Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
İki Ülke Bir Kamera

İki Ülke Bir Kamera

16 Nisan 2018 Pazartesi
Beyoğlu ile Macaristan’ın Peç şehrinin tüm güzelliklerini bir araya getiren "İki Ülke Bir Kamera" fotoğraf sergisi Macaristan’ın Peç şehrinden sonra Taksim Meydanı’nda ziyaretçilerle buluşuyor!

Beyoğlu ile Macaristan’ın Peç şehrini tanıtan "İki Ülke Bir Kamera" isimli fotoğraf sergisi Macaristan’ın Peç şehrinde bulunan Cella Septichora Visitor Center’de açıldı. Macarların ve Türklerin yoğun ilgi gösterdiği serginin açılışına; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Peç Belediye Başkanı Zsolt Pava, TİKA Budapeşte Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Macaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan Yurtdışındaki Kültür Merkezleri Daire Başkanı Erikat Kozlik, Yunus Emre Vakfı Budapeşte Müdürü Yakup Gül ve çok sayıda davetli katıldı.

Beyoğlu Belediyesi’nin 2009 yılından bu yana Kardeş Belediyesi olan Macaristan’ın Peç Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğü “2 NATIONS 1 CAMERA (2 ÜLKE 1 KAMERA)” projesi ile iki tarihi şehrin güzellikleri aynı sergide buluştu. İki ülke arasındaki yüzyıllara dayanan dostluk ve kardeşliğin yanı sıra tarihi ve kültürel birikimi de koruyarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan proje kapsamında, 14 Macar ve Türk fotoğrafçı Beyoğlu ve Peç şehirlerinin tarihi ve turistik bölgelerini gezerek fotoğrafladılar. Çekilen bu fotoğraflar "İki Ülke Bir Kamera" fotoğraf sergisinde Macarların ve Türklerin beğenisine sunuldu.

2 ÜLKE 1 KAMERA PROJESİ

“2 ÜLKE 1 KAMERA” projesi ilk olarak 2016 yılında Macaristan Ankara Büyükelçiliği öncülüğünde başladı. Macar-Türk ilişkilerinin son dönemde siyasi alanda yoğunlaşmasından sonra ayrıca sivil temaslar ve dostluk ilişkilerimizin daha da güçlenmesi amaçlanarak Ankara ve Budapeşte arasında gerçekleştirildi.

Fotoğraflardan hazırlanan seçkinin 3 Ekim 2016’da Ankara’da, daha sonra 31 Mart 2017’de Budapeşte’de sergi açılışı yapıldı. Aynı projenin Beyoğlu ve Peç şehirlerine uyarlanmış hali de yine Macaristan Ankara Büyükelçiliğinin de destekleriyle gerçekleştirilmiş oldu.