echo $theme;
Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Bu senin işletmen mi?
Bilgilerinin güncel olmasını sağla. Lütfen yeni müşteri bulmak için ücretsiz araçlarımızı kullan.

Tünel’in ve Cer Binasının inşaatı Fransız mühendis Eugene Henri Gavand’ın girişimleriyle başlar. İstanbul’a turist olarak gelen Gavand, dönemin ticaret ve bankacılık merkezi Galata ile sosyal hayatın kalbinin attığı Pera’yı birbirine bağlayacak bir demiryolu projesi hazırlayarak Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Han’ın huzuruna 
çıkar. 

1869 yılında kendisine imtiyaz verilerek çalışmalarına başlar ve 1874 yılında bina Gavand tarafından büyük oranda bitirilir. Böylece 1875 yılında Tünel’in açılışı ile beraber Tünel’in teknik binası olan Cer Binası da hizmete girer. 

Zaman içerisinde isim ve malik değişiklikleri olsa da günümüze kadar Cer binası Tünel Hattı’nın teknik yapısı olarak kullanılmaktadır.

Bodrum Kat, zemin kat, 2 normal kat ve çatı katından oluşan yapının 2 cephesi bulunmaktadır. Ana girişi Tünel Meydanı Sokağı’ndan sağlanan yapının Ensiz Sokak’a açılan fakat kullanılmayan bir başka kapısı daha bulunmaktadır. Dolu tuğla ve taş ile yapılan binanın döşeme sistemi voltadır. 30 metreyi aşan bacası da tuğladan yapılmıştır. Cephelerde görülen örgü tuğla vurgusu binanın en belirgin mimari özelliğidir. 

Kelime anlamı olarak çekmek, sürükleyerek götürmek anlamına gelen Cer Binası, 142 yıldır Dünya’nın 2.;Türkiye’nin ise ilk metrosu olan Tünelin yükünü sırtlamaktadır.