Tarihi Boğazkesen Simit Fırını

İstanbul simidini Türkiye’de bilmeyen, duymayan yoktur. İstanbul kadar meşhur bir aperatif yiyecektir. Simitçilik geleneğini sürdüren yerlerden bir tanesi de 1977’den günümüze kadar varlığını sürdürmekte olan Tarihi Boğazkesen Simit Fırınıdır.

Tarihi Boğazkesen Simit Fırını
Bu içerik 1676 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı Smart Beyoğlu Ekibi olarak Belediye Başkanımız Ahmet Misbah Demircan’ın selamıyla Beyaz Zambak Belgesi’ni almaya hak kazanmış olan tarihi Boğazkesen Simit Fırını’nı ziyaret ettik. Tarihi mekânın üçüncü kuşak ustası olan Sami Özen bizleri karşılıyor.

Dedesi, babasına ve babası da Sami Özen’e mekânı devretmiş. Mekân sahibi Sami Özen ustadan bize Tarihi Boğazkesen Simit Fırını’nı kısaca anlatmasını istiyoruz:


“1977’den bu yana fırınımız hizmet veriyor. İlk olarak Dedemiz tarafından açıldı ve bugün biz tarihi fırınımızı yaşatmaya devam ediyoruz. Mekânımızın adını 77’den günümüze kadar koruyoruz. Boğazkesen Simit Fırını’nı merak edenler için yerimiz Galatasaray’dan Tophane’ye inen yol olan Boğazkesen caddesi üzerindeyiz. Mekânımız gerek İlçe Belediyemiz gerekse de Anakent Belediyemiz tarafından sürekli denetlenmektedir. Mekanımız Beyoğlu Belediyesi tarafından hijyen belgesi olan Beyaz Zambak Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır.”


Boğazkesen Simit Fırını Tophane