Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar Taksim'de hayat buldu

Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar Taksim'de hayat buldu

11 Ekim 2016 Salı
Beyoğlu'nda İstanbullulara 50 gün festival heyecanı yaşatacak olan "Beyoğlu Hareketleniyor" festivaller zincirinin ilki olan Antika Festivalinde unutulmaya yüz tutmuş sanatlar Taksim'de yeniden hayat buldu.

Beyoğlu Belediyesi tarafından projelendirilen ve 50 gün sürecek "Beyoğlu Hareketleniyor" festivallerinin ilki olan Antika Festivali, bir birinden güzel etkinliklerle devam ediyor. Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen ve her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği festival, tarihe tanıklık eden antik parçaların yanı sıra alanda gerçekleştirilen söyleşi ve müzik dinletileriyle de katılımcıların beğenisini topluyor. Eski mobilya restorasyonuyla ilgili altın varak ve gomalak işlerinin canlı uygulamalarının da sanatseverlerle buluşturulduğu festivalin dünkü konukları; Sedefkar Kazım usta (Kazım Koç) ve Oymacı Osman usta (Osman Cengiz Polatman) oldu.

Sedefkar Kazım usta, ahşap üzerine oluşturulan çukurlara sedef doldurulmasıyla icra edilen sedef kakma sanatının örneklerini sanatseverlerle buluşturdu. Sanatına dair bilgi de veren Kazım usta, "Sedefe çocuklukta tanıştım. O zamanlar 13 yaşındaydım. Sedef, midye kabuklarından yapılır” dedi. Bir diğer geleneksel sanatımız olan oymacılığın ustası Osman usta (Osman Cengiz Polatman) da oymacılık sanatı hakkında bilgi vererek örnekler gösterdi. 25 senedir oymacılık yaptığını söyleyenCengiz usta, "Ben de bu çok eskilerden başladım bu sanata. Yoğun tempoyla çalışıyorum. Beni arayanlar Horhor pasajında bulabilirler" dedi.

İkili unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımızın sanatseverlerle buluşturan etkinlik katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.