Gravür Sanatı Üzerinden Tarihimizi Daha İyi Öğrendik

Gravür Sanatı Üzerinden Tarihimizi Daha İyi Öğrendik

26 Mayıs 2016 Perşembe
Geçmişten Günümüze İstanbul Gravürleri Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde sanatseverlerle buluştu. Serginin açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bugün gençlerimizin gravür tekniği üzerinden, kendi sanatımızı, modern yaklaşımları da içine katarak sürdürmeye çalışıyor olmaları gerçekten çok hoş.” dedi.

İstanbul’un sahip olduğu köklü kültürel mirası ön plana çıkarmak amacıyla İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Baskıresim atölyelerinde “İstanbul” temalı Uluslararası ’Engravist’ Gravür Çalıştayı yapıldı. Akademisyenler ile Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencileri tarafından büyük ilgi gören çalıştayda, "Geçmişten Günümüze İstanbul Gravürleri" konusunda üretilen 107 eser sergilemeye değer bulundu. Geleneksel olarak tekrarlanması planlanan uluslararası ‘ENGRAVİST’ etkinliğinden çıkan eserlerden bir kısmı Mehmet Emin Kahraman’ın küratörlüğünde hazırlanarak, Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde sanatseverlerle buluştu. Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonun da düzenlenen açılış törenine, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra serginin yapımında emeği geçen öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen tören sonrasında incelenen gravürler, katılımcılardan tam not aldı.

“GRAVÜR SANATI ÜZERİNDEN TARİHİMİZİ ÖĞRENDİK”

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Geçmişten Günümüze İstanbul Gravürleri Sergisini gezerek, yetkililerden sergi hakkında bilgiler aldı. Sergi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Demircan, “Gravür sanatını biz Osmanlı tarihinde yabancıların, Osmanlı tarihini, şehir hayatını anlatmak için ortaya çıkarttıkları bir yaklaşım. Bizlerde bunların üzerinden kendi tarihimizi daha iyi öğrendik. Bugün kendi gençlerimizin gravür tekniği üzerinden, kendi sanatımızı, modern yaklaşımları da içine katarak sürdürmeye çalışıyor olmaları gerçekten hoş, tebrik ederim” dedi.

“İSTANBUL’UN SANATSAL TANITIMININ YETERİNCE YAPILMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Beyoğlu Belediyesinin ev sahipliğinde hazırlanan ‘Geçmişten Günümüze Gravürleriyle İstanbul’ sergisinden sorumlu Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarımı Fakültesinde öğretim görevlisi olan Doç. Dr. Lütfi Kaplanoğlu, “İstanbul Büyük bir kent ve bizim göz bebeğimiz. Ben bu kentin yeterince sanatsal tanıtımının yapıldığını düşünmüyoruz. Sanat bir prestijdir, bunu kullanarak tanıtımların daha güzel bir şekilde ülkemizin tanıtımlarının yapılabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.