Karpuz fiyatları serin havalar nedeniyle düştü

Havaların serinlemesiyle birlikte karpuza olan talepler azaldı ve bu durum karpuz üzerindeki etiketlerde yazılı rakamları düşürdü.

Karpuz fiyatları serin havalar nedeniyle düştü
Bu içerik 588 kez okundu.

Çukurova'da turfanda karpuzun tarla fiyatı, ürünün hasadına yeni başlanmasına rağmen, serin havanın etkisiyle 30-45 kuruşa kadar düştü.

Türkiye’nin karpuz üretiminin yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Çukurova'nın özellikle deniz kıyısına yakın kesimlerinde, Mayıs başında karpuz hasadına başlandı.


Hasada başlandığında kilosu 2 lira olan karpuzun fiyatı, birkaç gündür etkili olan serin hava nedeniyle talep azalınca, tarlada 30-45 kuruşa kadar indi.


"Hava serin olunca tüketici karpuza bakmıyor"

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çukurova'da 110-120 bin dönüm alanda karpuz ekimi yapıldığını söyledi. Doğan, geçen yıla kıyasla bu yıl üretimde yüzde 10 düşüş beklediklerini, rekoltenin 800 bin ile 1 milyon ton arasında olacağını tahmin ettiklerini söyledi.


Doğan, ihraç edilemeyen yaş sebze ve meyvenin fiyatının düşmesine paralel olarak karpuzun da fiyatının düştüğünü savunarak, "Yurt dışına diğer ürünler gitmeyince fiyatı düşüyor, bunun da fiyatı düşüyor. Domates şu an tarlada 40 kuruş. Tüketici öncelikle bu ürünleri aldığı için hava da serin olunca karpuza bakmıyor, ama dönemine göre fiyatlar yine de düşük seviyede." diye konuştu.

Doğan, havaların ısınmasıyla fiyatların artacağını düşündüklerini, morallerini yüksek tuttuklarını ifade etti.

karpuz fiyatları