“Toroslar’da Mekân, Akdeniz’de Zaman: Ben Akseki’yim” Sergisi

“Toroslar’da Mekân, Akdeniz’de Zaman: Ben Akseki’yim” Sergisi

23 Aralık 2015 Çarşamba
Ülkemizin eğitim alanındaki önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Akseki Eğitim Hayratı Derneği’nin, Fotoğraf Sanatçısı Attila Durak danışmanlığında yürüttüğü Ben Akseki’yim Projesi’nin ilk çıktısı “Ben Akseki’yim” kitabının tanıtım toplantısı; “Toroslar’da Mekân, Akdeniz’de Zaman: Ben Akseki’yim” Sergisi’yle 23 Aralık 2015, tarihinde İstiklâl Caddesi üzerindeki Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek.

Toroslar’ın  mekânı, Akdeniz’in zamanı Akseki’de bedene bürünüyor.

23 OCAK 2015

Ülkemizin eğitim alanındaki önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Akseki Eğitim Hayratı Derneği’nin, Fotoğraf Sanatçısı Attila Durak danışmanlığında yürüttüğü Ben Akseki’yim Projesi’nin ilk çıktısı “Ben Akseki’yim” kitabının tanıtım toplantısı; “Toroslar’da Mekân, Akdeniz’de Zaman: Ben Akseki’yim” Sergisi’yle 23 Aralık 2015, tarihinde İstiklâl Caddesi üzerindeki Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek.

Üç Yıl, 12 Bin Kilometre, 41 Uzman

Bir Toros’lar güncesi olmasından öte bilimsel bilginin kullanılabilirliği ve sürdürülebilirliği ana hareket noktası olarak belirlenen “Ben Akseki’yim” kitabı, zahmetli ve bir o kadar macera dolu süreci içinde barındırıyor. Akseki, Jeolojik  Dönemler’den günümüze taşıyabildiği birikimini; bazen obruklarındaki geniş panoramalarıyla, bazen geçeni artık pek de kalmayan antik yollarındaki döşeme taşlarıyla, bazen de ağırşakların gergi koluyla yaptığı işbirliği sonucu çıkardığı ritmik melodileriyle dile geliyor bu kitapta.

Akseki, çevre kültür bölgesi ve yaşam alanlarının 33 faklı başlıkta ele alındığı “Ben Akseki’yim” kitabı üç yıllık bir çalışmanın, sadece araçlarla kat edilen 12 bin kilometrenin harfler ve fotoğraflara bürünmüş formudur. Bu kitap aracılığıyla 41 akademisyen, araştırmacı ve kanaat önderi küçük bir Anadolu yerleşiminden geleceğe önemli göndermelerde bulunulabileceğini gösteriyor.

Bütünün Parçaları İnsan Sıcaklığıyla Sergileniyor

Sergi, sadece ülkemizin değil aynı zamanda Akdeniz Havzası’nın turizm endüstrisindeki öncü merkezlerinden Antalya’nın yakınken uzakta kalan ilçesi Akseki’nin saklı kalmış öyküsünü dile getiriyor. Yerelden evrensele ilçenin kimliğini oluşturan doğal, tarihsel ve kültürel izlerin sergisi olan “Toroslar’da Mekân, Akdeniz’de Zaman: Ben Akseki’yim”; dağla denizin birlikte yazılan hikayesini kardeleni söküp zeytini çırpan, kaşığı ve defi çalan ellerin sıcaklığı ve bakışların samimiyetiyle anlatıyor.

Yarın gerçekleşecek bu anlamlı sergi açılışında siz değerleri basın mensuplarını da aramızdan görmekten mutluluk duyarız.

Sergi Takvimi:

23 Aralık-10 Ocak 2016    Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi (İstiklal Cad. No: 217 Tünel/Beyoglu)

 

Açılış: 23 Aralık Çarşamba saat 18:30