlanan listede “Galatasaray Panayia Rum Ortodoks Kilide yapıldığı; on beşinci yüzyıldan kalma Meryem ikonasının ise güneydoğu köşede korunduğu ifade edilmektedir. Aynı nota göre, kilise 1875, 1890, 1904 yıllarında da küçük onarımlar geçirmiştir. Kilisenin, 18 Eylül 1904 tarihli bir kitabesi vardır. Kilisedeki tasvirler Ve bezemeler, 1945 yılında Harilaos Ksantapulos tarafından yenilenmiştir.

Galatasaray’da bulunan ve Meryem’in Tapınağa Sunuluşu (Panayia Eiosodoion)’na ithaf edilmiş olan kilise, Rum Ortodoks Patrikhanesi tarafından hazırlanan listede “Galatasaray Panayia Rum Ortodoks Kilisesi” adıyla yer almıştır. Kilisenin ithaf edildiği Panayia, İsa’nın annesi Meryem’in, Doğu Kiliseleri’nde kullanılan adıdır. Davud sülalesinden İoakim ve Anna’nın çocuğu olan Ve uzun zaman çocuk sahibi olamadıkları için Tanrı’ya adadıkları Meryem, şükran ifadesi olarak küçük yaşta tapınağa sunulur. Konuya ait tasvirlerde, Meryem anne ve babasının yanında, küçük bir çocuk olarak tapınaktaki rahip ile birliktedir. Kilise günü, 21 Kasım’dır.