Beyoğlu burada!
Aradığın her şeye buradan ulaşabilirsin
‘Mitolojinin Poetikası’ Beyoğlu’nda Sanatseverlerle buluştu

‘Mitolojinin Poetikası’ Beyoğlu’nda Sanatseverlerle buluştu

12 Ekim 2016 Çarşamba
Beyoğlu Belediyesi kültür-sanat sezonuna Ahmet Güneştekin’in “Mitolojinin Poetikası” sergisi ile açtı. Serginin açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Kültür Sanat hayatı ve sanatçı bizim olmazsa olmazımızdır” dedi.

Beyoğlu Belediyesi kültür-sanat sezonuna Ahmet Güneştekin’in “Mitolojinin Poetikası” sergisi ile açtı. Serginin Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisinde gerçekleştirilen açılış törenine; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra dünyanın dört bir yanından WeGo (Dünya Yerel Yönetimler ve Şehirler E-devlet Organizasyonu) üyesi Belediye başkanları ve temsilcileri ile iş, sanat, siyaset ve medya camiasından birçok sanatsever de katıldı.

“Beyoğlu kültür ve sanatın merkezi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan açılışta yaptığı konuşmasında, Beyoğlu’nun kültür ve sanatın merkezi olduğunu belirterek, “Kültür sanat hayatı, sanatçı bizim olmazsa olmazlarımız. Dolayısıyla Beyoğlu Belediyesi birçok işi yapıyor ama kültü sanatı bütün disiplinlerinde değişik performanslara ev sahipliği yapma konusunda da elinden geleni ardına koymuyor. Ahmet Güneştekin iki taraf var. Birincisi, işi çok iyi anlamlandırıyor. Anadolu’nun Mitolojisi hikâyesini, bizi biz yapan değerleri bütün çıplaklığıyla, bütün özgüveniyle, bürün sevgisiyle yorumluyor ve bunu sanatında taşıyor. Onu anlamlı kılan ikinci bir tarafı daha var. Yaptığı işi endüstriyel tasarıma ilham verecek şekilde yapıyor. Bu tablolara bakıldığında üç boyut görüyorsunuz. Belki bir mimara, tasarımcıya ilham verecek şekilde güzel eserler ortaya çıktı.” dedi.

“Sanatçıların ürettikleri tasarımcılara ilham kaynağı olmalı”

Başkan Demircan, ülke olarak marka üretmemiz gerektiğini de ifade ederek, “Bizim bu ülkede markalaşma rakamları yüksek, kendisine ait değerler üretiyor olmamız lazım. Eğer o değerleri üretmezsek o zaman dünyadaki varlığımızı geleceğe taşıyamayacağız. O katma değeri kimler mi üretecek? Elbette bütün insanlarımız, sanat insanları, ressamlar. Onların yaptıkları, onların çizdikleri mimarlara, sanatçılara, üç boyutta endüstriyel tasarımcılara ilham kaynağı olmalı. Zaten fark buradan çıkıyor. Burayı yakalayamadığımızı düşünüyorum. Ama eğer burayı bir yakalasak o zaman yaptığımız işler çok daha iyi olur. Bu ülke muasır medeniyet seviyesine işte ancak böyle çıkacaktır. Ahmet Güneştekin’i bu yolda yaptıklarından dolayı alkışlıyorum. İyi ki var. İyi ki Beyoğlu’nda yaşıyor, Beyoğlu’nda güzel şeyler üretiyor.“ şeklinde konuştu.

“Anadolu gezilerinde yaşadığım her şeyi burada gördüm”

Ressam Ahmet Güneştekin de önceliğinin Beyoğlu halkının bu sergiyi gezmesi olduğunu söyleyerek, “Çünkü onlardan çok beslendim. 1991 yılında Batman’dan buraya geldim ama Anadolu’nun, Mezopotamya’nın kültürel dokularını da yanımda taşıyarak getirdim. Fakat Beyoğlu’na geldiğimde Anadolu gezilerinde yaşadığım her şeyi burada gördüm. Beyoğlu Türkiye’nin kültür sanatının başkentidir. Çünkü sinema burada, tiyatro, opera gibi bütün kültürel salonlar burada. Şimdi Belediye Başkanımızın sayesinde birçok sokakta sanat galerileri kurulmaya başlandı. Yani hepimiz bir anlamda el birliğiyle bir şeyler yapmaya çalıştık. Bu sergi de onlardan bir tanesidir. Benim için önemlidir. Çünkü seçilen eserler, mekân, buranın o kültürel dokusu, buranın halkı, hepsi bir bütün içerisinde burada buluştu.” ifadelerini kullandı.

Eserler, mitoloji ve kültür kavramları üzerine odaklanıyor

Mitolojinin Poetikası sergisinde yer alan eserler, mitoloji ve kültür kavramları üzerine odaklanıyor. Konstantiniyye Serisi’nden son dönem işlerin sanatseverlerle buluştuğu sergide, sanatçı farklı kültürlere ve inançlara karşı eşit bir bakış açısı geliştirmenin olanaklı olduğunu gösteriyor. Çoğu görsel ve simgesel karşıtlıktan yoksun sözlü anlatıları oldukça kişisel bir dilin sözcükleri kılan Güneştekin, farklı kültürlere ait söylenceleri yeniden yorumladığı işlerinde, şaşırtıcı biçimde şimdiki zamana gönderme yapıyor. Sergi 26 Kasım 2016 tarihine kadar açık kalacak.