Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
Hırvatistan ve Türkiye Akdeniz Bağlantıları

Hırvatistan ve Türkiye Akdeniz Bağlantıları

23 Ocak 2019 Çarşamba
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu, Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen ,ressam Miljenko Bengez ‘ ait 24 eserin yer aldığı ‘Hırvatistan ve Türkiye Akdeniz Bağlantıları / Croatia & Turkey Mediterrainan Connections ‘ sergisine ev sahipliği yapıyor!

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu, Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen ,ressam Miljenko Bengez ‘ ait 24 eserin yer aldığı ‘Hırvatistan ve Türkiye Akdeniz Bağlantıları / Croatia & Turkey  Mediterrainan Connections ‘ sergisine ev sahipliği yapıyor!

Sanat, bir fikri veya kavramı ifade etme yeteneği olmadan var olamazdı. Benim işim, kendim ve yaşadığım dünya hakkındaki düşüncelerimi yorumlamanın en iyi yolunu bulmaktır. Bilgi daima değişir. Yarattığım her parça eşzamanlı olarak bir geçmişin, geldiğim yerin, kişisel deneyimimin, ziyaret ettiğim yerlerin ve orada öğrendiklerimin yansıması ve aynı zamanda geleceğimle ilgili gittiğim vizyonumun bir parçası. Resimlerim, Akdeniz'in mimari tarihi ile ve Amsterdam, Paris veya New York gibi birçok şehrin kentsel manzaraları ile ilişkilidir. Bir gün içinde yüzeyler, yapı taşları, ışık değişimleri, yansımalar arasındaki ilişkileri inceleyip, yeniden oluşturarak dikkatin odağını gerçeklikten bilinçaltına değiştiren resimler ürettim. Amacımın bir kısmı, insanların günlük hayatımı etkileyecek çevreleriyle ilgilidir. Doğal dünyanın güzelliğini, rengin parlaklığını ve bana ilham veren alanın genişliğini açıklamak için görsel dili kullanıyorum. Yapmaya çalıştığım şey aslında insanları bazı şeylere yaklaştırmak çünkü sanat paylaşılan bir şey: eğer bir tecrübeyi paylaşmayı bilmiyorsanız sanatçı olamazsınız. Kendimi tek medya veya tarz ile sınırlamıyorum, yapacağım resmin önceden çok net bir fikri oluşmuyor bende. Çoğu zaman resimlerimin oluşması önce renklerle başlıyor, sonra ana öznesi renk olan kompozisyonlara evriliyorlar. Fotogerçekçi değil tasvir eden bir ressamım ben. Sanatçı olarak bazı şeyleri değiştirme hakkına sahip olduğumu düşünüyorum. Bu sanatçı özgürlüğüdür. Sanat duygularımın  sentezidir , bana ilham veren renklerin, kullandığım malzeme ve tekniklerin öznesidir. Öylesine bırakıp bazı şeyleri oluşuna bırakıyorum, doğru ana kadar bekliyorum, dolanıp duruyorum. Resmim bittiğinde ve sergilendiğinde, sanatseverlerin bir an bile önünde durup ona baktıklarında, yarattığım eserin yüzlerindeki yansımasını gözlemlediğim an işimi iyi yaptığımı hissediyorum.

Miljenko BENGEZ
Ressam

MILJENKO BENGEZ

80'lerin başında resim sanatıyla uğraşmaya başlayan Miljenko Bengez 1954 yılında Zagreb, Hırvatistan'da doğdu. 1984 1989 yılları arasında Profesör Vilim Svecnjak'ın atölyesinde yağlı boya resim sanatı okudu. 1987 yılında Slovenya Ljubljana'da ilk solo sergisini gerçekleştirdi. 1990 yılında Bengez, İtalya'nın Floransa şehrine giderek Campo del Restauro'da Profesör  Paseri'sin "Lorenzo de Medici"deki stüdyosunda resim restorasyonları programına başlayıp başarıyla tamamladı. Öğrenimini tamamladıktan sonra 2000 yıllara kadar kalacağı New York'a gider ve S.E. Feinman’s Fine Art Galerisinin uzun soluklu işbirliği teklifini kabul eder. Bu dönemde  ABD, İtalya ve Hırvatistan'da müşterek ve kişisel birçok sergi düzenlemiştir. 1997'den bu yana İtalya Milano'daki L'Incisione Galerisi'nde yaptığı ipek üzerine baskı düzenleme çalışmaları neticesinde "BENGEZ" adında bir monografi yayımladı. Bugüne kadar Bengez 81'den fazla sergi açmıştır. Eserleri Avrupa, Amerika ve Japon'yadaki birçok özel koleksiyonun parçasıdır. 1994 yılından beri Hırvat Sanatçılar ;Birliği'nin üyesidir.

Bengez güneş ışığının sıcak tonlarını ve denizin o güzel mavi tonlarını resimlerine yansıtan ışığın usta ressamıdır. Detalara eğilmesi ve renkleri cesur bir şekilde kulanıyor olması izleyiciyi etkiler ve ilham verir. Ana fikri genel olarak Akdeniz kıyıları, fransız kafeleri ve New York'un gece hayatı gibi gündelik yaşamdan alır. Bir gün içerisinde, eşsiz kompozisyon yapısını gözlemlemek, sanatçının atmosferi değiştiren küçük renk dokunuşlarını, mevsimsel  nüansları, meteorolojik  gezileri,  ışık değişimlerini ve yansımalarını büyüleci bir şekilde ifade etmiştir.

BAĞIMSIZ / SOLO SERGİLER

1987. LJUBLJANA, Slovenya Klub kulturnih iznanstvenih  radnika

1988. ZAGREB, Hırvatistan Galeri tvornice NikolaTesla                                     

1989. ZAGREB, Hırvatistan Galeri "B.Ogrizović" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Palainovka" LJUBLJANA, Slovenya Klub kulturnih iznanstvenih radnika

1992. NEW YORK, ABD "Art Expo"

1993. ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Studio D" IVANIĆ GRAD, Hırvatistan Galeri DomaKulture

1994. VARAŽDIN, Hırvatistan Galeri "Garestin"BJELOVAR, Hırvatistan Galeri "90" NEW YORK, ABD Galeri "S.E.Feinman FineArts" KRALJEVICA, Hırvatistan Galeri "Ana Katarina" NEW JERSEY, ABD Galeri "That"

1995. PUNAT, Hırvatistan Galeri "Toš" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Studio D"VARAŽDIN, Hırvatistan Galeri "Garestin"

1996. NEW YORK, ABD Galeri "S.E.Feinman FineArts"

1997. SIENA,  İtalya Chiostro die Servi "Beaux Arts" MILANO, İtalya Galeri d’Arte "L’Incisione"LIVORNO, İtalya Torre Medicea Castiglioncello NEW YORK, ABD Gallery "S.E.Feinman FineArts"ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Studio D"

1998. ANCONA, İtalya Galeri "Beaux Arts" CORBETTA, İtalya Galeri d’Arte "L’Incisione"

1999. KOMIŽA, Hırvatistan Galeri gradske knjižnice DUBROVNIK, Hırvatistan Galeri "Ars LongaVita Brevis" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Studio D" NEW YORK, ABD Galeri "S.E.Feinman FineArts" CORBETTA, İtalya Galeri d’Arte "L’Incisione"

2000. ZAGREB, Hırvatistan Galeri knjižnice "VladimirNazor"

2001. DUBROVNIK, Hırvatistan Galeri "Ars LongaVita Brevis" MILANOCORBETTA, İtalya Galeri d’Arte"L’Incisione" POGGIBONSI, İtalya Galeri "Via Maestra 114"

2002. GIULIANOVA, İtalya Galleria "Micati" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Studio D" PADOVA, İtalya "Artefiera" BOLOGNA, İtalya La Bancarella del Novecento

2003. VIGEVANO, İtalya "La Galleria Capricorno"

2003. POTENZA, İtalya Galeri "Tekne" COSENZA,  İtalya Centro D’Arte "La Bussola" SAN VITO AL TAGLIAMENTO, İtalya Galeri "Chiesa Di San Lorenzo" KRK, Hırvatistan Galeri  "Stanić" PORTO S. GIORGIO, İtalya Galleria "Arte & Mestiere" ROMA, İtalya Galleria "Vittoria"

PONTEVICO, İtalya Galleria Ermanno Pini "Arte Moderna"

2004. MILAZZO, İtalya "Caruso Gallery" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Mala" LANCIANO, İtalya Galleria d’arte  "La Nuova Forma" MONTAGNANA, İtalya Galleria "Altobello"

2005. DUBROVNIK, Hırvatistan Galeria "Talir"

2006. DUBROVNIK, Hırvatistan Galeri "Klarisa" VERONA, İtalya Galleria "Incornici Arte"

2007. NIN, Hırvatistan Galeri "Višeslav" SPLIT, Hırvatistan Galeri "Kula" PORTOBUFOLE, İtalya Galleria "Casa Gaia da Camino"

2008. KRK, Hırvatistan Galeri "Stanić" LABIN, Hırvatistan Galeri "Alvona" TUČEPI, Hırvatistan Galeri "KUS NJEGA"

2009. VERONA, İtalya Galleria "Picma Arte" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Ericsson Nikola Tesla" CHIETI, İtalya Galleria "Di Nardo"

2010. VARAŽDIN, Hırvatistan Gradski Muzej Varaždin STRA, (VE), İtalya  "Museo Nazionale di Villa Pisani" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Mona Lisa"

2011. PADOVA, İtalya  ArtePadova

2012. ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Ulrich" RIJEKA, Hırvatistan "Galeri Bruketa"

2013. PESCARA, İtalya Galeri "Rosanna d'Adamo" FORT LAUDERDALE, ABD "Artist Haven Gallery" MALINSKA, Hırvatistan "Galeri sv. Nikole" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Kerubin"

2014. TUČEPI, Hırvatistan Galeri "KUS NJEGA" BLED, Slovenya "Galeri 14" ZAGREB, Hırvatistan "Galeri knjižnice Tin Ujević" ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Osmjeh"

2015. TROGIR, Hırvatistan Muzej Grada Trogira ANZIO, İtalya   Galleria d’Arte "La Fenice"

2016. PADOVA, İtalya "CD Studio D'arte" VERONA, İtalya "SmArt Gallery"  ZAGREB, Hırvatistan Galeri "Ericsson Nikola Tesla"

2017. CARMAGNOLA, İtalya “La Saletta d'Arte”

2018. TORINO, İtalya "Il Torchio di Porta Romana" PARIS, Fransa Galeri "Mona Lisa"

Sergi takvimi: 14 Şubat-5 Mart 2019
Açılış Tarihi: 26 Şubat 2019
Saat: 18:30
Yer: Beyoğlu Belediyesi  Başkanlık Binası Sergi Salonu