Taksim'de İstanbul kilitlerinin sırları anlatıldı

Taksim'de İstanbul kilitlerinin sırları anlatıldı

11 Ekim 2016 Salı
50 gün sürecek 'Beyoğlu Hareketleniyor' festivalinde günün konuğu yaşamını yitiren ünlü kilit ustası Güngör Yanık'ın oğlu Sezgin Yanık'tı. Yanık, İstanbul’un kilitlerinin sırrını anlattı.

Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen ve 7 farklı festivalle 50 gün devam edecek olan 'Beyoğlu Hareketleniyor' festivalinin bu seferki konuğu beş ay önce yaşamını yitiren kilitlerin üstadı Güngör ustanın oğlu Sezgin usta oldu. Sezgin usta, kilitlerin şifresinin nasıl kurulduğu ve çözüldüğünü anlattı. Sezgin Yanık babasının kilitlerde farklı farklı kurulumlar yaptığını aktardı. Sezgin Yanık, 'Babamızın kilitlerini sergiliyoruz etkinliklerde. Koleksiyonda 52 kilit var.'

 

GUİNESS'İN ÇAĞIRDIĞI KİLİT USTASI

Babasının Guiness tarafından çağrıldığını fakat fırsat bulup gidemediğini söyleyen Sezgin Usta, 'İstanbul'un 51 tane kapısı var derdi babam. Her kapıya bir kilit yaptı. Bu kapılar Mevlanakapı, Zeytinburnu kapısı vs. idi. Bunların hepsine burada sayamam. Koleksiyon şuan sergileniyor. Bu kilitler arasında açamadığım tek bir kilit var' dedi.

 

SAHNEDE KİLİT AÇILDI

Sahneye çıkan kilit pirinçten ve bronzdan yapılma. Bu kilitte 4 kilit ve ve bir aldatmaca anahtardan oluşuyordu. Kilitlerin açılımını yapan Sezgin Usta, 'Türkiye bu işi yapan sadece biziz. Meslek olarak kuyumcuyum ben. Bakmadım zamanında mekanizmasına. Bu konuda pişmanlığım var. Her zanaatkar kadar babam da sinirliydi. Hiç çırağı olmadı kendisinin. Bu işe 70'li yıllarda antika işiyle başladı. Eline bir kilit geçmişti. Ben bunun aynısını yaparım dedi ve bu mesleği bırakmadı. Çok zevk alırdı. Babam unutulmasın diye bütün etkinliklere çıkmaya çalışıyoruz' dedi.

 

MUHTEŞEM GELENEĞİMİZ VAR

Etkinlikte dostu Güngör Usta hakkında konuşan küratör Mehmet Taşdiken, "Bu ustaları onurlandırmak lazım. Mütevazı, sır dolu dünyalarında yaşayıp sonradan kayboluyorlar, İltifat edilirse marifet çıkar. Bunları sunmak gerek. Muhteşem geleneğimiz var. Maalesef bizde belgeleme durumu yok diğer sorunumuzda bizden iyi olanı çekemiyoruz. Onu yok sayıyoruz. Cehennem öyküsü misalidir. En değerli starları, sanatçıları bu etkinlikte buluşturuyoruz' dedi.