Tophane'de Mimar Sinan Sergisi açıldı

Tophane'de Mimar Sinan Sergisi açıldı

13 Temmuz 2016 Çarşamba
UNESCO, Dünya Miras Komitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Vakfı, Mimar Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Tophane-i Amire’de düzenlediği Mimar Sinan sergisi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Dünya Miras Merkezi Genel Direktörü Mechtild Rössler, Dünya Miras Komitesi Dönem Başkanı Büyükelçi Lale Ülker ile UNESCO toplantısı için İstanbul’da bulunan ülke temsilcileri katıldı. Toplantıda İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hadi Diler, Bilgi İşlem Daire Başkanı Selim Karabulut ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım da yer aldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Mimar Sinan tüm zamanların en önemli mimari dehalarından biri olduğuna dikkat çekerek, “Sinan, bir anlamda yıldız mimardır. Klasik Osmanlı mimarisini dâhiyane bir biçimde şekillendirmiştir. Eserleriyle 16. Yüzyıla değil tüm zamanlara imzasını atmıştır. Estetik ve çağını aşan bir teknik yaklaşımı çok iyi harmanlamıştır. 99 yıllık hayatına yüzlerce eser sığdırmıştır. Köprüler, camiler, eğitim kurumları, yollar, hastaneler, saymakla bitmeyecek kadar çok eser inşa etmiştir” diye konuştu.

Vefatının üzerinden 428 yıl geçmesine rağmen günümüz mimarlarının onun eserlerini hala hayranlıkla izlediğini, eserlerindeki mekân kullanımı ile akustik sistemine gıptayla baktıklarını hatırlatan Selamet, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Mimar Sinan’ın dehasının daha iyi anlaşılması için Tophane-i Amire’de açılan Mimar Sinan sergisi çok önemli. Bu 600 yıllık binada dönemin mimari dokusuyla da iç içesiniz. Kullanıcı etkileşimli bir sergi. Bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı Mimar Sinan sergisi. İstanbulluları ve şehrimizi ziyarete gelenleri bir ay sürecek bu muhteşem sergiye davet ediyorum.”

10-20 Temmuz 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu kapsamında UNESCO Dünya Miras Komitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mimar Sinan Vakfı, Mimar Güzel Sanatlar Üniversitesi , Tophane-i  Amire Kültür ve Sanat Merkezi işbirliği ve KİPTAS'ın finansal desteği ile düzenlenen serginin Küratörlüğünü MGSÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sadık Karamustafa’nın yaptı.

MGSÜ Öğretim Görevlisi Kamil Fırat’ın fotoğraflarıyla GÖK / KUBBE - BOŞLUK – MİMAR SİNAN adlı sergi MSGSÜ Tophane_i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde, 11 Temmuz 2016 tarihinden itibaren 1 ay boyunca sergilenecek.

Mimar Sinan üzerine yapılan sergi; “gök”, “kubbe” ve “boşluk” kavramları üzerine inşa edilmiş ve Mimar Sinan’ın, özellikle Şehzadebaşı, Süleymaniye ve Selimiye camilerini gökkubbe ile ilişkilendirme yaklaşımı, gökkubbe’nin boşluğu ile yapının doluluğunun yer değiştirmesi anlamına geliyor. Sergide 30 ana fotoğraf ve 60’ı aşkın yardımcı fotoğraf bir araya getirildi ve bu çalışmanın bir kitabının basıldı.