İkinci Itrî Türk Musikisi Ödülleri sahiplerini buluyor

İkinci Itrî Türk Musikisi Ödülleri sahiplerini buluyor

1 Şubat 2016 Pazartesi
Beyoğlu Belediyesi ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’un sesini ve Osmanlı-Türk kültürünün klasik musikisini temellendiren dâhi bestekâr Itrî adına düzenlenen “Itrî Türk Musikisi Ödülleri Töreni’nin ikincisi, Mehmet Barlas ve Oğuz Haksever’in Makam Farkı programı sunumu ile 02.02.2016 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek.


“Itri Türk Musikisi Ödülleri”, Türk Musikisi alanında bugüne kadar yapılan, ülkemizdeki tüm musiki etkinliklerini kapsayan ve profesyonel çizgiden amatör çalışmalara kadar etkinliklerin ve performansların bütününü kucaklayan “ilk” ödül olma özelliğini taşıyor.

Beyoğlu Belediyesi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü de alanında benzerlerinden farklı özellikler gösteren çalışmaları, eserleri, performansları, ödüllendirerek geleceğe daha nitelikli örnekler bırakılabilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

ITRÎ KİMDİR?

Mevlânakapısı yakınlarındaki Yayla sem­tinde doğan Itri'nin asıl adı Mustafa, lâkabı “Buhurizâde” ve şiirlerin­de kullandığı mahlâs “Itrî” idi. Bestekâr ve hânende olarak IV. Mehmed döneminde parlayan Itri, saray fasıllarına hânende olarak katıldı. IV. Mehmed’le yakınlığının bir sonucu olarak, kendisine “esirciler kethüdalığı” görevi ve­rildi.  Türk Musikisi’nin hemen her beste şeklinde ve her türde eser veren Itrî, çok verimli bir bestekârdı. Bestelediği 1.000’i aşkın eserin büyük kısmı kaybolmuş, günümüze ancak 42 eseri ulaşabilmiştir.