Hz. Mevlana Bu Coğrafyanın Vicdanıdır

Hz. Mevlana Bu Coğrafyanın Vicdanıdır

23 Aralık 2015 Çarşamba
Beyoğlu Belediyesi’nin, hoşgörü okyanusu Hz. Mevlana’nın vefatının 742. Yıldönümü münasebetiyle düzenlediği Şeb-i Arus programında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bugün insanlığın Hz. Mevlana’nın duruşuna ihtiyacı var. Bu duruş olmadığı için Aylan bebeklerin masum bedenleri kıyılara vurmaktadır. Bu duruş olmadığı için yeryüzünde milyonlarca mülteci sığınacak limanlar aramaktadır. Türkiye, insanlığın bu acı günlerinde bütün dünyadan ayrışıyor, insanlığın vicdanı olmayı başarıyorsa bu duruşa sahip olduğundandır. İlham aldığı Mevlanalar sayesindedir” dedi.

Beyoğlu Belediyesi’nin, hoşgörü okyanusu Hz. Mevlana’nın vefatının 742. Yıldönümü münasebetiyle düzenlediği Şeb-i Arus programında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bugün insanlığın Hz. Mevlana’nın duruşuna ihtiyacı var. Bu duruş olmadığı için Aylan bebeklerin masum bedenleri kıyılara vurmaktadır. Bu duruş olmadığı için yeryüzünde milyonlarca mülteci sığınacak limanlar aramaktadır. Türkiye, insanlığın bu acı günlerinde bütün dünyadan ayrışıyor, insanlığın vicdanı olmayı başarıyorsa bu duruşa sahip olduğundandır.  İlham aldığı Mevlanalar sayesindedir” dedi.

Beyoğlu Belediyesi, büyük İslam âlimi ve mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri’ni vefatının 742. Yıldönümünde de unutmadı. Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen Şeb-i Arus programı, Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası'nda, ünlü Türk ressam, enstalasyoncu ve illüstrasyoncu İsmail Acar'ın eserlerinden oluşan İsmail Acar Şeb-i Arus Sergisi’nin açılışıyla başladı. Sergi açılışının ardından Galata Mevlevihane’sine geçilerek konuklara ‘Mevlevi Pilavı’ı ikram edilen program, Galata Mevlevihane’sinde özel olarak düzenlenen Sema Mukabelesiyle son buldu. Programa, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu İlçe Kaymakamı Osman Ekşi, İlçe Müftüsü Aydın Yığman, farklı dinlere mensup dini cemaat liderleri, iş, sanat, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı.

YUNUS EMRE'NİN ‘ÂŞIKLAR ÖLMEZ’ DEDİĞİ BU OLSA GEREK

Başkan Demircan programda yaptığı konuşmada, 742 yıl sonra da binlerce yerde milyonlarca insanın Hz. Mevlana'nın feyzinden istifade etmek için seferber olacağını söyleyerek, “Yunus Emre'nin ‘Aşıklar Ölmez’ dediği bu olsa gerek. Hz. Mevlana’nın Hakka yürüyüşü bizim bildiğimiz ölümden başka bir şey. Zira Hazret yaşadığı dönemde olduğu kadar hayatın içinde yanı başımızda. Böyle bir ömür iksirinden içmek bizlere de nasip olsun, varlığıyla halen gönüller fetheden Mevlana'ya bin selam olsun. Hz. Mevlana bu coğrafyanın vicdanıdır. Kur’an’dan aldığı ilhamla İslam ve insanlık davetçisidir. Duruş sahibidir. Sükunetlidir. İmanı, başka bir deyişle aşkı sarsılmazdır.” dedi.

MEVLANA DURUŞ OLMADIĞI İÇİN AYLAN BEBEKLERİN BEDENLERİ KIYILARA VURMAKTADIR

Bugün insanlığın Hz. Mevlana’nın duruşuna ihtiyacı olduğunu da belirten Başkan Demircan, “Bu duruş olmadığı için Aylan bebeklerin masum bedenleri kıyılara vurmaktadır. Bu duruş olmadığı için yeryüzünde milyonlarca mülteci sığınacak limanlar aramaktadır. Bu duruş olmadığı için sözüm ona insan haklarına titizliğiyle bilinen ülkeler mülteciler geçmesin diye sınırlarına dikenli teller çekmektedirler. Türkiye, Müslümanı, Yahudi’si, Hristiyan’ı, Alevisin, Sünni’siyle insanlığın bu acı günlerinde bütün dünyadan ayrışıyor, insanlığın vicdanı olmayı başarıyorsa bu duruşa sahip olduğundandır.  İlham aldığı Mevlanalar sayesindedir. Bu toparlar Hz. Mevlana’nın yurdudur. Bize yakışan da budur. Milyonlarca misafirimizin olması bundandır” ifadelerini kullandı.

BİZİM AKTIĞIMIZ GÜZERGÂH TA MEVLANA’NIN GÜZERGÂHI OLSUN İNŞALLAH

“Bütün insanlığı Hz. Mevlana duruşunu anlamaya, dünyayı daha yaşanılır yapmak için samimiyetle çalışmaya davet ediyorum. Yaşadığımız günlerde insanlar ve insanlığın nağmeleri maalesef ayrı düşmüş bulunuyor. Bu dili aynı nağmelerde buluşturmak hepimizin boynunun borcudur, Bu borcu eda etmek aynı zamanda Mevlana’nın bize vasiyetidir” diyen Başkan Demircan “İnsanlığın yaşadığı karanlığa, Hz. Mevlana’nın ışığını bugün tutabilirsek, varlığımızı anlamlı kılabiliriz. Hz. Mevlana’nın düğün gecesinde birlikte bulunduğumuz bütün dostlarıma da böyle bir akibet niyaz ediyorum. ‘Su gibi akıp git, ama yatağın belli olsun’ diyor.  Bizim aktığımız güzergâh ta onun güzergâhı olsun inşallah” diye konuştu.