Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
‘Mimarlık Okulları’ Fotoğraf Sergisi

‘Mimarlık Okulları’ Fotoğraf Sergisi

27 Eylül 2018 Perşembe
Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından (İKSV), Okullar Okulu başlığıyla gerçekleştirilen 4.İstanbul Tasarım Bienali kapsamında düzenlediği Naho Kubato’nun ‘Mimarlık Okulları’ fotoğraf sergisine 2-30 Ekim 2018 tarihleri arasında, Taksim Meydanı’nda ev sahipliği yapıyor!

Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından (İKSV), Okullar Okulu başlığıyla gerçekleştirilen 4.İstanbul Tasarım Bienali kapsamında düzenlediği Naho Kubato’nun ‘Mimarlık Okulları’  fotoğraf sergisine 2-30 Ekim 2018 tarihleri arasında, Taksim Meydanı’nda ev sahipliği yapıyor!

Mimarlık Okulları

Naho Kubota

 Naho Kubota, 4. İstanbul Tasarım Bienali için Mimarlık Okulları adlı fotoğraf serisi kapsamında İstanbul ve Ankara'da bulunan beş mimarlık okulunu fotoğrafladı. Burada göreceğiniz fotoğraflar, mimarlık okullarında bulunan tasarım stüdyolarının iç düzenini araştırarak farklı sosyo ekonomik ve coğrafi çevreler arasında tasarım pedagojisine yönelik çeşitli yaklaşımlardaki ortak özellikleri arıyor. Okul alanının her an değişen yaratıcı sürecini inceleyen fotoğrafik araştırma, öğrencilerin çalışma alanlarında ipuçları buluyor ve eğitimin ayak izlerini belgelemek için bu geçici ayrıntıları topluyor. Mimarlık fotoğrafçılığı bugüne kadar hep mimari üretimi yüceltmek için binaların cephelerine odaklandı. Bu proje daha samimi, içsel bir bakış açısı yakalıyor, çevrenin kaosunun kendini sahnelemesine izin verirken yeni nesil mimarların zihnine bir pencere açıyor.

 Japonya doğumlu Naho Kubota, New York'ta yaşayan bir görsel sanatçı. İşleri New York'taki Storefront Sanat ve Mimarlık Galerisi, power House Arena, ayrıca Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan The Art Complex Center gibi galeriler ve kâr amacı gütmeyen kurumlarda sergilendi.Fotoğrafları New York TimesWall Street JournalPIN-UP magazineDomusAbitare'de yayımlandı. Sıklıkla OMA, SO-IL, Vitra, 2X4 gibi mimarlık firmaları ve tasarım ofisleriyle işbirliği yapıyor.

 İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne teşekkür ederiz.

 Okullar Okulu

4. İstanbul Tasarım Bienali

22 Eylül – 4 Aralık 2018

 Mekânlar: Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata, Studio-X Istanbul

 Küratör: Jan Boelen
Yardımcı Küratörler: Nadine Botha, Vera Sacchetti

 İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından (İKSV), Okullar Okulu ana başlığıyla gerçekleştirilen 4. İstanbul Tasarım Bienali, öğrenmeye yönelik tasarım stratejileri ve tasarıma yönelik öğrenme stratejileri oluşturan bir eğitim ağı. Denenip onaylanmış tasarım ve eğitim modelleri, dünyanın daimi kriz hâlini ele almak için ihtiyacımız olan cevapları sunamıyor. Asırlık maddi bolluk ve bilgi kıtlığı mantığı tersine dönmüşken önceden hayal dahi edilemeyen karmaşıklıklara değinmek için yeni fikir ve bilgiler aranıyor. Zihinlerimiz, eğitim biçimlerimizi yönlendiren peşin hükümlü sonuçlardan kurtulmalı. Bilmemek, yeni bir şey öğrenmenin ilk adımı.

 Bienali yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüş rotasına yayan Okullar Okulu, hepimizin içgüdüsel olarak bildiği bir şeyin altını çiziyor: Öğrenmek, tek bir binada öngörülen saatlerde gerçekleşen, önceden belirlenen etkileşimlerle sınırlı değil. Yeni fikirler her yerde, her zaman ortaya çıkabiliyor. Ailemizden, arkadaşlarımızdan, komşularımızdan ve yabancılardan bilgi ediniyoruz. İnşa edilmiş çevremizden ve onu yönlendirmek için geliştirdiğimiz araçlardan öğreniyoruz. Hepimiz bir okula dönmüş kentte öğrenicileriz; sokaklar birer koridor, kültür kurumları birer sınıf, depolanmış konular yerine de çok disiplinli, karmaşık bir yapı mevcut: BozumAkışlarDünyaÖlçeklerZaman ve Sindirim.

 Okullar Okulu cevaplar reçete etmiyor. Ölçümlenebilir çıktılar ortaya koyma kısıtlaması olmaksızın olasılıkların araştırılıp önermelerin denenebileceği bir istisna mekânı sunuyor. Bienalin zamansal ve mekânsal sınırları sergi, kamusal program, kitap, web sitesi ve uydu etkinliklerini kapsayacak şekilde esnetilirken, böylesine süreç odaklı bir yaklaşım da etkin bir bilgi yaratım mekânı oluşturuyor. Okullar Okulu şüphe, merak ve perspektif kaymalarını provoke eden fikirleri toplayabilmek adına, pragmatik çözümcülüğün ötesine geçiyor. Ya günümüzde ihtiyaç duyduğumuz okul, sorgulamaya ve halletmeye dayalı kişisel bir tavırda gizliyse?