Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Galata'da, Bankalar Caddesi'ne paralel olarak uzanan Eski Banka Sokağı üzerinde ver alan Saint Pierre Hanı 1771-1775 arasında 1768-1784 yıllarında İstanbul'da görev yapmış olan Fransa Elçisi Comte de Saint Priest tarafından yaptırılmıştır. Saint Pierre Hanı'nın ön cephesinde görülen mermer bir levhada ünlü Fransız Şair André Chénier'nin bu binada doğduğu belirtilse de bu doğru değildir; büyük ihtimalle ünlü Fransız şairin doğduğu ev, 1771'de Galata'da çıkan büyük yangından önce Saint Pierre Hanı'nın yerinde bulunan ahşap binalardan biriydi.

Saint Pierre Hanı bir kaç yapıdan oluşur. Yapıların hepsi kesme taştan kâgir olarak inşa edilmiştir. Gayet sade olan ön cephesindeki yuvarlak kemerli pencerelerin orijinal olduğu tahmin edilmektedir. Bu cephenin yegâne süsü olan üç arma (ikisi Comte de Saint Priest'e ait asalet arması, biri de Fransa Kralı'na ait devlet arması) halen orijinal halini korumaktadır. Hani oluşturan yapılardan Eski Banka Sokağı ile Galata Kulesi Sokağı'nın kesiştiği yerde bulunanı 1772'de yapılmıştır. Buna bitişik olan binalardan banka ve lojman olanı 1771'de, tüccarlara mahsus depo olan iki bina ile Voyvoda Caddesi'ne dönen kösedeki yapı da 1775'te inşa edilmiştir. İki katlı ve avlusuz olarak inşa edilmiş olan hanın ikinci katı üzerine 1863'ten sonra ilave edilen üçüncü katın duvarı tuğla örgülü olup, üzeri sıvalıdır.

Uzun yıllar Fransız tüccarlarına ve onların bankacılık işlerine merkezlik yapan Saint Pierre Hani, 1863'te Osmanlı Bankası'nın kuruluş yeri olmuştur. Bu nedenle binanın cephesinde ve içinde bazı değişiklikler yapılmış, üçüncü kat da bu dönemde ilave edilmiştir. Osmanlı Bankası'nın hanı terk etmesinden sonra buradaki mekânlar, büro olarak kullanılmıştır. Ticaret yıllıklarındaki bilgilere göre 19. yüzyılda Constantinople Barosu ve İtalyan Ticaret Odası da bu binadaydı. Uzun zamandan beri tarihi değeriyle hiç de bağdaşmayan birtakım atölye ve imalathanelere ev sahipliği yapan Saint Pierre Hanı, bugün çok harap bir durumdadır.