echo $theme;
Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Barış Vahası anlamına gelen bu anlamlı ismi taşıyan sinagoglara İstanbul tarihinin eski dönemlerinde de rastlanır. Günümüz Neve Şalom Sinagogu ise Birinci Karma Musevi İlkokulu tören salonundan dönüştürülerek inşa edildi.

Ana bina, Lakerdacı Sokak'taki girişten eğitime açılırken sadece tören salonu, zaman zaman ibadete tahsis edilmeye başlandı. Galata-Beyoğlu Musevi Cemaati Temmuz 1949'da salonun tamiri için bir ön karar alarak bir inşaat komisyonu teşkil etti ve inşaat iznini aldı. İlk olarak ünlü İtalyan mimar Denari'ye müracaat edildiyse de o sıralarda İstanbul Teknik Üniversitesi'nden yeni mezun olan iki Yahudi genci, Elio Ventura ve Bernard Motola, böylesine anlamlı bir yapının ancak hissedilerek meydana getirilebileceğini, kendilerine de bir fırsat verilmesi gerektiğini ısrarla savundular. Altı aylık titiz bir çalışma sonucu hazırladıkları projeyi bir kokteyl düzenleyerek sunan Ventura ve Motola, Yönetim Kurulu'nun o anda verdiği bir kararla bu inşaatla görevlendirildiler. 8 tonluk bir avizeyi taşıyacak kadar dayanıklı, ancak aynı zamanda görkemli ve hafif kupoľ’un (kubbe) resimlerini kendileri çizdi, hesabını ünlü Badin yaptı ve meşhur kartonpiyerci Garbis tarafından döküldü. Vitraylar Güzel Sanatlar Akademisi'nde cizildi, özel camları İngiltere'den ithal edildi. Tüm mermer bölümler tamamen oniksden hazırlandı. O gün için büyük bir meblağ sayılan 300.000 TL.na mal olan sinagog 25 Mart 1951 Pazar sabahı görkemli bir törenle hizmete girdi. Büyük Hendek Caddesi'ne cephesi olmayan, dar bir geçitten girilip çıkılabilen bir konumda olan sinagog önünde bulunan 4 katlı kargir bina 1952 yılında satın alındı ve 1960 yılında alınan izinle yıkılarak ön cephe inşaatı tamamlandı.

Toplumdaki tüm dini görevlerin rahatlıkla yapılabildiği en büyük ve ferah sinagog olan Neve Şalom Cumartesi ve Bayram günleri duaya açık olup hafta içi günlerde sabahları - önceden izin almak kaydıyla - ziyaret edilebilmektedir.